• Без категорії

Розлучення: юридичні аспекти

rozluchennyaУсі закохані, які вирішують узаконити стосунки навіть не припускають, що можливо, щось не вийде, і відносини доведеться розірвати. Але в житті трапляється і таке, що подружжя приймає рішення більше не бути разом.

Розлучення: як його оформити?

Шлюборозлучний процес, а також питання щодо розділу майна та проживання дітей регулюються в Україні Сімейним Кодексом. Розлучення припиняє правові відносини між подружжям на майбутній час. Важливо розуміти, що роздільне проживання подружжя без припинення шлюбних відносин офіційно не припиняє шлюбу та зобов’язань подружжя, які регламентуються чинним законодавством. Порядок розлучення визначається статтями 106, 107, 109 і 110 Сімейного Кодексу. Давайте розберемося як подати на розлучення.

Юридичне оформлення розлучення

Куди звернутися?

Згідно ст.105 СК України розірвати шлюб можна в державному органі реєстрації актів цивільного стану або це зробить суд.

РАЦС. Якщо розлучення – ваше з чоловіком обопільне рішення, і у вас немає неповнолітніх дітей, вам потрібно звернутися до державного органу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) з заявою про розірвання шлюбу (стаття 106 Сімейного Кодексу України ). Вам дадуть місяць на примирення. Якщо ви не передумаєте, то через місяць отримаєте свідоцтво про розлучення.

Розірвати шлюб тим же шляхом можна і за заявою одного з подружжя (ст.107 СКУ) у випадках, якщо другий із подружжя:

  • визнаний зниклим без вісті;
  • визнаний недієздатним;
  • засуджений до позбавлення волі на строк не менше трьох років.

РАГС розриває шлюб незалежно від того, є між подружжям майновий спір (розділ майна) чи ні.

Документи

Щоб подати заяву в РАЦС про розірвання шлюбу, вам знадобляться паспорта обох з подружжя, свідоцтво про шлюб. Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву, від його імені це може зробити другий з подружжя, але заява має бути завірена нотаріально.

Суд. Шлюб буде розірвано у судовому порядку, якщо :

  • у вас із чоловіком є спільні неповнолітні діти;
  • один з подружжя не підтримує розлучення або не являється в РАГС для того щоб подати заяву про розірвання шлюбу; не приходить на судові слухання у справі про розлучення ;
  • між подружжям є майновий спір (не вирішено питання розділу майна).

Заява чи позов?

Якщо в сім’ї є неповнолітні діти, вам теж потрібно звернутися до суду (навіть якщо рішення розлучитися ви прийняли обопільно). У такому випадку ви напишете спільну заяву про розірвання шлюбу. Якщо ж хтось з подружжя заперечує, другий подає до суду позовну заяву.

Закон наказує, що при розгляді справи суд повинен упевнитися в тому, що після розірвання шлюбу не будуть порушені особисті та майнові права подружжя, а також їхніх дітей. Основне значення при цьому має, з ким і в яких умовах будуть жити і виховуватися діти. Розлучення батьків не повинен вплинути на умови життя дітей.

Вагітність і пологи

Відповідно до Сімейного Кодексу України, чоловік і дружина не можуть звернутися до суду з позовом або заявою про розірвання шлюбу, якщо вони чекають народження дитини або крихітці не виповнився один рік. Винятком є той випадок, коли один з подружжя поводився протиправно по відношенню до дитини або другого з подружжя. В даному випадку до позову слід докласти докази злочинних дій (свідоцтва близьких, сусідів, медичні довідки і т.д.).

Якщо один з подружжя змінював прізвище під час реєстрації шлюбу, за своїм бажанням він має право після розірвання шлюбу надалі використовувати це прізвище або відновити своє дошлюбне (стаття 113 Сімейного Кодексу).

 

Ольга Поліщук, юрист:

– Розлучення – завжди сильне емоційне потрясіння для обох з подружжя, але найбільше страждати доводиться дітям. Кожен вибирає для себе, яке рішення прийняти. Але якщо подальше продовження сімейних відносин обтяжує і стає неможливим, не потрібно боятися зробити вирішальний крок. Не забувайте, що законодавство, насамперед, на боці жінки і дитини. На сьогоднішній день існує чимало фондів і соціальних програм із захисту прав жінок, неповнолітніх, з попередження насильства в сім’ї. Завжди знайдуться ті, хто зможе допомогти.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...