Рости товариським, малюк

Рости товариським, малюкПотреба в спілкуванні виникає у малюка практично з народження. А ось чи розвинеться вона в таку важливу в житті якість як «товариськість» – залежить від батьків.

Вже в два місяці дитина радісно реагує на появу дорослого – усміхається, активно рухає ручками і ніжками. По цій реакції (її називають «комплекс пожвавлення») можна судити про народження першої справді людської потреби – потреби в спілкуванні.

Дослідження, що проводилися на немовлятах, показали, що малюки із задоволенням розглядають людську особу і явно відрізняють його від маски. Дітям у віці від 6 до 10 місяців показували лялькове уявлення, в якому були добрі і злі персонажі. Учені відзначили, що діти із задоволенням спостерігали за добрими персонажами і проявляли занепокоєння по відношенню до злих. Раніше вважалося, що емоційне, інтуїтивне розуміння людських відносин властиво дітям старшим. Але ми можемо зробити дуже багато що для того, щоб допомогти новонародженому набути навички спілкування.

Страх спілкування

Приблизно у віці 8-12 місяців у більшості дітей виявляється сильна соромливість по відношенню до незнайомих людей: малюк ховається за маму, просить узяти його на руки або плаче. Боязнь поступово проходить після півтора-двох років. Не дивлячись на те, що страх утрудняє спілкування, його можна вважати хорошим знаком – це сигнал, що у дитини формується прихильність до мами, украй важлива для становлення психіки. Крім того, якщо дитина відрізняє своїх від чужих, це вважається одним з показників нормального розвитку.

Завжди залишайтеся на виду

Коли навколо нові люди, переконайтеся, що у дитини є можливість постійно бачити вас або тата. Якщо ви знаходитеся у полі зору дитини, вона у будь-який момент може зустрітися з вами поглядом, взяти за руку і відчути себе в безпеці.

Використовуйте як підтримку іграшку або улюблену книжку

Попросіть вашого гостя сказати: «Дивися, це твій ведмедик. Хочеш пограти з ним?» Це допоможе дитині зосередитися на звичній для нього речі.

Дивіться на «незнайомців» очима дитини

Малюка може налякати будь-яка людина, з яким він не бачиться постійно; навіть дідусів і бабусь, що приїжджають нечасто, малюк може просто забути. Встановіть для себе правило: спочатку заспокойте малюка і тільки потім – ваших гостей. Візьміть малюка на руки – знайомитися з новим людиною, маючи нагоду періодично вткнутися в мамине плече, значно легше.

Давай поговоримо

Задовго до того, як дитина вимовить своє перше слово, він вже «говорить» вам про свої бажання – плачем, аґуканням, усмішками і гримасами. Малюк всіма доступними йому способами прагне підтримати контакт з мамою, спровокувати її на спілкування, а коли мама відповідає на цей заклик до комунікації, вона тим самим підтримує прагнення малюка спілкуватися далі.

Вченими описано феномен «холодна мати»: мама здійснює всі необхідні дії по догляду за дитиною і годуванню, але з різних психологічних причин вона не включається в емоційне спілкування з нею – не сюсюкає, не усміхається, прагне трохи менше брати на руки, не грає. В результаті дитина досить швидко припиняє спроби взаємодії з дорослими, вона може годинами нерухомо лежати в ліжечку, слабо реагує на звернену до нею мову. Якщо ви посміхнетеся малюку у відповідь на його усмішку, поговорите з ним, він відчує, що світ навколо нього – добре, щасливе місце.

У цьому ранньому віці закладається базова довіра або, навпаки, недовіра до світу, до людей, і закладається дуже глибоко, оскільки проходить не по словесних каналах, не через думку, а по каналах емоційних, через відчуття і відчуття.

Емоційні спогади – одні з найсильніших і довготривалих. Малюк, що підріс, може боятися лікарів – він вже не пам’ятає, що колись лежав в лікарні і пережив ряд неприємних процедур, але пам’ятає емоцію, пов’язану з людьми в білих халатах.

Чим більше співпадають у батьків і їх малюків відчуття і інтереси, тим швидше у дітей формуються навики спілкування і пізнання. Почніть з малого: якщо ваш малюк усміхається, спробуйте зрозуміти, що його обрадувало, піднесіть маленького ближче до предмету, що зацікавив, або повторіть вподобані йому дії. Якщо дитина відвернулася, з’ясуйте, на що вона дивиться. Так дитина відчуватиме, що ви розумієте її реакції.

Ширший круг

Ваша дитина ще дуже мала, щоб заводити собі товаришів по іграх, але їй принесе величезну користь присутність поряд інших дітей. Малюки поки грають не разом, а поряд, але вони реагують один на одного і взаємно навчаються. Коли малюк вчиться повзати або ходити, навчання піде набагато швидше, якщо він побачить, як це роблять інші діти. Добре також заохочувати спілкування вашої дитини з дорослими, тільки не дуже старайтеся, особливо в перші місяці життя малюка. Спочатку запросіть одного-двох друзів сім’ї, потім поступово розширюйте круг спілкування дитини.

Від старшого – молодшому

Ви напевно помічали, з яким захопленням і обожнюванням малюки спостерігають за старшими дітьми. Часто дитина вперше починає усміхатися і сміятися саме побачивши старшого брата або сестру. Старші діти в сім’ї – постійне джерело надихання для підкорення нових висот розвитку, коли малюк вчиться ходити, самостійно їсти, говорити.

Нехитре дитяче почуття гумору також дуже подобається малюкам. При цьому прагніть рідше говорити старшому про те, що він «повинен» по відношенню до маленького, і частіше звертайте його увагу на ті прекрасні вміння, які перейняв у нього малюк. Якщо ваша дитина – первісток, запрошуйте в гості дитину друзів або родичів. Не бійтеся, що вашого малюка можуть образити, адже, по-перше, ви будете поряд, а, по-друге, старші діти, особливо дівчатка, люблять грати з немовлятами і вчити їх – таким чином вони відчувають себе такими ж дорослими, як мама.

З урахуванням характеру

Представляючи дитину іншим людям, враховуйте особливості його особи. Одні діти спокійно відносяться до того, що їх беруть на руки незнайомі люди, інші є обережними навіть з бабусею і дідусем. Якщо ваша дитина сором’язлива, не дозволяйте нікому брати її на руки, принаймні, в перші хвилини після зустрічі. Якщо ви дуже завзято підштовхуватимете дитину до спілкування, наступного разу він може чинити ще більший опір. Запрошуйте знайомих подивитися на малюка в ті години, коли він звично у хорошому настрої, достатньо енергійний і доброзичливий.

Рівняємось на маму

Показуйте приклад: «Підемо привітаємось з татом!», «Привіт, тато! Як твої справи?» Усміхайтеся і говоріть доброзичливим голосом, коли розмовляєте по телефону, розказуйте дитині: «Нам дзвонила бабуся. Скоро вона приїде до нас в гості. Як добре, так?»

Календар спілкування

Дитина робить основні кроки у формуванні навиків спілкування вже в перший рік життя.

3 тижні

Малюк відрізняє предмети від людей – і майже завжди віддає перевагу людям.

4 тижні

Маля зустрічається очима з дорослим і фіксує погляд на його обличчі, особливо коли дорослий усміхається. Він прислухається до голосів і іноді може навіть перестати плакати, почувши голос мами.

1,5-2 місяця

Дитина відповідає на ваше звернення до нього «усмішкою спілкування». З’являється «комплекс пожвавлення» – це найважливіший рубіж і показник розвитку немовлят, він показує, що малюк стає соціальною істотою.

3 місяці

Маленький упевнено відшукує поглядом маму, відповідає на звернену до нього мову звуками – зворушливими «агу», «ги», «га».

6 місяців

Добре реагує на своє ім’я, всіляко прагне привернути увагу дорослого до себе. Малюк може брати участь в сумісній з дорослим грі – цей період називають етапом ситуативно-ділового спілкування. Якщо раніше малюк спілкувався з дорослими тільки емоційно, то тепер спілкування будується навколо предметів, що цікавлять його.

Від 8 до 12 місяців

Малюк починає побоюватися чужих, дуже сильно прив’язується до мами, тата і інших близьких. Саме до них він звертається за підтримкою, якщо впав, за співпереживанням, коли радіє. Малюк вже добре розуміє мову і навіть може слідувати простим коротким інструкціям. Поступово він починає повторювати ті дії, які схвалюються дорослими.

1 рік

У малюка з’являється відчуття гумору. Також він починає виявляти перевагу одним людям перед іншими.

Джерело: wday.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...