Роль батька у вихованні доньки

Роль батька у вихованні донькиДумка про те, що батьки з великим ентузіазмом чекають народження синів, мало хто піддає сумніву. Але мало хто знає про справжні причини бажання потенційних батьків мати сина. У більшості випадків це бажання продиктоване виключно побоюваннями майбутнього тата, пов’язаними з тим, що він не зможе впоратися з вихованням дочки. З хлопчиком все зрозуміло – спільні походи на рибалку, гра в машинки і «войнушку», а коли підросте – спілкування на справжні «чоловічі» теми! А що робити з донькою? Допомагати їй вибирати плаття або помаду? Або грати з нею в ляльки? Звучить незвично …

Тим часом, роль батька у вихованні доньки важко переоцінити. Скажемо більше – в деяких моментах батько для дочки грає більше значення, ніж для сина. І сьогодні ми докладно про це поговоримо.

Батько – образ чоловіка для дочки

Головна роль батька у вихованні доньки полягає в тому, щоб сприяти формуванню в ній жіночого начала і втілювати собою образ ідеального чоловіка для своєї дочки. Не дарма психологи стверджують одну просту, але дуже вірну істину – так чи інакше ми вибираємо собі в чоловіки того чоловіка, який нагадує нам нашого батька. Саме батько сприяє формуванню жіночої самооцінки у своєї дочки і показує їй те ставлення, якого вона згодом підсвідомо буде чекати від оточуючих її чоловіків.

Перший досвід спілкування з чоловіками дівчинка набуває в процесі налагодження взаємин зі своїм батьком. І в цьому плані дуже важливо пояснити чоловікові, що можна і що не можна говорити дочці.

Якщо батько підкреслює красу своєї дочки, постійно говорить їй компліменти – що вона дуже красива, розумна і турботлива – це обов’язково позначиться на її самооцінці. Точно так само, як якщо батько постійно критикує свою дочку і самим грубим чином вказує на її недоліки – це також позначиться на її самооцінці … тільки зовсім в іншому сенсі.

Звичайно, роль батька у вихованні доньки не зводиться виключно до лестощів і формуванню у неї завищеної самооцінки. Якщо критика в якомусь випадку необхідна – її потрібно використовувати, але не забувати при цьому про коректність своїх висловлювань і необхідность виключно конструктивної критики. Наприклад, розкритикувати невдалу зачіску дочки можна двома способами:

– «Як ти жахливо виглядаєш! Яка ти негарна! Жоден хлопчик не захоче з тобою спілкуватися! »

– «Мила, що це за невдалий твір перукарського мистецтва у тебе на голові? Мені здається, ти зробила не дуже хорошу зачіску. Але я впевнений, що наступного разу в тебе вийде краще! »

Часто чоловіки не замислюються над тим, як і що вони говорять. Для них важливо донести до співрозмовника основну думку.

Тим часом, роль батька у вихованні доньки передбачає постійне спостереження за своєю мовою і словами, які вимовляються на адресу дівчинки. У прикладі, представленому вище, перший варіант – яскравий прояв деструктивної критики, яка зайвий раз переконає дівчинку в її нікчемності і повній відсутності у неї привабливості. Другий варіант – приклад конструктивної критики, де негативній оцінці піддається не зовнішність дочки загалом, а лише невдала зачіска.

Але роль батька у вихованні доньки полягає не лише в оцінці зовнішності. Батько повинен стати мудрим наставником, який дасть зрозуміти дівчинці, що в житті існує багато важливих речей крім зовнішності. Якщо дочка прийшла до батька з якоюсь проблемою, він повинен її вислухати і спробувати продумати разом з нею шляхи вирішення цієї проблеми. Батько не повинен відмахуватися від інтересів дочки – він повинен вникнути в те, що важливо для дівчинки, і дійсно показати, що для нього це важливо.

Так як спілкування з батьком – це перший досвід міжстатевих взаємин для дівчинки – роль батька у вихованні доньки полягає ще й у тому, щоб показати їй, що якась спільна діяльність між людьми, що належать до різних статей, можлива. Разом погодувати ведмедика або укласти ляльок спати – це ж зовсім не складно, зате користь від такої спільної діяльності буде величезна! Якщо ж батько буде абстрагуватися від ігор дочки, вона буде думати, що між статями існує величезна прірва – і це негативно позначиться на її особистому житті.

Всупереч сформованій у багатьох чоловіків думці, з дочкою так само, як і з сином, можна грати в ігри на кмітливість, вирішувати логічні задачки і навіть ходити на риболовлю. Батько повинен показувати життя дочки в усьому її різноманітті. Тут простежується традиційний поділ обов’язків та інтересів: мати навчає дівчинку домоводства, а батько показує інші грані життя. Важливою роллю батька у вихованні доньки є навіювання їй думки про те, що потрібно не тільки відбутися як господиня, дружина і мати, але самій бути особистістю, представляти щось із себе і добитися певних висот у цьому житті, а не оцінювати свої досягнення через призму сімейного стану.

Роль батька у вихованні доньки на різних етапах її життя

  1. З народження до школи

З самого народження дитина відчуває атмосферу в сім’ї і «вбирає» в себе особливості взаємин між мамою і татом. У зв’язку з цим, молодий батько повинен засвоїти для себе, що догляд за дитиною – це не суто жіноча робота. Всі сімейні турботи потрібно нести спільно.

Навіть у самому ранньому віці дівчинка розуміє ролі мами і тата в сім’ї, але, в той же час, усвідомлює, що обидві ці ролі однаково необхідні. Роль батька у вихованні доньки в цьому випадку полягає в тому, щоб надавати мамі посильну допомогу і вникати в усі сімейні проблеми.

Протягом усього дошкільного періоду також формується зв’язок дочки з батьком, дівчинка починає відчувати себе коханою «принцесою».

  1. Початкова школа

У період початкової школи дівчинка найбільше чекає від батька похвали і головна її мета – відповідати його очікуванням. Головна роль батька у вихованні доньки в цей період – стати для дівчинки ідеалом чоловіка і бути готовим завжди прийти їй на допомогу. Всіх однолітків дівчинка в цей період починає підсвідомо порівнювати з батьком.

  1. Підлітковий період

У цей період дівчинка починає цікавитися справами батька і прагне до спільної з ним діяльності. Якщо в цей період батько запропонує дочки пограти з ним в футбол, попросить чимось допомогти йому і збереже довірчі відносини з дівчинкою – можна вважати, що роль батька у вихованні доньки виконана.

Відчуваючи причетність до справ батька, дівчинка відчуває себе потрібною, її самооцінка підвищується. А довірчі відносини між батьком і дочкою стануть хорошою основою для подальших взаємин дівчинки з протилежною статтю і, звичайно, взаємин батька з обранцем дочки. Більше того, дівчинка, стаючи жінкою, вбирає в себе певний стереотип взаємин у сім’ї, який потім буде визначати все її подальше сімейне життя.

Роль батька у вихованні доньки дуже важлива! Тільки від поведінки батька по відношенню до своєї дочки і її матері залежить те, які чоловічі якості дівчинка буде вважати для себе визначальними при виборі супутника життя. Щоб дівчинка зрозуміла, що сила чоловіка в його відповідальності, доброті, дбайливості, чесності і ніжності, потрібно, щоб батько щодня виявляв ці якості в повсякденному житті. У цьому і полягає найважливіша роль батька у вихованні доньки!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...