Ріжуться перші зубки: терпляче спостерігати або активно втручатися?

Ріжуться перші зубкиПротягом першого року життя малюка його батьки перебувають у стані постійного очікування: коли ж дитина почне тримати голову, сам перевернеться, почне сідати і вставати і, нарешті, скаже своє перше слово і зробить перші самостійні кроки. Але найбільшу радість доставляють мамам і татам перші зубки малюка. Правда, одночасно зі зворушливим сімейним тріумфуванням, перші дитячі зубки нерідко приносять у сім’ю і неприємності: крихітка плаче, відмовляється від їжі, погано спить. Чим допомогти малюкові, у якого ріжуться зубки, щоб радість від їх появи не затьмарювало болем, криками і поганим самопочуттям?

Майже у 100% дітлахів першими прокльовуються нижні і верхні центральні різці. Саме вони приносять батькам найбільшу радість.

Перший зуб – явище непередбачуване

Усі без винятку батьки, ледь помітивши перший зуб у роті своєї дитини, в волю натішившись, неодмінно несуть своє чадо до педіатра – доктор, допоможіть, щоб крихітці було не боляче, і щоб зуби виросли водночас, вишикувавшись красивим «голлівудським» рядком. На жаль, але ні педіатри, ні навіть дитячі стоматологи за великим рахунком ніяк не можуть вплинути на зуби в той період, поки вони лізуть з ясен і встають в зубний ряд.

Перше, що варто усвідомити батькам немовлят: якщо хтось намагається нав’язати вам якісь чудодійні краплі, мазі, порошки або пігулки, від яких, нібито, зубки у малюка виростуть швидко і без болю – не вірте. Ніяких засобів, здатних перетворити вашого крихітку в шаблезубого тигра, в медицині ніколи не було і немає донині.

Перші молочні зубки проріжуться в свій термін і будуть вилазити так довго і так болісно, ​​як задумала природа. Причому, протікає цей процес у всіх малюків – індивідуально. Одні діти не відчувають абсолютно ніякого дискомфорту від появи в роті забавних «кам’яних» горбків, інші ж навпаки – переживають постійний ниючий біль, невеликі сплески температури, втрату апетиту і сну.

Багато батьків роблять дві поширені помилки, одна з яких нерідко обертається справжньою трагедією.

Помилка №1: смертельно небезпечне печиво

Коли в крихітки набухають ясна, і починають, по всій видимості, свербіти і свербіти, багато батьків починають пропонувати малюкові всілякі продукти, які, як їм здається, малюк зможе смикати в роті і покусувати яснами, тим самим позбавляючи себе від дискомфорту. У хід йдуть зазвичай: сушки, печиво, яблука і груші, абрикоси, морква, капустяний качан тощо.

Ці та подібні продуктові «чесалки» потенційно дуже небезпечні! І особливо вони небезпечні в той момент, коли один-два зубика у малюка вже проклюнулися (а ви можете цього навіть не зауважити на перших порах). Всі ваші яблука і морквини можуть розвалитися на частини в роті у малюка, і миттєво виникне ризик того, що нетямущий карапуз подавиться і задихнеться.

Набагато безпечніше пропонувати малятку не сухарик і не качан, щоб ясна чесати, а спеціальні дитячі прорізувачі – особливі гумові іграшки, сконструйовані саме з урахуванням того, щоб їх гризти, слинити тощо. Часто всередині подібних іграшок налита вода. Перш ніж дати такий прорізувач малюкові, його кладуть ненадовго в холодильник – вода стає крижаною, і коли дитина гризе іграшку, цей холод притупляє на час біль і свербіж в яснах.

Помилка № 2: А ну вийми пальці з рота!

От би подивитися в очі тій далекій пра-пра-бабусі, яка вирішила раптом, що якщо засунути пальці в рот дитині і злегка надавити на ясна – то це полегшить прорізування зубів: вони, мовляв, і проклюнутся швидше, а біль і дискомфорт статут менш відчутними. З тих самих пір і донині ця безглузда допотопна теорія «гуляє» по умам молодих мам і тат.

Будьте розсудливі! І не суньте пальці (які навряд чи можна вважати у вас стерильними) в рот малюкові – тиснути на його ясна з ранку до вечора ви все одно не зможете, а натискати разово – не має зовсім ніякого сенсу. Єдиний результат, якого ви швидше за все досягнете: малюк фонтаном поверне з’їдений недавно обід.

Коли ріжуться перші зуби? І які зуби ріжуться першими?

Незважаючи на те, що у кожного малюка – свій власний графік прорізування зубів, все ж певні загальноприйняті норми у медиків існують. Однак, відразу обмовимося – відхилення від цих норм не вважається будь-якою патологією чи навіть серйозним приводом для занепокоєння. Зрештою, в педіатрії ще не було випадку, коли у здорової дитини не виросли зуби.

Для приблизної орієнтації в часі і просторі (дитячого рота), вам буде не зайвим знати, які зуби (і в які приблизно терміни) прорізуються першими:

А саме:

 • в 6-8 місяців у малюка вилазять нижні центральні різці (простіше кажучи – два нижні передніх зуба);
 • в 8-10 місяців прорізуються верхні центральні різці (два верхніх передніх зуба);
 • в 9-12 місяців з’являються верхні бокові різці (тобто у пари верхніх зубків з’являються сусіди);
 • в 11-14 місяців вилазять нижні бічні різці;
 • в 12-15 місяців прорізуються спершу верхні перші моляри, а слідом за ними майже відразу ж – нижні перші моляри;
 • в 18-22 місяці з’являються ікла (спочатку верхні, потім – нижні);
 • і нарешті, в 24-32 місяці вилазять верхні і нижні другі моляри.

Разом, до трьох років вже кожен малюк, за рідкісним винятком, має свій перший повний набір зубів в кількості 20 штук.

Дуже важливо розуміти: цей графік появи дитячих зубів – досить умовний. Насправді і час появи перших зубів, і їх послідовність – дуже індивідуальні. Цей графік демонструє не те, коли і в якому порядку повинні рости перші дитячі зубки, а тільки те, як це відбувається найчастіше. Але не більше того!

Прорізування зубів і температура: який зв’язок?

Багато батьків стурбовані тим, що в момент прорізування зубів у дітей підвищується температура і вони ведуть себе неспокійно, погано сплять і відмовляються від їжі. Чому взагалі температура росте «разом» із зубами і до яких величин підвищення температури можна вважати нормою?

По-перше, розберемося – що взагалі пов’язує температуру і зростання перших зубів. Справа в тому, що в момент прорізування зубів ясна в роті у дитини фізіологічно запалюються – не сильно, але відчутно для дитячого організму. У цей момент в порожнині рота місцевий імунітет дещо знижується. Відповідно – трохи підвищується температура тіла, щоб заповнити захисні функції організму. Температура до 38 ° С (якщо її поміряли в пахвовій западині) не повинна викликати у вас особливих занепокоєнь, але більш висока – звичайно ж, привід для того, щоб у терміновому порядку запросити додому медпрацівників.

Відносно температури дуже важливо розуміти і пам’ятати наступний нюанс: сам по собі факт зростання температури – це очевидний маркер того, що в організмі відбуваються якісь запальні процеси і організм вступив з ними в боротьбу. Оскільки прорізування перших зубів майже збігається за часом з початком введення прикорму, а також з припиненням дії маминих антитіл (до 6 місяців дитина на грудному вигодовуванні захищений імунітетом мами, але після півроку – навіть при тому, що мама раніше годує грудьми, антитіл в її молоці вже немає), то нерідко батьки помиляються і охоче «списують» підвищену температуру на зростання зубків.

Якщо у вас є хоч найменша підозра, що температура не «зубна», не роздумуючи звертайтеся до лікаря. Підозри можуть виникнути, якщо крім температури у дитини так само спостерігаються:

 • пронос і блювота
 • суха побіліла шкіра
 • «Мармурові» плями на шкірі
 • холодні ручки і ніжки

Якщо ж зовні малюк виглядає здоровим, він більш-менш нормально їсть, а також погано-бідно але спить, то швидше за все «підскочила» температура – явище, пов’язане більшою мірою з прорізуванням зубів. Одна може протриматися в середньому 1-3 дні, але потім повинна піти на спад. Якщо цього не сталося – також поспішіть до педіатра.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...