Резус-фактор: міфи і реальність

Резус-фактор міфи і реальністьДуже небезпечно ставити собі діагноз і робити висновки, спираючись на сумнівні джерела типу «кажуть, що …». Особливо, якщо мова йде про крові, властивості якої завжди були джерелами великих відкриттів і … помилок.

Всім відомо, що кров має індивідуальні характеристики. Ця «мінливість» дозволяє за аналізом крові судити про хворобу або одужання. Деякі ж властивості крові не змінюються протягом життя.

Сьогодні навіть дитина знає, що кров буває чотирьох груп. А ось про ще одну характеристику ми дізнаємося найчастіше випадково. Це- резус-фактор, який буває або позитивним, або негативним. Вживаючи в розмові слово «фактор», ми як правило, маємо на увазі причину якогось явища, визначальну його характер. Ну а значення слова «негативний» цілком зрозуміло всім.

Насправді резус-фактор – це ім’я особливого білка, який «росте» на поверхні червоних кров’яних клітин. А назвали його так тому, що вперше він був виявлений у макаки резусу.

Але все ж резус-фактор є не у всіх, а «всього лише» у 85% населення Землі. Таких людей називають резус-позитивними. У решти 15% такого білка в крові немає, тому їх вважають резус-негативними. Причому наявність резус-фактора не залежить від групи крові і може бути відсутнім у представника будь-якої з них.

«Страшилки»

Періодично в народі починають бродити чи то плітки, чи то чутки «про кров». Кажуть, що «друга група народжує хлопчиків, а третя – дівчаток», що «четвертої групи можна переливати будь-яку кров», що представники першої групи крові володіють особливим даром гіпнозу, і т. Д. І т. П. Тепер всі знають, що стать дитини від групи крові не залежить, а переливати можна тільки однойменну червону рідину, і то після проби на індивідуальну сумісність.

Останнім часом багатьох турбують можливі проблеми із зачаттям і дітонародженням у жінок, що мають резус-негативну кров другої групи. Чи справді така комбінація таїть у собі особливу небезпеку? Гематологи (фахівці, які вивчають кров) і акушери-гінекологи в один голос стверджують: ніякої залежності ступеня ризику для плоду від того, яка група крові у резус-негативної жінки, немає. І з «другою резус-негативної» так само вагітніють – і не один раз.

Однак саме відсутність білка резус-фактора на еритроцитах вагітної, якщо у майбутнього малюка він є, дійсно може представляти проблему. Називається вона резус-несумісністю і може бути причиною резус-конфлікту. Скажемо відразу, що резус-конфлікт виникає далеко не завжди. Приблизно 9% всіх вагітних у світі – це «негативні», що виношують «позитивне» дитя. І лише у 0,8% спостерігається резус-конфлікт. Чому ж він відбувається?

При мікротравмах плаценти – бар’єру, який в будь-якому іншому випадку не дозволяє «зустрітися» крові матері та плоду – в резус-негативну дорослу кров потрапляють еритроцити дитячої. З білком резус-фактором, якого у мами немає. Після такого «побачення» материнський організм виробляє проти «чужака» захист – антитіло. На самопочуття жінки це ніяк не впливає. А ось плід відчуває дискомфорт, коли антитіла проникають через плаценту, і починають «господарювати» в його крові. Підсумком такої війни може бути як невиношування вагітності, так і гемолітична хвороба новонароджених різного ступеня тяжкості. А «запеклість бойових дій» залежить від кількості антирезус-антитіл у крові вагітної. Чим їх менше, тим краще малюкові.

Отже, які заходи і з якого моменту потрібно робити, щоб ваша дитина народилася міцною і здоровою?

Якщо у чоловіка «негативної» жінки позитивний резус-фактор, потрібно зробити все, щоб уникнути абортів. Лікарі помітили, що за 9 місяців першої вагітності в крові матері, як правило, не встигає набратися кількість антирезус-антитіл, здатних зашкодити дитині. Але з кожною наступною вагітністю воно збільшується. А значить, збільшується і ступінь ризику.

Якщо аборт все-таки неминучий, бажано зробити його до 7-8-го тижня вагітності. До цього кров зародка не містить резус-фактора.

Готуючись стати матір’ю, на облік в жіночу консультацію «негативним» потрібно встати до 10-11 тижнів. Особливо в тому випадку, якщо у вашому житті вже були переривання вагітності або переливання крові. На цьому терміні необхідно зробити аналіз на наявність антитіл – антирезус. Якщо вони не виявлені, то ще місяць-два можна спати спокійно. Якщо ж антитіла знайдені, таку перевірку проводять частіше. У випадку, коли показники раз від разу залишаються незмінними, життя майбутньої мами ні чим не відрізнятиметься від режиму інших вагітних. А ось наростання кількості «агресорів» – сигнал до подальших дій лікарів.

Які ліки підібрати для лікування резус-конфлікту, вирішує тільки лікар! Те, що допомогло комусь іншому, може бути надзвичайно шкідливо вам. Якщо доктор наполягає на госпіталізації – Не вередуйте і не хвилюйтеся. Можливо, вам необхідні процедури, які в домашніх умовах провести неможливо.

Найбільша небезпека в результаті резус – конфлікту – це недокрів’я плода через руйнування антитілами матері його кров’яних тілець. Тому в кисні він потребує більше, ніж інші майбутні діти. А значить, прогулянки резус-негативної вагітної потрібно здійснювати в будь-яку погоду! Особливому контролю підлягає харчування: неодмінно з овочами-фруктами по сезону, багаті клітковиною, білками і вітамінами, воно може суттєво зменшити проблеми виношування. Дуже рекомендується печінка.

За три-чотири тижні до передбачуваних пологів «резус-конфліктної» мамі необхідно лягти на допологову підготовку – можливі пологи раніше терміну. Акушери ж повинні при цьому бути готовими негайно вжити заходів для боротьби з гемолітичною хворобою новонароджених. До того ж у вас буде час заздалегідь підшукати дитині годувальницю.

Звичайно ж, краще материнського молока їжі для малятка немає. Але у випадку резус конфлікту годувати самій ні в якому разі не можна! У молоці, як і в крові, присутні антирезус-антитіла. І додаткове надходження посилить і без того важко стан. Самостійно годувати крихітку ви зможе вже через два тижні, коли вони зникнуть.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...