• Без категорії

Ранній розвиток – потрібніше дітям або їх батькам?

Ранній розвиток - потрібніше дітям або їх батькам?Звичайно, всі батьки хочуть, щоб їх чадо було найрозумніше, найрозвиненіше, на заздрість всім оточуючим і на радість їм. Тому ще чекаючи малюка, молоді пари, та і бувалі батьки вивчають різні методики раннього розвитку дитини.

Ці методики, кожна по-своєму, обіцяють багато що: у два роки читати, в три віддають на (англійську для дітей, навчають виконувати математичні приклади і т.д. Ніхто не заперечує того, що в 2-4 роки дитина як губка вбирає всю одержану інформацію від батьків, вихователів дитячого садка і взагалі з навколишнього світу.

Проте старанне застосування методик раннього розвитку не гарантує вам того, що дитина виросте генієм або хоча б видатним ученим. Тому не варто позбавляти малюка дитинства, проводячи за навчанням багато часу, але потрібно створити оптимальні умови для того, щоб всі його таланти розкрилися.

На сьогоднішній день існує декілька найвідоміших методик раннього розвитку дітей. Це читання і математика по Зайцеву, методика Нікітіних, Глена Домана, Марії Монтессорі, Вальдорфська педагогіка. Створюються центри навчання дітей по вище перелічених методиках, також вони впроваджуються в програми дитячих садів.

Кожна з цих методик хороша, але всі мають також і мінуси.

Наприклад, деякі факти з біографії засновників методик раннього розвитку і відомих педагогів викликають настороженість. Адже, природно, що людина, що створила унікальні по ефективності методи розвитку дітей, повинна була застосовувати їх у вихованні і розвитку власних дітей.

Але, наприклад педагог Марія Монтессорі віддала свого єдиного сина в інтернат (а займалася розвитком чужих дітей?), Бенджамін Спок, автор керівництва, по вихованню і розвитку дітей так і не зміг налагодити відносин з власними дітьми. Відносини з своїми дітьми педагог чомусь вибудовував прямо протилежно власним же рекомендаціям.

Діти Бориса і Олени Нікітіних, коли подорослішали, не проявили надможливостей, про які говориться в методиці раннього розвитку Нікітіних. Мало того, по визнанню дітей Нікітіних, в школі вони відчували себе справжніми ізгоями. Глен Доман стверджував, що на його методиці виховано тридцять нобелівських лауреатів. Проте документальних підтверджень ці дані не мають.

Розглянемо ряд методик раннього розвитку докладніше.

Одні з них роблять наголос на тому, що дитина говоритиме і читатиме раніше, ніж ходити. Інші замахуються на те, що виростять малюка геніальним ученим, який раніше однолітків закінчить школу, інститут і т.д. Треті намагаються розвивати в дитині тільки творчу сторону його здібностей. Як же вибрати?

Перш за все, потрібно щоб розвиток дитини проходив обов’язкові вікові етапи. Наприклад, відомий психолог Лев Виготський стверджував, що у дітей є дві зони розвитку – актуальна або фізична зона і зона ближнього розвитку (сприйняття мов, читання, писання, математичні знання і т.д.). Так от, зона фізичного розвитку завжди повинна передувати зоні ближнього розвитку. А багато нинішніх методик раннього розвитку цього наполегливо не помічають і перескакують зразу ж в зону ближнього розвитку, минувши зону актуального.

Нерідко можна спостерігати, як "свідомі" батьки приводять на заняття англійської, французької мови трирічних діток. Насправді фізичний розвиток дитини – це фундамент решти вмінь (математика, читання, лист) малюка. Навантажуючи зону найближчого розвитку дитини – не можна забувати про його фізичне і емоційне виховання. Недаремно не по роках розумні діти хворіють частіше за своїх "звичних" однолітків.

Так, дитину можна навчити читати в два роки, вісімнадцятирічному "розумнику" під силу захистити дисертацію, але виникає питання – коли ж їм насолоджуватися дитячими забавами: грати, пустувати, закохуватися. Жодна методика не в силах виростити генія. Якщо дитина в чомусь геніальна, то це виявиться і без яких-небудь методів. В першу чергу, для малюка дуже важливо відповідати нормам фізичного розвитку – якщо в три роки хлопчисько не грає в м’яч, вчити англійській мові його рано.

Найоптимальнішим варіантом є поєднання різних елементів деяких методик раннього розвитку.

Адже деякі з цих методик, наприклад Домана, Монтессорі, були розроблені для дітей вузького кола, де вони давали високі результати. Але це не значить, що вони будуть результативними для вашої дитини. У хорошому центрі раннього розвитку фахівці повинні запропонувати на вибір декілька розвиваючих програм. Головним критерієм повинен бути індивідуальний підхід до дитини. Тому що дитина трьох років не може освоювати програму, розраховану для чотири-, п’ятилітка. Потрібно починати з чогось одного і приєднувати поступово нові і нові прийоми.

Методика Зайцева – читання, рахування. Принцип навчання читанню в цій методиці відразу по складах, а не по буквах, навчання рахувати і математиці – числовими рядами. Ця методика припускає заняття по захоплюючих посібниках як в груповому, так і в індивідуальному вигляді, причому методика розрахована для дітей різного віку від двох-трьох років, аж до дошкільнят.

Плюси занять по методиці Зайцева: завдяки ним діти швидко вчаться читати і рахувати, а також тренується зорова пам’ять. Але не варто забувати, що окрім рахування і читання потрібно тренувати дрібну моторику рук, щоб готувати їх до писання. Нерідко у дітей, які добре читають і рахують, завдяки заняттям по методиці Зайцева формується сприйняття світу "Я краще за всіх". У результаті, коли дитина йде в школу з такою установкою, він із здивуванням знаходить, що він не кращий за всіх пише, малює і т.д. Це ламає його звичне переконання, про те, що він кращий за інших і може вплинути на його самооцінку.

Методика Марії Монтессорі. Головне в цій методиці, щоб дитині були створені оптимальні умови для розвитку здібностей: іграшки різні по текстурі, предмети з різною на дотик поверхнею, сипкі матеріали, намистини, рідини і т.д. Дитина зі всього достатку предметів сама вибирає, що їй до душі і грається, цим самим розвиваючись. Вчитель не нав’язує завдання, він тільки може допомогти. Явними плюсами цієї методики є розвиток дрібної моторики рук.

Мінуси: практично не надається увага фізичному розвитку. Соціальні навики дітей слабо формуються, вони не грають спільно, разом, навпаки, індивідуальність тільки вітається.

Методика Глена Домана. Американський лікар вважав, що в сім років мозок дитини сформований повністю, тому перші три роки життя найбільш оптимальні для навчання малюка. Після трьох – вже пізно, такий девіз цієї методики. Глен Доман займався з групою дітей з різними відхиленнями, і його методика показала відмінні результати. Методика поєднує в собі фізичне і інтелектуальне навантаження. Дитині з народження показують серію карток по математиці, біології, читанню, географії, історії. Це і тренує її пам’ять.

Плюси методики: діти запам’ятовують величезну кількість інформації, та і батьки, виготовляючи такі картки, нерідко підвищують свої знання і ерудицію, до того ж заняття сприяють тому, що батьки проводять багато часу зі своєю дитиною щодня, що також добре позначається на розвитку малюка.

Мінуси: навчаючись читанню, дитина запам’ятовує написання слова цілком і співвідносить його з намальованою картинкою. Та варто написати це слово іншим шрифтом і прибрати картинку, як дитина може заплутатися і помилитися. Іншими словами, дитина, що навчається з народження по методиці Глена Домана, може стати "ходячою енциклопедією", але в певний потрібний момент не вмітиме застосувати свої знання в потрібне русло.

Психологи наполягають на тому, що всьому свій час і сучасним батькам не варто форсувати події в інтелектуальному розвитку свого малюка. Не варто також забувати, що виховати генія неможливо, можна тільки розвинути вже закладені в дитині здібності. До того ж, мало хто про це думає, але роздуті на кожному кроці методики раннього розвитку дітей – це дуже прибутковий бізнес.

Джерело: mobus.com

Значительно расширяя опытную базу физики, астрономия вместе с тем сама опирается в первую очередь на методы и средства физических наук.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...