Ранній розвиток дитини. Загальні роздуми

Ранній розвиток дитини. Загальні роздумиТермін "ранній розвиток дитини" з’явився порівняно недавно. У Росії першими експериментаторами була сім’я Нікітіних. У Америці велику популярність знайшла система Глена Домана, в Італії – Марії Монтессорі, в Японії – Масара Ібука. Всі ці люди сходилися в одному – існуюча система освіти в корінні невірна. Якщо з дітьми не займатися з найперших днів життя, то потім буде пізно.

І ось немовлятам розказують світову історію, вчать іноземним мовам, розказують, як правильно скласти дроби. Скептики криво посміхаються і з піною у рота доводять абсурдність і навіть шкоду всіх цих дій. А дітвора у таких батьків демонструє перед камерою знання Шекспіра в 5-річному віці, складають "мама" з кубиків Зайцева, в сім місяців, грають на скрипці в три роки… Геніальність або дресирування?

Кадр перший. "Подивися уважно, – говорить мама 11-місячному малюку, – Це винищувач марки Mirage, що випускається фірмою Dassault". Малюк, що сидить на підлозі, уважно слухає мамин голос. Ця жінка займається з дитиною за системою Глена Домана. Головне в цій системі – постійні заняття з дитиною по картках, виписаних з світової енциклопедії. Прихильники Домана і сам автор запевняють, що завдяки цим карткам батьки закладають в мозок дитини обширні енциклопедичні знання, які потім "спливають" просто на автоматі…

Кадр другий. Шістнадцять років опісля цій же дитині показують картку цих же літаків. "Поняття не маю, що це таке, – басить підліток. – Вперше це бачу". Так чи стоїть гра свічок?

Всі базові ідеї раннього розвитку будувалися на одному факті – мозок людини росте і розвивається тільки в ранньому дитинстві. Якщо бути точніше, то до трьох, іноді п’яти років. І якщо в цей період не пояснити дитині, хто такий перший президент Америки, то потім це ж саме в нього доведеться вдовблювати довго і наполегливо. Інакше кажучи, п’ятилітка завжди легше навчити, ніж шестирічок, чотирьохліток – ніж п’ятиліток, триліток – ніж дволіток і так далі. Останнім часом у величезній кількості стала з’являтися література про те, що саме слухати і що саме читати вагітній жінці, щоб її дитина народилася розумною.

Проте останнім часом найбільші західні учені стали говорити про те, що мозок людини може рости і розвиватися все життя! Але! Буде це робити тільки за певних умов. Чи означає це відкриття кінець теоріям раннього розвитку? Зовсім ні. Просто підходити до них, як і до всього іншого в цьому житті, треба з позицій здорового глузду.

Активне ігрове середовище впливає на мозок

Факт. Науково доведений на щурах. У тих тварин, яким поставили яскраві красиві будиночки, повісили кільця, поставили лабіринти, об’єм мозку збільшився на 25%! Те ж саме, як вважає наука, відбувається і з людиною. Купуючи дитині красиві, розвиваючі уяву іграшки, ви не просто так витрачаєте гроші, а вкладаєте їх у вирощування генія. У ідеалі у дитини повинні бути:

– фарби (для зовсім маленьких існують пальчикові фарби, їстівні), пластилін, кольоровий папір, безпечні дитячі ножиці, клей

– конструктори (для малюків кращою серією визнана ЛЕГО-малюкам, в якій сполучені музичні ефекти з простотою збірки)

– м’ячі

– спортивний куточок (гора, шведська стінка, качелі, батут, мати)

– ролеві набори (кухні, лялькові будиночки для дівчаток; гаражі, майстрові для хлопчиків)

– музичні інструменти (барабан, дзвоники, бубни, дитячі синтезатори)

– м’які іграшки (тільки не треба з ними переборщувати, рівно як і не треба давати їх дітям до року)

Повірте, немає дітей, які б не любили грати, проте є діти, яких цьому не учать батьки. Так-так, іграм теж треба вчити. Показати як, пограти небагато разом, похвалити за результат. І ось вже ви спокійно читаєте книгу, а дитина четверту годину возиться в кімнаті, знаходячи собі заняття і, найголовніше, розвиваючи мозок.

До речі, найоптимальнішу з цієї точки зору організацію дитячого простору можна знайти в роботах Марії Монтессорі. Основний натиск вона зробила на зони: спортивна, сенсорна (тут повинні бути предмети різної фактури, вода, масажні м’ячики, коробочки з різними запахами і т.д.), ігрова.

Чим раніше почати вчити дитину іноземним мовам, тим краще

Не зовсім факт. Більшість дитячих психологів схиляється до того, що мінімальний вік, коли потрібно учити дитину іноземним мовам – 5-7 років. Тобто не раніше, ніж дитина упевнено заговорить на рідній мові. Тим часом прихильники теорії раннього розвитку радять вивчати іноземний з пелюшок. Хто має рацію? Вже відомо, що дитина, якої намагаються відразу з народження вчити двом і більш мовам, починає говорити пізніше за своїх однолітків. Це зрозуміло. Прагнучи до білінгвізму, батьки дуже перенавантажують мозок малюка.

І дитина ніяк не може розібратися із словами, пропозиціями і т.д. Деякі психологи запевняють навіть, що кращий вік для вивчення іноземних мов – 14 років. Деякі психологи радять: якщо вам вже так хочеться почати вивчати іноземну мову з дитиною з самого дитинства, то обмежтеся одним дитячим віршем. Але так, щоб цей вірш, як мовиться, від зубів відскакував. На цей вірш потім вже в 14-16 років ляже вся база іноземної мови без жодних зусиль.

Чим більше дитині показувати картки, тим більше вона запам’ятає

Ви пам’ятаєте наш приклад (див. вище)? Так от, судячи з усього, немає сенсу мучити немовлят всесвітньою енциклопедією. Найбільший мінус теорії Глена Домана – це зведення ролі дитини з творця (як у Монтессорі) до слухача. Замість того, щоб пограти з дитиною в хованки, батько -"домановець" наполегливо показує картки. Проте щось можна взяти і звідси. Нескладні картки із знайомим предметом і його написанням допоможуть вашій дитині не тільки поповнити словарний запас, але і раніше почати писати. А п’ять хвилин в день для гри в лото – суцільне задоволення для малюка.

Якщо дитині включати класичну музику, то він виросте генієм

Доведено, що музика Моцарта (і лише його) активізує мозкову діяльність людини. Тобто людина, що послухала Моцарта, перед контрольною розв’яже більшу кількість задач, ніж людина, що не слухала музику. Це факт. А вже як їм розпорядитися – ваша справа.

Одне пам’ятаєте – з музикою теж не все просто. Японець Масару Ібука, чия книга "Після трьох вже пізно" розходиться величезними тиражами, попереджав – якщо у матері немає слуху, краще не співати колисанки немовляті. Інакше у дитини теж не буде слуху.

І зламати цю запрограмовану закономірність зможе лише дуже хороший психолог, що зумів переспівати людині фальшивий мотив. Це, по-перше. По-друге, не експлуатуйте всього одну музичну іграшку з одним і тим же мотивом. Особливо це торкається численних підвісок для ліжечка. І не забувайте, що музика (особливо для маленьких дітей) не повинна бути дуже гучною. Це відноситься і до музичних інструментів.

Займатися спортом вдома зовсім не обов’язково

Велика помилка. Дуже важливо, особливо в умовах нашої зими, коли більшість маленьких дітей садять під замок будинку, дати дитині можливість багато рухатися. Ось навіщо і потрібні різні спортивні комплекси або просто рухомі ігри. Повірте, це куди важливе, ніж іноземна мова або енциклопедичні знання. Тим паче, що дитячі психологи говорять про обов’язкову наявність вдома шведської стінки. Виявляється, можливість лізти вгору у дітей стимулює не просто розумові здібності, але і віру в себе.

Телевізор і комп’ютер шкідливі для здоров’я

Звичайно, 12-годинне сидіння за комп’ютером може натомити очі і зіпсувати зір. Але і 12-годинне читання книг – шкідливо для очей. Отже не треба панікувати і корити себе за покупку чергової комп’ютерної гри. Просто спробуйте розподіляти час і вчасно виманювати юного компьютерщика на технічні перерви. І попіклуйтесь про хороше освітлення і хорошому стільці-кріслі, щоб уникнути сколіозу. А наукових даних про жахливі наслідки працюючого телевізора або комп’ютера для дитячого здоров’я і психіки немає. Зрозуміло тільки, що старий радянський Вінні-Пух кращий у виховних цілях, ніж Том і Джері.

Підсумки

1. Набагато краще переборщувати з методиками раннього виховання, ніж не займатися з дитиною зовсім.

2. Якщо стоїть вибір між уроком гри на скрипці і прогулянкою, то вибирати треба друге. Для здоров’я корисніше. А здоров’я, як відомо, потім ні за які гроші не купиш.

Джерело: womanparadise.net

Поділитися в...

Вас може зацікавити...