Рак грудей: чи збільшують ризик пізні пологи?

Рак грудей: чи збільшують ризик пізні пологи?
Жовтень оголошено Всесвітнім місяцем боротьби проти раку молочної залози ще в 1993 році. На жаль, це стосується всіх, адже за статистикою, кожна сьома жінка може зіткнутися з таким діагнозом. Тим більше зараз, коли жінки все частіше відкладають пологи на більш пізній вік або відмовляються від них зовсім. Наскільки це підвищує ризик розвитку РМЗ і як себе убезпечити.

На рак молочної залози припадає 16% всіх онкологічних захворювань, це найпоширеніший вид онкології серед жінок.

Пізні пологи і чайлдфрі
У 70-х роках випадки виявлення раку молочної залози різко збільшилися. Доктора пояснюють це погіршенням екології та можливістю виявлення раку на більш ранніх стадіях. До цього часу сильно був змінений і стиль життя населення розвинених країн: в сім’ях стало менше дітей і скоротилися терміни грудного годування. Все частіше планування дітей стало супроводжуватися медикаментозною підтримкою з використанням гормонів. Не дивно, що така стимуляція в комплексі зі спадковістю може привести до утворення злоякісної пухлини в молочній залозі.

«У другу фазу циклу тканину молочної залози жінки отримує гормональну стимуляцію, спрямовану на проліферацію (розмноження) клітин. Біологічний сенс цієї стимуляції – підготовка великої кількості клітин для вироблення молока. Функціонування клітин молочної залози за “основним фахом” захищає їх від переродження в пухлинні. Чим довше тканину молочної залози отримує імпульс до проліферації клітин, не маючи можливості виробляти молоко, тим більше ризик розвитку з цих клітин пухлин, доброякісних і злоякісних ».

Згідно з дослідженнями, якщо брати за ідеальну ситуацію жінку без обтяженої спадковості, яка народила в 20 років або раніше, то при пологах в 20-24 роки ризик розвитку РМЗ збільшується в 1,2 рази, при пологах в 25-29 або взагалі відсутність пологів – в 1,5 разів, а при вагітності після 30 років – в 1,9 раз.

Ранні пологи – не панацея
Однак для жінок, у яких кілька найближчих родичок хворіли на рак молочної залози, небезпека є. У цій групі жінок ранні пологи стимулюють раннє захворювання на рак молочної залози. Так, якщо у жінки є дві або більше родичок з виявленими РМЗ, то при пологах до 20 років ризик розвитку РМЗ в 6,8 раз вище, ніж у жінок без обтяженої спадковості. Однак якщо такій жінці відкласти пологи до 30 років і пізніше, то ця цифра зменшується – ризик зменшується з 6,8 раз до 4,2 раз.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...