РАЦІОН З 6 МІСЯЦІВ: 5 ДОБАВОК, ЯКІ ПОТРІБНІ МАЛЮКОВІ

Кожна мама знає, що для малюка немає нічого кращого за грудне молоко. Саме звідти дитина отримує не лише силу, енергію та імунітет, а й усі вітаміни та мінерали, необхідні для розвитку. Тим не менш, починаючи з 4-6 місяців, деяких мікроелементів у маминому молоці стає недостатньо для організму, що росте. Чому так відбувається, і які добавки потрібно вводити до раціону дитини разом із прикормом, розповіла на своєму сайті лікар-дієтолог Людмила Денисенко.

Вітамін D

Вітамін D – унікальний мікроелемент, який наш організм може синтезувати самостійно з ультрафіолету. Тим не менш, лікарі призначають його всім діткам від народження, незалежно від того, в яку пору року малюк з’явився на світ. Справа в тому, що для утворення вітаміну D потрібна фізична активність: тобто вивезти немовля в колясці на сонечко недостатньо. До того ж, у материнському молоці цього мікроелемента міститься мало: лише 10-80 МО на 1 літр. Можна провести нехитрі розрахунки: якщо за день малюк висмоктує в середньому 800 мл (норма для 2 місяців), то вітаміну в його організм надходить всього 8-60 МО. І це при тому, що добова доза цього вітаміну для дітей від народження до року становить 400(!) МО.

Дефіцит вітаміну D неприємний навіть для дорослих (спочатку він викликає апатію, занепад сил, головний біль, а в занедбаному стані може призвести до остеопорозу). А ось для дітей брак цього мікроелементу загрожує рахітом і відставанням у розвитку. Саме тому ВООЗ наполягає на тому, що його потрібно вводити до раціону у вигляді добавки для всіх дітей – і на грудному, і на штучному вигодовуванні. Профілактична доза для дітей до року однакова: 400 МО на добу. Якщо ви підозрюєте у дитини гострий дефіцит вітаміну D, лікувальне дозування має призначити педіатр.

Залізо

Усі дітки народжуються із певним запасом заліза в організмі (неонатальний запас). Цього запасу їм вистачає зазвичай до 4-6 місяців. Плюс до всього вони отримують залізо з молока матері. Незважаючи на те, що його там досить мало, залізо із грудного молока засвоюється дитячим організмом найкраще. У середньому, у віці 2-3 місяці з 800 мл малюк отримує 0,35 мг цього мікроелемента за добової норми 0,27 мг. Але це ідеальна картинка, яка, на жаль, далека від реальності. За статистикою, більше половини молодих мам в Україні страждають від залізодефіцитної анемії. А значить, що заліза в молоці у них менше, ніж потрібно дитині. Тому весь неонатальний запас малюка «витрачається» вже до 4 місяців.

Дефіцит заліза у дитини призводить до млявості, плаксивості, апатії та проблем із травленням (нудота, блювання, діарея чи запори). А у віддаленій перспективі залізодефіцитна анемія може спричинити затримки у розвитку малюка. Тому Американська академія педіатрії рекомендує з 4 місяців давати дітям, які перебувають на грудному вигодовуванні, залізовмісні добавки. У середньому, з 4 до 12 місяців дитині потрібно близько 7-10 мг цього мікроелемента на добу. Врахуйте, що в організмі засвоюється лише 10% заліза, отриманого їжею.

Омега-3

Поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) Омега-3 наш організм синтезувати не може. Отримати їх можна тільки з їжею, і більше – з певними продуктами, які в раціон дитини вводяться досить пізно. Це переважно риба, морепродукти, горіхи та насіння. У молоці матері Омеги теж мало: у середньому (якщо ви не живете на Камчатці, не їсте морську рибу щодня і не приймаєте добавки з ПНЖК) це 0,5 мг на 100 мл. З розрахунку на ті ж 800 мл на день дитина на 2 місяці отримує від мами всього 4 мг Омега-3. При тому, що добова норма на 6 місяців – це 500 мг.

До півроку Омега-3 дітям зазвичай не призначають. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, цю добавку краще приймати мамі та збагачувати своє молоко. А ось після 6 місяців малюкам цілком можна давати ПНЖК у рідкій формі (у вигляді крапель): профілактична доза становить 400-500 мг на добу. Тим не менш, у цьому питанні дуже важливо проконсультуватися з педіатром. Хоч і вважається, що Омега-3 є умовно-нешкідливою для людини, недавні дослідження показали, що передозування цього вітаміну може призвести до проблем із серцем.

Магній

Всім відомо, що магній дуже корисний для нервової системи. Однак, крім цього, він відіграє ключову роль у таких процесах, як побудова кісткової тканини та синтез білка, розщеплення глюкози та вироблення енергії. Магній регулює роботу кишечника, стимулює вироблення антитіл і гальмує розвиток запальних процесів в організмі. Дефіцит магнію у дітей викликає тривожність, може проявлятися м’язовою напругою, судомами та спазмами. Зазвичай його діагностують на прийомі в дитячого невролога.

До року магній призначають дітям досить рідко, і лише за медичними показаннями (в ідеалі невролог повинен призначити аналіз на рівень магнію). Щоб самостійно підвищити рівень магнію в організмі дитини, мамі, що годує, варто самій приймати добавки з вмістом магнію, і вводити в прикорм продукти з його вмістом (зелені овочі, м’ясо, сир, банани). З 12 місяців можна використовувати питний розчин магнію (продається в аптеках) у профілактичній дозі 80-100 мг.

Йод

Однією з головних проблем сучасності є дефіцит йоду. Він необхідний організму, щоб синтезувати гормони щитовидної залози. А ось нестача призводить до розумової відсталості, проблем психомоторного розвитку та формування кістково-м’язової системи дитини. За статистикою, в Україні кожен десятий малюк народжується з йододефіцитом. І це при тому, що профілактичний прийом препаратів, що містять йод, призначають кожній вагітній жінці.

З народження до півроку добова потреба дитини в йоді становить від 80 до 120 мкг. Але отримувати його малюк має лише з молока матері. Тому якщо ви пили препарати йоду під час вагітності, не припиняйте це робити і в період грудного вигодовування. А ось з 6 місяців потреба в цьому мікроелементі у дитини зростає до 130-150 мкг. Виходячи з цього, багато педіатрів з півроку і аж до трьох років рекомендують давати малюкові йодовмісні добавки. Профілактичне дозування – не більше 100 мкг, все, що вище – обов’язково узгоджується з педіатром.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...