Раціон харчування дитини на першому році життя

Раціон харчування дитини на першому році життяПравильний раціон харчування дитини на першому році життя дуже важливий. Саме від цього залежить надалі фізичний розвиток і здоров’я малюка.

Для чого вводиться прикорм

Прикорм вводиться для того, щоб збагатити раціон дитини корисними речовинами – вітамінами, клітковиною, мінералами, рослинними і тваринними жирами. Небезпечно при введенні прикорму – "зірвати" ферментну систему дитини, порушити баланс мікрофлори в кишечнику. Багато років в нашій країні лікарі рекомендували вводити яблучний сік в 3 тижні, овочевий відвар – в 1 місяць, жовток в 3 місяці. В результаті – величезне число випадків алергічних захворювань, діатезу, захворювань шлунково-кишкового тракту. В даний час всі положення про введення прикорму переглянуті і приведені у відповідність з світовими нормами.

Перш за все батькам необхідно враховувати наступне :

1. Терміни введення прикорму, відповідні для вашої дитини, можуть коливатися щодо середніх значень на 1-2 місяці. У період, коли дитина хворіє, коли у нього виражені "кишкові кольки" (до 3-4 місяців) введення прикорму особливо часто приводить до "зриву" ферментної системи.

2. Краща їжа для дитини – це грудне молоко, годуючій мамі необхідне повноцінне харчування і відпочинок. У розвинених країнах Заходу в даний час широка розгорнена компанія за збереження грудного вигодовування, адже грудне молоко сприяє дозріванню ферментної і мікробної систем кишечника. Якщо ваша дитина росте на грудному молоці, добре додає у вазі, то вам зовсім не потрібно поспішати з введенням прикорму. Деякі фахівці стверджують, що при природному вигодовуванні введення прикорму доцільне після 6 місяців ("коли дитина сяде"). При будь-якому виді вигодовування краще починати введення прикорму після 3-х, 4-х місяців, після закінчення періоду "кольок".

3. Перший прикорм – фруктове пюре. У нас це традиційно яблучне пюре і краще з трохи припущенного яблука – в ньому менше екстрактних речовин і алергенів. Бажано, щоб яблуко було зелене або жовте. Можна користуватися і "банками", вони, безумовно, корисніші в зимово-весняний період.

Яблучний сік – продукт, що активніше впливає на кишечник, з ним, як і іншими соками, можна почекати 1-2 тижні.

Наступним фруктом може бути банан, потім абрикос, чорнослив (все у вигляді пюре). Дуже добре використовувати поєднання – наприклад, яблуко-кабачок або яблуко-гарбуз.

4. У 5-6 місяців можна починати вводити кашу. При цьому починати треба з одного злаку – наприклад, гречка, вівсянка, рис, кукурудза. Якщо дитина все це добре переносить – можна використовувати суміші. Залежно від стану кишечника дитини (про це треба порадитися з лікарем) можна починати з каш "без глютену" або відразу вводити "дорослий" варіант круп. З 6 місяців в кашу додається вершкове масло.

5. У 6-7 місяців вводитися овочеве пюре. Раніше ввести його складно – дітям не подобається незвичайний смак овочів, доводитися змішувати пюре з молоком або сумішшю. У віці 6-7 місяців зробити це простіше, хоча іноді доводиться застосовувати різні прийоми. До речі, якщо дитина погано переносить овочеве пюре, краще відкласти його введення ще на місяць, ніж викликати у нього негативне відношення до цієї важливої страви. З 7 місяців в овочеве пюре додається рослина олія. У готові ("баночні") овочеві пюре додавати рослину олію не потрібно.

6. У 7-8 місяців (іноді за призначенням лікаря і раніше – в 6 місяців) призначають введення сиру і – при хорошій переносимості – кефіру. У 8 місяців дитині дають хліб або печиво, яке звичайно додають в сир і змішують з фруктовим пюре. У цей же період вводиться м’ясо – яловичина, кролятина, індичка, курятина.

7. Жовток краще давати з 9-11 місяців, в цей же період можна починати давати ніжні бульйони. Таким чином, в перші 6 місяців дитину майже не "навантажують" незнайомою їжею, а в другому півріччі досить швидко вводять всі необхідні інгредієнти.

Всю нову їжу необхідно вводити поступово. При появі негативної реакції даний вид прикорму або продукт забирається з раціону мінімум на 1 місяць.

Важливо! Потрібно сформувати у дитини звичку до такого розкладу: сніданок (частіше каша, потім каша з жовтком), обід (овочеве пюре, потім – з додаванням м’яса і бульйону), полудень (сир з печивом і фруктовим пюре), вечеря (кефір, молоко або каша). Бажано між годуваннями дитині нічого не давати. Якщо дитина на грудному вигодовуванні або він звик до якоїсь суміші, то, можливо, після будь-якого виду прикорму, йому потрібно небагато улюбленого продукту.

У перші 6 місяців – краще всього грудне молоко. Прикорм можна починати в другому півріччі. Якщо малюк одержує суміш або погано додає у вазі, вводити прикорм можна і після 4-х місяців.

3-4 місяці – фруктові пюре і соки

5-6 місяців – каша

6-7 місяців – овочеве пюре.

7-8 місяців – м’ясо, риба – після 10 місяців.

8-9 місяців – печиво, сир, кефір.

10-11 – жовток, бульйон.

Джерело: kid.ru

Прочитати також можна рецепты самых вкусных блюд

Поділитися в...

Вас може зацікавити...