Пуповинна кров. Що і як лікують стовбуровими клітинами

hemafund - Семейный банк пуповинной крови

Все більше батьків вірять: від будь-яких майбутніх недуг дітей застрахують чудодійні стовбурові клітини. Вони містяться в пуповинній крові, яку беруть у новонароджених.

Спеціалізовані сайти обіцяють чи не вічне життя дитині, чию пуповинну або, як ще її називають, кордову кров батьки вирішили здати на зберігання. Багато з тих, хто йде на таке, не мають чіткого уявлення, для чого все-таки це потрібно. «Сподіваємося, що кров не знадобиться наступні сто років, – зазвичай говорять в банках, – але завжди добре мати страховку».

Перший і єдиний аргумент на користь збереження пуповинної крові – те, що вона багата стовбуровими клітинами, які мають властивість створювати в організмі нові тканини і навіть органи.

Але, як з’ясувалося, допомагають ці клітини далеко не завжди.

– У кордової крові міститься велика кількість кровотворних стовбурних клітин, – пояснює кандидат медичних наук Володимир Біхунов.

Так, вони можуть самостійно вибудувати нові кров’яні клітини або судини, але навряд чи стануть порятунком від усіх бід.

– Ми проти розповідей про те, що пуповинна кров – панацея, – каже Ілона Комар, директор банку пуповинної крові «Гемафонд».

При цьому на сайті компанії заявлено: «Стовбурові клітини пуповинної крові можуть захистити здоров’я вашої дитини і всю сім’ю».

На даний момент існує близько 70 захворювань, при яких показане лікування пуповинної кров’ю. В основному це хвороби крові: лейкози, анемія Фанконі, імунодефіцити, різні види дитячої онкології. Терапія пуповинною кров’ю може замінити трансплантацію стовбурових клітин з кісткового мозку, яка зазвичай вкрай болюча і не завжди дає бажаний результат.

– Крім того, що ця кров видобувається безболісно і без шкоди для людини, вона набагато рідше, викликає відторгнення у пацієнта, ніж тканина кісткового мозку, – продовжує Володимир Біхунов. – Стовбурові клітини пуповинної крові мають ряд переваг: вони у вісім-десять разів активніше діляться.

Ймовірність того, що кров підійде близькому родичу, тобто брата чи сестри, – 25%. Для батьків, бабусь і дідусів ця ймовірність знижується до 2-3%. Хоча ймовірність сильного відторгнення нижче, ніж у випадку з «неспорідненій» кров’ю.

Дорослим – не завжди допоможе

Стовбурові клітини кордової крові просто допомагають значно посилити імунний захист людини, поліпшити опірність організму хвороби. Вони в змозі відновити сили організму після серйозного стресу, наприклад, після хіміотерапії. Якщо говорити про відновлення імунітету, то, за словами фахівців, навіть незначної кількості крові вистачить для того, щоб отримати хороший ефект.

З пуповинною кров’ю експериментують і в кардіології, але поки тільки на рівні наукових досліджень.

Отже, кордова кров страховкою «на всі випадки життя» не стане. По-перше, проти більшості «дорослих» хвороб, у тому числі онкологічних, вона безсила. По-друге, декількох десятків мілілітрів, збіглих в пакетик при пологах, не вистачить для лікування дорослого організму.

– Вважається, що найкраща доза для отримання лікувального ефекту – 40 млн. ядерних клітин на 1 кг маси людини, – пояснює Володимир Біхунов.

Мінімально достатніми вважаються 15-20 млн. клітин на кілограм, так що зазвичай отриманої дози в 80 мл ледь вистачає на пацієнта вагою в 40 кг – на дванадцятирічного дитини.

Лікарі кажуть, що взагалі-то для кращого результату можна змішувати кров різних донорів, але це допустимо тільки в теорії. На практиці для цього потрібен доступ до банку крові загального користування, а таких громадських донорських банків в Україні немає. Ті, що у нас існують, – приватні. І кров звідти можуть використовувати тільки «свої».

Скептично медики ставляться і до омолодження за допомогою стовбурових клітин пуповинної крові.

– Якщо людина хоче разючої зміни, то набагато ефективніше зробити пластичну операцію, – стверджує Ілона Комар. – І коли деякі батьки просять віддати їм збережену кров дітей, бажаючи різко помолодіти, ми пояснюємо, що ніякого суперефекту вони не отримають, а кров вони витратять даремно. Рішення, звичайно, за ними.

Заморожено

Спеціальна методика зберігання замороженої пуповинної крові була розроблена в Україні в 1998 р Одночасно до цієї ідеї підійшли і за кордоном, і спочатку наші і зарубіжні технології розвивалися нога в ногу. Але потім, як каже пані Комар, через недоліки матеріально-технічної бази ми здорово відстали.

Кордової кров в Україні зберігають три приватних компанії і один НДІ. Замороження відбувається при температурі -196 ° С за допомогою рідкого азоту. Від впливу холоду кров з корисними стовбуровими клітинами захищають, додаючи в неї кріопротектор. Зразки крові поміщають в кріобокс, де їх і тримають, поки батьки або сам власник не вирішать їх використовувати або утилізувати.

Важливо ось що: використовувати стовбурові клітини для себе у родичів немовляти в Україні не вийде – у нас поки дозволена тільки так звана аутологічна трансплантація виключно за схемою «сам собі донор». Втім, пацієнти можуть відвезти кров туди, де буде проходити лікування. Практично скрізь в Європі та Америці такі методи терапії застосовуються офіційно.

Цікавий і підрахунок, який провели фахівці. Виявляється, в житті реальний випадок використовувати кров’яну «страховку» до двадцятирічного віку представиться в 4 випадках з 10 000, іншими словами, з вірогідністю в 0,04%. А до 70 років, тобто за все життя, ця ймовірність підвищиться до 0,22%. Головна складність полягає в тому, що такої крові занадто мало. Проблему можна вирішити, штучно культивуючи стовбурові клітини в лабораторії, але досліди показують, що це поки процес неконтрольований, і він навіть може призвести до переродження клітини в ракову.

У всьому світі кордової кров зберігають не тільки приватні банки, але й суспільно доступні. Йдуть дискусії про те, що приватне зберігання донорської крові неетично і невиправдано. Британський вчений і акушер-гінеколог Лерой Едозьен запевняє, що «в даний час відсутні вичерпні докази можливості використання стовбурових клітин крові для лікування негематологічних захворювань». На його думку, мода на приватні банки пуповинної крові заснована на міфі про панацею стовбурових клітин, тоді як передача такої крові в громадський банк може дійсно допомогти врятувати життя людині, яка страждає захворюванням крові.

У деяких країнах, наприклад в Італії, діяльність приватних банків заборонена. Однак в Україні альтернативи приватному зберіганню крові поки немає.

– Лікарі, які виступають за суспільну зберігання, найчастіше проти приватного, тому що приватні зразки рідше затребувані і фактично пропадають даремно, – каже Ілона Комар. – Звичайно, якщо достатньо донорського запасу загального користування, то можна не використовувати приватні банки. Але в Україні поки немає ні відповідних програм, ні можливостей.

Скільки це коштує

Середня вартість забору та зберігання крові протягом 20 років – 5900 грн.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...