Пуповинна кров. Навіщо її зберігають і що вона може вилікувати

Про пуповинну кров навіщо її зберігають і що вона може вилікуватиІ у нас, і навіть в Америці, на яку сьогодні прийнято рівнятися, після пологів в 95% випадків пуповину викидають.
Але ж з цієї унікальної тканини можна добути і заморозити клітини крові, які, можливо, через багато років можуть врятувати життя людині – господареві тієї самої пуповини.
Як відомо, стовбурові клітини вміють перетворюватися на будь-яку тканину. І коли-небудь  лікарі навчаться заміщати ними будь-які дефекти організму. Але в деяких галузях медицини застосування стовбурових клітин (зокрема, отриманих з пуповинної крові) вже стало реальністю.
Стовбурові клітини допоможуть повернути молодість
Сьогодні до цієї незвичної послузі в нашій країні вдаються лише одиниці найбільш просунутих батьків. А дарма. У лікарів немає сумнівів: цей унікальний матеріал здатний запобігати смертельні наслідки при багатьох захворюваннях, зокрема, збільшити шанси на виживання у пацієнтів, що потребують термінової пересадки кісткового мозку.
Найбільше пуповинна кров сьогодні потрібна в онкогематології. І не випадково – адже рак крові часто розвивається стрімко, і тут кожна хвилина дорога, а на пошуки сумісного донора в Міжнародному реєстрі донорів кісткового мозку, що налічує майже 9 млн осіб, можуть піти довгі місяці. Крім того, доведено, що при лейкозі пересадка стовбурових клітин з пуповинної крові навіть більш ефективна, ніж трансплантація кісткового мозку.
Не так давно були опубліковані дослідження американських вчених, що стосуються пересадки 60 літнім пацієнтам з гострим лейкозом їх власних стовбурових клітин, видобутих з спеціально обробленої периферичної крові. На жаль, виживаність хворих не покращилася.

Стовбурові клітини: порятунок для «обраних» або ліки для всіх?

Принципово інші результати були отримані при множинної пересадці (5-7 донорських зразків) стовбурових клітин пуповинної крові. У 7 з 10 хворих лейкозом були зафіксовані поліпшення.
Вже сьогодні є позитивний клінічний досвід щодо застосування пуповинної крові в лікуванні захворювань серця, судин, центральної нервової та ендокринної систем.
Пуповинна кров на 100% підходить самій дитині, але в ряді випадків – і його близьким родичам. Справа в тому, що кров, видобута з перерізаною пуповини, володіє дуже невисокою іммуногенністью – це означає, що навіть пересаджена неповністю сумісному пацієнту, вона не викличе реакції відторгнення.

Отримати пуповинну кров можна тільки під час пологів з відтятою пуповини, що зв’язує матір і немовляти. Стовбурові клітини в принципі можна виділити з крові і кісткового мозку дорослої людини. Але у дорослих людей таких клітин менше, та і якість їх вже не те. А в пуповинної крові містяться наймолодші і найменш диференційовані (тобто з найбільшим потенціалом) клітини.

Крім того, пуповинна кров набагато «чистіше», ніж будь-який інший біоматеріал, оскільки вона рідше схильна вірусного інфікування. Проте, перш ніж помістити цю кров в кріобанк, її ретельно тестують. Наявність деяких вірусних, бактеріальних або грибкових інфекцій є абсолютним протипоказанням для збереження пуповинної крові.

Технологія виділення, заморожування і зберігання повністю виключає ризик випадкового інфікування крові. Матеріал зберігають у рідкому азоті, у спеціальних установках, робота яких не залежить ні від перебоїв в електропостачанні, ні від помилок медичного персоналу, ні від інших форс-мажорних ситуацій. Пуповинна кров кожного клієнта міститься в декількох ампулах, для того щоб у разі необхідності можна було б використовувати тільки частину матеріалу, а інше залишити «про запас». У замороженому стані (при -196 градусах Цельсія) кров може зберігатися практично необмежений час.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...