«ПСИХОЛОГІЯ» ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ – ПОРАДИ БАТЬКАМ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Зовсім скоро ваша дитина урочисто відправиться в перший клас. Безсумнівно, що перше вересня – святковий день для всієї вашої сім’ї. Але за першим настане друге, третє, і так далі – для вашого нащадка почнуться звичайні шкільні трудові будні. Що чекає його саме в ці перші навчальні роки? Як допомогти маленькому учневі перейти від дитсадівського ритму життя до шкільного? І взагалі які особливості саме того періоду, який називається “початковою школою”?

Загалом, особливості умов існування першокласника не надто відрізняються від дитячого садка. Клас в сенсі спілкування однорідний – початок майбутніх «угруповань», як правило, закладається десь на початку другого класу, коли дітлахи придивляться один до одного. Але що слід відзначити саме в першому класі – те, що досить висока залежність учнів від дорослих, а точніше – від учителя, більша, ніж в дитячому саду: в садку як мінімум два вихователя, а в першому класі школи дитина перебуває під впливом одного педагога, нерідко буквально «зациклюючись» на цій особистості. Скільки завгодно прикладів, коли першокласник так і сипле вдома: «Анна Петрівна сказала … Марія Іванівна звеліла …» тощо. Тому тут дуже багато залежить від уміння вчителя направити свій авторитет в потрібне для навчання русло. А батькам варто спробувати хоча б на цьому прикладі формувати у дитини здоровий скепсис (строго кажучи, робити це краще почати ще до школи): зрозуміло, не ігнорувати і не висміювати розпорядження вчительки, а запропонувати дитині виконувати їх не сліпо, а розмірковуючи, – чого від нього хотіли в тому чи іншому випадку, якою була мета того чи іншого розпорядження.

Десь в кінці першого – на початку другого класу хлопці починають виділяти серед однокласників тих, з ким би їм хотілося дружити і спілкуватися. Але поки дружба відбувається за «територіальною ознакою»: не вміючи ще виділити собі друзів за інтересами, за духом і захопленням (в цьому немає нічого страшного, це прийде пізніше), дітлахи спілкуються найтісніше з тим, з ким поряд живуть: вони починають бігати разом в школу і додому (в загальному це непогано в першу чергу в сенсі безпеки), іноді разом роблять уроки або просто ходять гуляти в один і той же двір. При цьому спочатку як би немає відмінностей за статевою ознакою – дівчинка цілком може так дружити з сусідом-хлопчиком. А хлопчик, відповідно – з дівчинкою. А ось до класу третього вже з’являються перші ознаки «великого протистояння між  чоловічою та жіночою статтю».

Ще одне нове поняття в школі – це особиста власність. Загалом, це поняття є і в садку. Тільки там воно не дуже акцентується: шафки в саду не замикаються, іграшки всі загальні (навіть ті, які приносять діти в групу з дому, теж на час перебування в садку часто вважаються доступними для всіх, що по суті вірно). А в школі у дитини з’являється свій портфель (з замком), але немає шафки. На цьому тлі іноді виявляються особливості поведінки, які помилково розцінюються часом як дитяча клептоманія: інша дитина може в роздягальні заглянути в кишені пальто іншої дитини або в його портфель, взяти без дозволу з чужої парти олівець або ластик. Тут, перш ніж таврувати дитину або тягнути її відразу до дитячого психіатра, придивіться, що стоїть за такою поведінкою? Можливо, це просто суміш зі вседозволеності, наданої йому вдома, і невміння розрізняти свою і чужу власність. Взагалі, поняття «власність» теж входить в підготовку до школи! І вже якщо зовсім точно – то повага як до чужої, так і до своєї власності починається в родині.

До речі, іноді першокласник носить з собою в портфелі іграшки. Як до цього ставитися? Спокійно. Іграшка з дому – це «помічник» в адаптації дитини до нових умов (дитина як би носить з собою «частину свого дому»). І забороняти робити це – найгірший спосіб! Якщо припиняти це з позиції сили – тягання іграшки, тільки таємно, затягнеться класу до п’ятого, як і загальна дезадаптація і інфантильність. Якщо ж це не забороняти – метушня з іграшкою, як правило, завершується до 2-3 класу. Але якщо дитина все одно продовжує сунути в портфель улюбленого зайця, будучи вже «школярем зі стажем» – це сигнал для батьків: придивіться, чи все у дитини в порядку в школі, як він там живе, що у нього за проблеми?

Ще одна особливість початкової школи – пристрасть до обміну. Коли з’являється табу на те, щоб брати чуже, коли поняття приватної і особистої власності стає одним з визначальних, у дітей з’являється бажання заволодіти бажаною, але недоступною річчю хоча б на деякий час. А то і запропонувати натомість щось зі свого майна. Але при цьому ще невідомо, що захоплює більше – азарт випросити вподобану річ або сам процес обміну. В обміні часто беруть участь звичайні речі, які мають цінність грошову, і часом чималу … Зрозуміло, що вартість матеріальна і фактична в очах дитини – речі нерідко різні. Взагалі-то діти, як правило, при обміні думають не про наживу, а керуються своєю системою цінностей. Але тим не менш батькам, син яких поміняв, скажімо, дорогий годинник на перекладну картинку, від цього не легше. Зрозуміло, що повністю захистити дітей від такого обміну, в тому числі нерівноцінного матеріально, неможливо. Як бути?

Все ж таки не купувати дитині по можливості дорогих речей, хоча б до того часу, поки вона не навчиться оцінювати їх реальну вартість. Купувати дитині тільки ті речі, які дійсно потрібні їй, які їй зручні, функціональні і які вона сама собі вибрала!

Повідомте дітям, що хоч у них з’явилася їхня особиста власність, але в ту річ, яка стала твоєю, все-таки вкладено працю і твоїх батьків (поки ти сам не заробляєш грошей). І якщо ти вирішив щось поміняти, спробуй спочатку – не одержати у них дозвіл, а хоча б просто проконсультуватися щодо реальної ціни цієї речі. Також дайте зрозуміти дитині, що гарантуючи товаришеві обмін, він теж не має права забезпечувати угоду тільки своїм словом, і якщо він обіцяє, а батьки не погодяться, то йому доведеться брати своє слово назад. І щоб йому не уславитися брехуном, не варто давати слово там, де не все залежить від тебе (це стосується і багатьох інших ситуацій, не тільки обміну).

Головне – розкажіть дитині, що навіть за найдорожчу річ складно купити дружбу – швидше за таким чином вона дасть оточуючим можливість тягнути з неї все більше і більше, що може перерости у відкритий рекет. Взагалі нерідко діти саме з допомогою роздачі дорогих речей намагаються завоювати визнання в класі, зацікавити інших дітей своєю персоною. Але зрозуміло, що таким чином надовго впливу не придбати. І якщо ваша дитина намагається діяти в цьому напрямку – вам варто звернути увагу на його проблеми в колективі, на те місце, яке він там зайняв і на його самооцінку в принципі!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...