• Без категорії

Психологічне насильство у відносинах: невидимі ознаки

Психологічне насильство у відносинах: невидимі ознакиНапевно, кожне друге питання на психологічних форумах присвячене відносинам, неважливо, чи йде мова про шлюб, або про любовний зв’язок, або про спільне проживання. І звучить воно приблизно так: «Підкажіть, що зі мною не так? Що мені зробити, щоб налагодити відносини?».

На перший погляд, це прекрасно, значить люди, що задають їх як мінімум самокритичні, як максимум дорожать відносинами настільки, що готові над ними працювати. Але, коли вчитуватися в передісторію, стає зрозуміло, що мова не йде про помилки, які можна виправити, мова йде про насильство у відносинах, яке один партнер застосовує до іншого і відносини пари в цілому хворі.

Навіть з удаваним зрозумілим фізичним насильством, все не так очевидно. Незважаючи на те, що всіх хлопчиків з дитинства виховують в моделі «дівчаток бити не можна, їх потрібно захищати», а в казках, що читаються дівчаткам, Принцес рятують, захищають і завойовують, досить багато чоловіків і жінок допускають фізичне насильство по відношенню один до одного.

Жінки прощають удари, виправдовуючи їх «був п’яний», «у нього зараз просто важкий період». Чоловіки ігнорують предмети, що летять в них, ляпаси, або істеричний крик. І ті, й інші побивають своїх дітей, керуючись старим «за одного битого двох небитих дають» або, виправдовуючись «я його легенько плеснула ременем». Так, що ж говорити про насильство психологічне, яке взагалі не явне. Його не помічають, тому що в ньому живуть

Що ж можна вважати психологічним насильством у відносинах?

  1. Заперечення. Воно може бути, як вербальним, у всіх образливих словах: «Я тебе не хочу», «Ти мені не потрібен», «У тебе занадто маленькі груди, а я люблю великі», «Ти жирна корова, подивися, на кого ти перетворилася». Так і не вербальним, коли жінка при кожній сварці збирає речі і йде до батьків або виганяє з дому чоловіка. Коли чоловік заводить якщо не коханку, то профіль на сайті знайомств і майже не ховаючись від дружини, веде там бурхливе листування «А що? Це ж всього лише віртуальний флірт».

Спочатку партнер, якого відкидають, намагається довести, що він кращий. Але довести це неможливо. Можна збільшити груди до 8-го розміру, але в підсумку виявиться, що у вас ще й занадто довгий ніс. Можна схуднути і дізнатися, що з жирної корови ви перетворилися в худу козу.

Можна зробити ще багато чого хорошого, прекрасного, вартого поваги, але партнеру все одно буде мало, як старій з казки про Золоту рибку.

  1. Знецінення. Знецінювати можна, як саму людину, так і відносини з нею. Вербальні «Від тебе ніякого толку», «Ти нічого не робиш», «Ти не потрібен» і невербальні відходи з дому із будь-якого приводу. Поступово партнер починає відчувати себе «паралізованим» або «кастрованим», а ще нікчемним. Тому що все, щоб він не зробив множиться на нуль іншим партнером.
  2. Образи і крик. Скільки разів ви чули на свою адресу «Та пішла ти», «Ти ідіот», «Ти тупа корова», «Замовкни», «Рот закрий, з … а»? Скільки разів від крику партнера дзвеніло у вухах, хотілося зникнути або взагалі впісятися, як в дитинстві?

Будь-які образливі слова і крик – це вербальна агресія. І не важливо, при цьому, що партнер вас не б’є, він «вбиває» словами, а не руками

  1. Закиди. Вони можуть бути сказані тихим, навіть сумним голосом, зовсім без крику, але від цього не стають менш «отруйними». Людина, яку постійно дорікають, швидко починає відчувати себе винуватою. Винуватий спочатку намагається виправдатися. Але це неможливо, тоді виникає бажання зробити щось таке, за що дійсно можна дорікнути, або зовсім зникнути.

Не завжди ці ознаки психологічного насильства можна чітко розділити, буває, що вони перетинаються і взаємодоповнюють. Це не важливо. Важливим є те, що в «хворих» відносинах один партнер завжди тільки прав, другий завжди винен. Тобто один з пари не бере на себе ніякої відповідальності за відносини, а другий змушений тягти всі 100%. І так відбувається завжди. Від того, що ця ноша не по силам, виникає відчуття, що з вами щось не так, треба ще «підкачати», може навчитися нести краще, пройти якісь курси, тренінги, семінари, почитати, підучитися – вище, далі, сильніше.

Як би ви не старалися розвинутися, покращитися, вдосконалитися – ваші відносини не зміняться. Не тому що ви погана, не така, нікчемна, а тому, що «Танго танцюють двоє». Двоє несуть солідарну відповідальність за відносини в парі.

Що ж робити, якщо ви опинилися в «хворих» відносинах?

Перш за все, бігти. Не фантазувати, що партнер зміниться, виправдовувати його або її важкими обставинами, або поганим періодом, або ПМС. Якщо ситуація дійшла до насильства, значить всі засоби вже вичерпані. Якщо риса неприпустимого перейдена, значить, повернення до допустимого не буде.

Спочатку бігти. А потім вже працювати, аналізувати і розбиратися, чому ви допустили в своє життя саме такі відносини. І виправлятися. Але спочатку ПІТИ.

Якщо вам здається, що йти не потрібно, а потрібно вирішувати проблему – з вами щось не так. Але «не так» не тому що ви погано намагаєтеся в стосунках, а тому що ви в принципі допускаєте існування в своєму житті відносин з елементами психологічного терору. Тероризм в ставленні держави карний, тероризм стосовно співробітника, хоч і менш легко, але доказує і карний теж. Так чому ж ви дозволяєте тероризувати себе безкарно?

Поділитися в...

Вас може зацікавити...