Простатит і безпліддя у чоловіків

Інфекційно-запальні захворювання передміхурової залози (простатит) – одна з частих і потенційно виліковних причин чоловічого безпліддя, з якою зіштовхуються лікарі-андрологи.

Найбільш частим супутником хронічного простатиту є зменшення кількості сперматозоїдів в еякуляті і зниження рухливості сперматозоїдів. Крім того, є зв’язок між тривалістю захворювання простатитом і морфологічними дефектами сперматозоїдів. Таким чином, зниження здатності чоловіка до продовження роду є одним із симптомів простатиту.

Інфекційно-запальна інтоксикація в першу чергу викликає зміни біологічної активності еякулята – зниження життєздатності і рухливості сперматозоїдів, а також їх морфологічної структури. Якщо запально-інтоксикаційний фактор не усунений, це може привести до рубцевих змін в сім’явивідних шляхах, що супроводжується порушенням нормального транспорту сперматозоїдів. Простатит і безпліддя – два стани, які часто супроводжують одне інше.

Кількість лейкоцитів у нормальному еякуляті не повинна перевищувати 1.000.000 в 1 мл, а кількість висіваних при бактеріологічному дослідженні сперми мікроорганізмів – не більше 1.000 в 1 мл. Присутність в еякуляті підвищеної кількості лейкоцитів і мікроорганізмів є важливими ознаками запальних захворювань чоловічих статевих залоз вцілому і простати зокрема.

Мікроорганізми, що знаходять в передміхуровій залозі та інших органах статевої системи чоловіка, можуть впливати на якість сперматозоїдів і здатність до зачаття в результаті дії кількох чинників:

  • багато бактерій і вірусів здатні прикріплятися до поверхні сперматозоїдів (наприклад, хламідії, кишкова паличка і т.д.), роблячи безпосередну шкідливу дію на чоловічі статеві клітини;
  • мікроорганізми викликають запальний процес, в результаті якого утворюються активні речовини (так звані медіатори запалення), надають шкідливу дію на сперматозоїди
  • запальний процес може призводити до склерозу і рубцюванню тканин з наступним порушенням прохідності сім’явивідних шляхів і порушення природного транспортування сперматозоїдів
  • мікроорганізми здатні запускати автоімунні реакції, які, в свою чергу, можуть призводити до утворення антиспермальних антитіл і розвитку імунологічного безпліддя
  • запальний процес в передміхуровій залозі може викликати порушення еякуляції, що може впливати на здатність до зачаття.

Однією з причин, що призводять до порушення чоловічої репродуктивної функції, вважають надлишкову продукцію активних форм кисню. Найбільш значущими причинами пошкодження сперматозоїдів активними формами кисню є інфекційно-запальні захворювання чоловічих репродуктивних органів, зокрема хронічний бактеріальний простатит.

Як відомо, простатити можуть бути обумовлені великою кількістю патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів, які здатні впливати на сперматозоїди чоловіка. Безсимптомна інфекція чоловічих статевих органів часто пов’язана з наявністю антиспермальних антитіл і розвитком імунного безпліддя.

Якщо адекватне лікування інфекційного простатиту (про нього читаємо на http://sana-med.com.ua/infertility.php) не проводиться, і збудник захворювання не ліквідований, інфекція стає причиною постійного антигенного подразнення, що сприяє виникненню автоімунної відповіді проти власних антигенів господаря, змінених в ході запального процесу, що є проявом поєднання таких станів, як простатит і безпліддя.

У зв’язку з тим, що передміхурова залоза продукує близько 30% сім’яної рідини, що забезпечує життєздатність сперматозоїдів, їх транспорт і здатність до запліднення, логічно припустити, що зміна секреторної активності залози повинна призводити до порушення здатності сперматозоїдів до запліднення. Запальні захворювання простати, які супроводжуються підвищенням активності лейкоцитів і виникненням автоімунних процесів, також є суттєвими факторами, що визначають стан репродуктивної системи чоловіка.

При сім’явиверганні простата людини виділяє близько 0,5-1 мл секрету, який має слабо кислу реакцію. Про наявність секрету простати в спермі можна судити по виявленню продукуючих передміхуровою залозою речовин – кислої фосфатази, лимонної кислоти, цинку. Вважається, що основна функція секрету простати полягає в забезпеченні транспортування сперматозоїдів. Крім цього, секрет простати впливає на різні характеристики сперматозоїдів, як рухливість, життєздатність, засвоєння сперматозоїдами фруктози і кисню. Доведено, що у чоловіків з порушеннями функції передміхурової залози сперматозоїди характеризуються зниженою рухливістю і життєздатністю.

Важливою функцією секрету додаткових статевих залоз чоловіка (насінних бульбашок і передміхурової залози) є придушення імунної відповіді на чужорідні антигени сперматозоїдів з боку жіночих статевих шляхів.

Вважається, що такі продукти секреції передміхурової залози, як цинк, спермін і спермідин, обумовлюють антибактеріальну активність сперми і захист сперматозоїдів від мікроорганізмів статевих шляхів жінки.

Компоненти секрету простати беруть участь в ферментному перетворенні фруктози сім’яних бульбашок в глюкозу, яка є енергетичним субстратом для сперматозоїдів, забезпечуючи їх енергією для просування в жіночих статевих шляхах. Секрет простати має слабо кислу реакцію за рахунок високого вмісту цитрату (лимонної кислоти), яка має велике значення для забезпечення рухливості і запліднюючої здатності сперматозоїдів.

При запальних процесах в чоловічих статевих органах і, зокрема, при простатиті, знижується функція яєчок, відповідальна за утворення і перетворення чоловічих статевих гормонів, що впливає на функціональний стан сперматозоїдів. Запальний процес в передміхуровій залозі за наявності недостатності функції яєчок призводить до ще більш значних змін еякуляту – аж до повної відсутності живих сперматозоїдів. Це пояснюється дією двох патогенних факторів – мікробно-запальної інтоксикації і гормональної недостатності.

Запальні захворювання залоз сечостатевого тракту і в першу чергу хронічний простатит – одна з найбільш частих причин безпліддя у чоловіків. Ретельне виявлення і успішне лікування навіть безсимптомно протікаючих хронічних простатитів – шлях до відновлення втраченої здатності до зачаття.

Простатит і безпліддя у чоловіків часто супроводжують один одного. Безпліддя, яке пов’язане з наявністю запального процесу в простаті, є потенційно виліковним. Ліквідація запального процесу та його наслідків призводить до відновлення запліднюючої здатності сперматозоїдів і здатності чоловіка до зачаття.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...