Процедура ЕКЗ

Процедура ЕКЗ

Суть методу

Назва “ЕКЗ” походить від скорочення слів “екстракорпоральне запліднення”. Латиною “екстра” означає “поза”, а “корпус” – “тіло”, тобто запліднення, яке відбувається поза тілом людини, або в пробірці.

У наш час це один з високотехнологічних методів лікування безпліддя, коли зачаття в природних умовах з яких-небудь причин неможливо. Найчастіша причина – непрохідність маткових труб або їх відсутність. Сперматозоїд при цьому не може потрапити до яйцеклітини і запліднити її.

Для того, щоб провести запліднення в штучних умовах, необхідно отримати здорові яйцеклітину і сперматозоїд, з’єднати їх в пробірці, а потім перенести ембріон в матку для подальшого розвитку.

Інші види безпліддя, при яких може бути ефективна методика ЕКЗ:

 • безплідність при трубно-перитонеальному факторі (спайковий процес в черевній порожнині),
 • при ендометріозі будь-якої форми і стадії,
 • при ендокринному факторі (відсутність овуляції будь-якого походження),
 • при чоловічому та імунологічному факторі (велика кількість антитіл проти сперматозоїдів в крові жінки або чоловіка),
 • при ідіопатичному безплідді (безплідді неясного генезу, коли пройдено всі обстеження, а причина не встановлена).

Етапи процедури ЕКЗ

1. Отримання яйцеклітин і сперми

У нормі протягом одного менструального циклу в яєчнику у жінки дозріває лише одна яйцеклітина. Але для того, щоб запліднення пройшло успішно, краще використовувати кілька яйцеклітин.

Для цього застосовують гормональну стимуляцію: вводять великі дози гормонів, під дією яких дозріває відразу кілька яйцеклітин (суперовуляція). Цей етап може йти по довгому або короткому протоколу.

Після цього проводиться вилучення яйцеклітин з яєчника. Під контролем УЗД і внутрішньовенним знеболенням. При цьому через стінку піхви спеціальною голкою робиться прокол. Отримана рідина передається ембріологу, який виділяє з неї яйцеклітини. Сперму пацієнт отримує природним шляхом за допомогою мастурбації.

2. Запліднення та вирощування ембріонів

Отримані яйцеклітини поміщаються в спеціальні чашки, куди додається необхідну кількість обробленої сперми. Запліднення відбувається звичайно протягом 3 днів. Якщо якість сперми і її запліднююча здатність низькі, то лікар може застосувати метод ІКСІ – введення сперматозоїда мікро-голкою безпосередньо в яйцеклітину. Отримані таким чином ембріони вирощують у пробірці в поживному середовищі кілька днів, поки вони не виростуть до розміру в 4 клітини.

3. Перенесення ембріонів в матку

Ця процедура проводиться максимум на п’ятий день розвитку ембріонів. Спеціальним катетером в матку поміщається відразу декілька ембріонів (звичайно 2 – 3), оскільки ймовірність приживлення одного дуже мала. Решта ембріонів (кожен з яких по суті – маленький чоловічок на ранній стадії розвитку) зазвичай знищуються, або ж їх заморожують для подальшого використання.

Це одна спроба. Через 12 – 14 днів пацієнтка робить тест на вагітність, і якщо він позитивний, то процедуру ЕКЗ можна вважати успішною. За статистикою, після однієї спроби ЕКЗ вагітність настає в 30 – 35% випадків.

Якщо подружжя з якихось причин не можуть мати своєї дитини (абсолютне безпліддя одного з подружжя), можна користуватися донорськими матеріалами. У більшості клінік за окрему плату пропонують донорську сперму або яйцеклітину.

Редукція ембріонів

В деяких випадках, коли в матці прижилося декілька ембріонів, виконується їх редукція (видалення, аборт одного або кількох з них). Це, а також знищення ембріонів на ранній стадії ще до переміщення їх в матку, викликає негативне ставлення до ЕКЗ з боку релігії, оскільки в даному випадку робиться фактично аборт декількох зачатих життів.

Знищення ембріонів в тому чи іншому вигляді – невід’ємна частина процедури ЕКЗ, оскільки для більшої ймовірності запліднення береться завідомо більшу кількість яйцеклітин.

Чи існують протипоказання до ЕКЗ?

Протипоказано ЕКЗ в тому випадку, коли протипоказана і сама вагітність, якщо вона може загрожувати здоров’ю матері або дитини:

 • Вроджені вади і деформація матки;
 • Злоякісні пухлини будь-якого органу, в тому числі в минулому;
 • Пухлини яєчників;
 • Доброякісні пухлини матки, що вимагають оперативного лікування;
 • У період гострих запальних захворювань;
 • Психічні захворювання (шизофренія, маніакально-депресивний психоз і т.д.)

Джерело: http://mama.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...