ПРАВИЛЬНА МОТИВАЦІЯ: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДИТИНА НЕ ХОЧЕ ВЧИТИСЯ

Щоб повернути мотивацію до навчання, знижуємо планку вимог, говоримо відверто і дивимося «правильні» фільми.

Ваша активна і допитлива дитина в школі зовсім на себе не схожа? На уроках пасивно дивиться у вікно, пропускає пояснення вчителя повз вуха і невиразно мимрить під час відповіді? Домашні завдання стали тортурами. З усіх предметів дитина повторює приблизно одне й те саме – «не розумію», «не знаю», «нам цього не розповідали». Вчителі спочатку скаржаться на неуважність, а потім і зовсім наклеюють ярлик «нездатний». Але ви знаєте, що з усіх питань, не пов’язаних зі школою, ваше чадо кмітливіше багатьох своїх ровесників! Що робити, якщо дитина не хоче вчитися?

Звідки береться інтерес до навчання?

Причина проста – у дитини немає мотивації до шкільних занять. Просто кажучи, вона не розуміє, для чого і навіщо їй потрібно вчитися. Ні, вона уважно вислуховує ваші довгі лекції про майбутню роботу і перспективи стати двірником, але внутрішньої мотивації до навчання це їй не додає. Саме вона – головна рушійна сила будь-яких починань. Той самий маячок, який веде дитину і дорослого до мети. У маленьких дітей внутрішня мотивація зводиться до одного слова: «хочеться». Вони можуть годинами малювати, щось майструвати з лего, шити лялькам одяг або зачитуватися фантастикою. Тому малюки спочатку мотивовані на навчання: природна допитливість змушує їх вчитися просто з тієї причини, що це цікаво.

Якщо цей інтерес зберегти, то в середній і старшій школі проблем з навчанням не виникне. Навпаки, внутрішня мотивація буде посилюватися, обростаючи більш конкретними цілями. Хочеться прочитати книгу, щоб порадувати вчителя і дати блискучу відповідь на уроці. Хочеться вирішити задачу із зірочкою, щоб взяти участь в олімпіаді. Дітям з такою установкою, як правило, не потрібні додаткові стимули до навчання. Їм приносить задоволення сам процес отримання нових знань.

Чому заохочення мотивують дитину?

Перші ознаки втрати інтересу до навчання схожі на втому батьків після робочого дня. Дитина до останнього відтягує виконання домашніх завдань, робить їх неуважно і на швидку руку або навпаки, годинами сидить над порожнім зошитом. Оцінки стають все гірше, скарги вчителів частіше. Але в розмовах з дитиною на цю тему відчувається, що її такий стан речей зовсім не турбує.

Часто в цей момент батьки припускаються великої помилки: починають підміняти внутрішню мотивацію зовнішньою. Обіцяють купити бажану іграшку, зводити в кіно або виконати якесь інше заповітне бажання дитини. У короткостроковій перспективі це працює – дитина начебто прокидається, і приносить зі школи заповітне «відмінно». Потім інтерес до навчання знову згасає до наступного заохочення.

Психологи попереджають: мотивація до навчання заохоченнями – це забіг на коротку дистанцію. Для процесу ефективного навчання вона не підходить. Дитина звикає отримувати подарунки за оцінки, і з кожним разом починає вимагати їх все більше. Змінюється ставлення до шкільних завдань. Потрібно вивчити не для того, щоб знати, а щоб отримати короткостроковий результат (хорошу оцінку, а потім подарунок). Помічено, що діти, які навчаються через перспективу заохочення, більше списують у відмінників. Це найкоротший і найнадійніший шлях дістатися до обіцяного батьками подарунку.

Повертаємо правильну мотивацію до навчання

Розбудити інтерес дитини до навчання непросто. Це довгий і кропіткий процес, до якого варто підключити вчителів (якщо мова йде про конкретні предмети) або психолога (якщо ми говоримо про повну апатію до навчання). Але для початку можна спробувати впоратися з ситуацією самостійно. Американський дослідник у сфері освіти Альфі Кон у своїй книзі «Покарання нагородою» виділяє три пункти, які важливі в пошуках внутрішньої мотивації дитини до навчання.

І. Зміст

Задумайтеся про те, чого ви вимагаєте від дитини, і кому це насправді потрібно. Часто ми ставимо завищені планки: з усіх предметів потрібно приносити оцінки не нижче «добре». Однак, якщо ваша дитина – відвертий гуманітарій, може, немає нічого страшного в невисоких балах з фізики? Це не означає, що треба дозволити дитині повністю «забити» на неулюблені предмети. Десь цілком можна вчитися без фанатизму, отримуючи базові знання «на трієчку».

ІІ. Співробітництво

Це теж про вимоги. Найчастіше в питаннях навчання батьки мало цікавляться бажаннями і думкою дитини. Ключове слово в цьому процесі: «треба». Підіть від зворотного: поговоріть зі своєю дитиною на рівних, як з дорослим. Обговоріть, які проблеми вона відчуває в навчанні. Розкажіть, з якими проблемами в школі стикалися ви. Разом побудуйте план виходу із ситуації. Обов’язково цікавтеся, чи працює план, чи виходить у дитини вирішити свої проблеми.

ІІІ. Свобода вибору

Найбільш «тонкий» аспект. Дитина повинна відчувати себе не просто гвинтиком для виконання завдань. Дайте їй відчути себе частиною процесу, хоча б навіть у встановлених вами рамках. Нехай спробує сама вирішити, коли і в якій послідовності робити уроки. Нехай визначить, скільки часу піде на математику, а скільки на твір. У багатьох дітей при такому підході розкривається внутрішня відповідальність, яка раніше була батьківською прерогативою. А відповідальність – це рідна сестра мотивації до навчання.

Кращі фільми для мотивації до навчання

Коли розмова «по душах» не клеїться, а дитина закривається від спроб батьків налагодити контакт, на допомогу може прийти кіно. Діти дуже вразливі, сприймають інформацію образами. Іноді один «правильний» фільм може вплинути на дитину більше, ніж тиждень маминих монологів.

«Казка про втрачений ча»

Підійде для перегляду з учнями молодшої школи. Фільм розповідає про пригоди третьокласника Петі Зубова, який не цінує свого часу. Потрапляючи до злих чарівників, Петя починає старіти, тому що вони забирають собі весь втрачений час.

«Учитель року»

Комедія для школярів різного віку про незвичайного вчителя історії, який віртуозно викладає свій «нудний» предмет. Фільм про те, як при правильному підході від будь-якої рутини можна отримати справжнє задоволення.

«Жовтневий час»

Гарне кіно для підлітків про старшокласника Хомера, який всерйоз займається будівництвом власної ракети. Фільм не про те, як стати космонавтом, а про те, що будь-яка фантазія може стати реальністю, якщо дуже цього прагнути.

«Тренер Картер»

Фільм про реальні події в шкільній команді з баскетболу. Тренер забороняє непереможним гравцям виходити на майданчик, поки вони не підтягнуть шкільну успішність. Результат дивує не тільки батьків, але і самих школярів.

«Хокінг»

Відмінний фільм-біографія для старшокласників. Це історія астрофізика Стівена Хокінга, який боровся з невиліковною хворобою, втрачаючи контроль над власним тілом, але зберігаючи гострий розум і віру в свої сили.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...