Правда про домашнє насильство

Домашнє насильствоЖахливо, що деякі жінки досі вірять: б’є – значить любить. Труднощі домашнього насильства ще й у тому, що не завжди воно виражається в побоях. Коли дружина після важкого дня відмовила чоловікові у сексі, а той два дні з нею не розмовляє і відвертається від неї – це насильство чи ні? А коли він кидається фразочками на кшталт: «Так кому ти така потрібна, крім мене? Та ти в дзеркало подивись на себе!». Якщо жінка не працює, а її чоловік вимагає звіту про кожну куплену дрібницю – чи є це простою побутовою ощадливістю? Всі перераховані приклади – прояви домашнього насильства, стверджують психологи.

За 10 років Афганської війни Радянський Союз втратив 17 000 чоловік. А кожен рік більше 10 000 жінок у світі гине від рук своїх чоловіків або партнерів. За статистикою (напевно, як ми розуміємо, неповною), кожна третя жінка в Україні страждає від фізичного насильства з боку чоловіка, з яким живе. Насправді, жертв більше: діти, ставши свідками насильства в сім’ї, отримують важкі душевні травми і набувають негативний досвід для перенесення в свої майбутні сім’ї. Згодом у них буде високий ризик стати або жертвами, або тиранами.

Чи можна запобігти цій трагедії? Повністю, на жаль, не можна. Жінка не може бути впевнена, що одного разу її партнер не вдасться до одного з видів насильства. Але є деякі ознаки, за якими можна припустити, що ваш кавалер схильний до агресії. Психологи рекомендують звернути увагу на такі «тривожні дзвіночки»:

– Ваш партнер намагається ізолювати вас від зустрічей з подругами або родичами. Намагається контролювати ваші контакти, стверджуючи, що вони є джерелом проблем у сім’ї. («Мені не подобається твоя мама, вона погано на тебе впливає», «Твоя сестра хоче зруйнувати наш шлюб, не спілкуйся з нею більше», «Твої подруги кличуть тебе на гулянки, де є інші чоловіки, мені це не подобається»);

– Патологічно ревнивий, і в цьому знаходить виправдання своєї поведінки;

– Схильний до різкої зміни настрою, що супроводжується спалахами дратівливості;

– Нерідко просить або змушує вас робити те, що вам не подобається, не цікавлячись вашим емоційним і фізичним станом. (Приклад. Ви любите комфортний відпочинок, легко застуджуєтеся, не любите комарів і мошкару, у вас алергія на квітковий пилок чи інші рослини. Але кожне літо ви ходите в походи з наметом, тому що так подобається вашому партнерові. Ваші вмовляння поїхати в недорогий готель на морі він ігнорує, заявляючи, що «ніщо не замінить відпочинку на природі» або під будь-якими іншими приводами);

– Регулярно перекладає провину за свої дії на інших;

– Жорстоко поводиться з дітьми або тваринами;

– Агресивний і грубий у спілкуванні з вами;

– Грубий у сексуальних відносинах, не бере до уваги ваших переваг;

– Вдається до погроз накласти на себе руки, якщо ви спробуєте розірвати відносини;

– В дитинстві був свідком домашнього насильства в батьківській сім’ї;

– Має досвід агресора по відношенню до попередньої партнерці.

Фізичне насильство розвивається за своїми законами. Перша фаза – наростання напруги. Відносини між партнерами поступово розпалюються. З’являються окремі спалахи образ, які можуть бути словесними або емоційними. Зазвичай після таких спалахів чоловік виправдовується, знаходячи «причину» в проблемах на роботі, поведінці дружини і т.п. Дружина теж намагається виправдати його, кажучи, що він «просто втомився», а вона «сама винна». Часто жінки вірять в те, що їх «правильна» поведінка в цей момент може втримати ситуацію під контролем або пом’якшить її. Але це не спрацьовує – через деякий час ситуація переходить в наступну стадію.

Фаза гострого насильства характеризується інтенсивною розрядкою, руйнівними діями і крайніми емоційними викидами в їх найнегативнішій формі. Припадки гніву настільки сильні, що кривдник вже не може заперечувати їх існування, а жінка не може не визнати, що вони чинять на неї сильний вплив. У такій ситуації жінка може навіть намагатися прискорити акт насильства – «довести» партнера – оскільки витримати зростаючу напругу і страх більше немає сил. Кривдник часто використовує це як виправдання своїм діям: «сама довела». Але це є ні що інше, як психологічна маніпуляція. Ніякі слова або дії жінки не можуть бути виправданням побоїв. Це найкоротша фаза. Вона триватиме від 2 до 24 годин. Після цього зазвичай наступає деяке протверезіння з боку кривдника і заперечення ним серйозності того, що сталося.

Третя (і найнебезпечніша психологічно) – фаза «медового місяця». Таке явище характерне для всіх співзалежних відносин, до яких належить і насильство, і пияцтво одного з подружжя, а також нарко– чи будь-яка інша залежність (наприклад, від азартних ігор). Кривдник буквально перетворюється: стає ніжним, люблячим, дбайливим. Він може демонструвати каяття у скоєному або, навпаки, звинувачувати жінку в тому, що вона спровокувала насильство, «довела його». Але в будь-якому випадку він обіцяє «ніколи більше не повторювати» подібного, просить пробачення. На деякий період може стати чудовим батьком і чоловіком, обсипати сім’ю подарунками, проводити час разом, жартувати і виглядати ідеальним партнером.

На жаль, ця фаза – закономірна фаза кругу насильства, і нічого більше. Жодній жінці не слід піддаватися на ці обіцянки. На даному етапі повірити в те, що ґвалтівник «покається і виправиться» – значить дати йому карт-бланш на подальші побиття. Зрозумійте, що нормальний чоловік не підніме руку на жінку. І ніякі красиві слова і жести не згладять того, що він зробив.

Чоловік все-таки здобув «перемогу» над жінкою, і тепер він хоче утримати жінку в цих відносинах. У цей період велика вірогідність того, що чоловік може продовжувати застосовувати інші види насильства: економічний контроль, емоційні образи, принизливі зауваження про зовнішність, для того щоб підтримувати свій контроль навіть під час цієї фази.

Важливо пам’ятати: домашнє насильство не є результатом вашої провокації, проблем чоловіка на роботі і тому подібних неприємностей. Безліч чоловіків, яких дружини провокують і навіть скандалять з ними, вміють сваритися без застосування кулаків. Точне так само багато чоловіків вміють знімати стрес після роботи іншими способами, і не зганяють його на своїх домашніх.

Побиття жінки – злочин, а у людини, яка до нього вдається, проблеми з психікою. Пам’ятайте і про те, що «врятувати» його ви не можете. Допомогти йому може тільки кваліфікований психотерапевт, і то за умови добровільної згоди на терапію і дослідження своїх проблем.

Що робити жінці, що зіткнулася з фізичним насильством? Відповідь тільки одна – збирати речі і йти. Якщо у вас не вистачає сил зробити це – значить, ситуація зайшла далеко і вам потрібна допомога фахівця або близьких. В ідеалі, варто звернутися і до тих, і до інших. У великих містах існують кризові центри допомоги жінкам – жертвам фізичного насильства. Часто допомогу в таких місцях надають безкоштовно.

Якщо ви зважилися піти і готові зробити це самостійно, підстрахуйтесь. Справа в тому, що при спробі порвати відносини ситуація стає більш небезпечною. Тому продумайте свій відхід заздалегідь.

Чи не погрожуйте відходом просто так – є ризик бути побитою і навіть покаліченою. У даному випадку діє «закон джунглів»: спочатку дій, потім подавай голос. Якщо ви будете лише погрожувати втечею, цей аргумент дуже скоро перестане діяти, а ви втратите рішучість.

Краще збирайтеся в час відсутності чоловіка. Візьміть ключі від квартири, документи, якщо є можливість – гроші, а також найнеобхідніші речі: одяг, ліки (свої і дітей, якщо у вас є діти).

Заздалегідь домовтеся з родичами, друзями або знайомими (бажано – невідомими агресору) про надання притулку у разі потреби. Сховайте і знищіт всі адреси і телефони, які могли б допомогти агресору у пошуках. Краще перестрахуйтеся і купіть нову сім-карту для мобільного телефону. Ще краще буде звернутися в спеціалізований кризовий центр надання допомоги жертвам насильства.

Не тікайте з квартири «в чому є», непідготовлена втеча змусить вас незабаром повернутися – як правило, на надзвичайно невигідних для вас умовах. Так що зберіть в сумку або валізу всі речі. Не затягуйте збори до прибуття агресора, інакше ви ризикуєте здоров’ям, а можливо, і життям.

Але на випадок несподіваного вторгнення агресора домовтеся з надійними сусідами, щоб вони викликали міліцію, якщо почують з квартири крики або гучну музику (її часто включають, щоб заглушити крики жертви про допомогу). Підстрахуванням так само є гласність. Як би не було важко, постарайтеся розповісти про небезпечну ситуацію у вашій родині якомога більшій кількості людей: сусідам, друзям, родичам, товаришам по службі. Постарайтеся викликати міліцію, хоча, як показує практика, в таких випадках вона приходить неохоче. Пам’ятайте – замовчуючи небезпеку, ви сприяєте ґвалтівнику.

Йдіть з дому швидко і тихо. Не піддавайтеся бажанням залишити свою нову адресу або телефон, щоб тріумфувати перемогу над кривдником – цим ви піддаєте небезпеці себе і дітей. Не сумнівайтеся в тому, що робите правильно. Розрив відносин з ґвалтівником – єдина можливість захистити себе. А безкарність – найбільш потужний фактор, що провокує і стимулює насильство. Пам’ятайте: у 95% випадків, якщо фізичне або сексуальне насильство вже мало місце, то одним разом справа не обмежиться. Причому події будуть відбуватися за наростаючою: з кожним наступним разом збільшується ступінь жорстокості і частота повторення.

Важливо знати! Існують види неявного насильства, які важливо розпізнавати. Деякі жінки вважають, що якщо партнер жодного разу не підняв на них руку, він ні в якому разі не може вважатися насильником. Однак крім фізичного, є й інші види насильства – образа, приниження, контроль в грошах, словесні погрози. Всі ці дії майже так само руйнівні, як насильство тілесне.

Види насильства, яке не є фізичною:

Емоційне насильство. Образи в будь-якій формі – лайка, обзивання партнера, приниження його успіхів. Зневажлива оцінка зовнішності дружини, фрази на кшталт «Ти потвора, товстуха», «Худа як оселедець», «Та на тебе ніхто не подивиться», «Кому ти потрібна, крім мене». Психологічний тиран дуже дорожить своєю дружиною і боїться її втратити, тому намагається знизити її самооцінку, намагається вселити своїй дружині, що крім нього, ніхто не зможе її покохати. Буває і так, що чоловік підтримує емоції подружжя в пригніченому стані, придушуючи її як особистість. Таким чином він намагається добитися повної влади над нею. Тривале перебування жінки в емоційному напруженні веде до появи в неї серйозних психологічних проблем і навіть розладів здоров’я.

Залякування в будь-яких формах теж є різновидом насильства, навіть якщо агресор не переходить до реальних дій. Залякування може включати погрози розправи, загрозу самогубства, знищення предметів побуту, що належать жертві, або просто крах меблів у будинку. Штовхати, не давати проходу, не дозволяти поїсти і попити в спокійній обстановці, хапати за одяг – все це теж є насильством, причому на межі з фізичним.

Сексуальне насильство не завжди легко розпізнати. Зґвалтування як таке прирівнюється до фізичного насильства. Однак крім прямого оволодіння жінкою без її згоди, існує і шантаж сексуальними стосунками, коли партнер під різними приводами схиляє жінку до сексу тоді, коли їй зовсім його не хочеться. Це теж є насильством, причому руйнівним: виходить, що сексом він змушує її купувати любов і хороші в емоційному сенсі взаємини. Наприклад, чоловік жайворонок і постійно наполягає на сексі зранку. А жінка не може зранку адекватно поводитися в цій ситуації і чоловік починає звинувачувати її в тому, що вона погана дружина. Якщо чоловік примушує жінку до сексуальних відносин або формам близькості, які для неї неприйнятні, а також якщо чоловік змушує дружину одягатися сексуально тоді, коли їй цього не хочеться – це також сексуальне насильство.

Ізоляція та патологічна ревнощі. Заборону на спілкування з родичами і друзями, зазвичай під приводом їх «поганого впливу». Вимога носити мішкуватий одяг, в якій жінка виглядає асексуально, не фарбуватися, не використовувати парфумерію, «щоб інші чоловіки не дивилися». Приписування дружині пригод на стороні або бажання зрадити без явних на те причин. Розпитування про те, де вона була з вимогою надати щохвилинний звіт. Постійні дзвінки на телефон. Вимога повертатися додому до певної години, зазвичай дуже ранно для дорослої самостійної людини (в дев’ять, у десять).

Економічне насильство. Економічне насильство особливо поширене в сім’ях, де чоловік добре заробляє, а дружина займається домом і дітьми. Нерідко вона складається і в сім’ях, де подружжя ведуть спільний бізнес: в такому випадку чоловік всю виручку забирає собі, а дружина може навіть не знати свого реального доходу і прибутку фірми. Чоловік змушує дружину просити у нього гроші на будь-яку дрібницю, забирає всю готівку, вимагає звіту про кожну витрачену копійку (іноді – аж до вимоги надати чеки). У хорошому настрої може видати їй крупну суму «на брязкальця та косметику», в поганому – вилаяв за занадто дорогі продукти в холодильнику або просто звинуватити в марнотратстві. Втім, ця ситуація може скластися і в сім’ї, де працюють обоє партнерів і навіть як не парадоксально, в шлюбі, де працює тільки дружина. Чоловік свою безробітність зазвичай пояснює «пошуком себе» або «відсутністю гідних пропозицій», і в той же час картає дружину за невміння витрачати гроші. Часто економічне насильство є і способом контролю за переміщеннями – в відсутність грошей дружина не може нікуди виїхати, виявляється насильно прив’язана до чоловіку і будинку.

Соціальне насильство. Чоловік перешкоджає влаштуванню дружини на роботу. У разі, якщо вона вже працює – умовляє або навіть вимагає звільнення під різними приводами. Може навіть влаштовувати ситуації, що підривають авторитет жінки на роботі (наприклад, «випадково» замикає її в будинку без ключів, в той час як в фірмі дружини украй негативно ставляться до запізнень. При вимозі повернутися назад і випустити її, оголошує, що не може покинути свою роботу).

Соціальне насильство може виражатися і в нівелюванні досягнень партнерки. Всі її проекти, на думку чоловіка, «нічого не варті», зарплата «могла бути і більше», і її компанія «займається нісенітницеми». Сюди ж відноситься і зневага хобі партнера, висміювання їх наодинці або перед знайомими. Прирівнювання партнера до «соціального» нуля – важкий вид насильства, оскільки для будь-якої дорослої людини професійна або громадська самореалізація – важлива частина життя.

Домашнє насильство очевидно, якщо:

– Темперамент або характер вашого партнера пригнічує вас. У його присутності ви відчуваєте себе скутою, не можете вести себе природно, змушені стежити за тим, як ви розмовляєте, п’єте, їсте, ходите і так далі;

– Ви відчуваєте себе заляканою партнером;

– Часто міняєте рішення тільки тому, що боїтеся реакції вашого партнера;

– Вдома вас принижують, обзиваючи і ображаючи різними брутальними словами;

– Вас нескінченно критикують за різні повсякденні дрібниці, такі як приготування їжі, одяг і зовнішній вигляд;

– Вам постійно погрожують, що позбавлять грошей або будь-якої власності, відберуть дітей, зрадять, вдарять;

– Вас примушують до сексуальних зносин шляхом шантажу, партнер натякає, що мир в сім’ї можливий тільки в тому випадку, якщо ви будете завжди погоджуватися на секс. Будь-яка відмова провокує демонстративну образу або скандал;

– Змушені приховувати те, що відбувається за стінами вашого будинку. Навіть близьким друзям чи рідним не можете переказати деякі епізоди з вашого життя;

– Ви помічаєте, що стали прощати іншим погане ставлення і зневагу, вважаючи їх «нормальними», «звичними»;

– Відчуваєте себе самотньою та ізольованою від світу.

Джерело: myjane.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...