Пологи і епізіотомія

Пологи і епізіотоміяКожна жінка згадує про пологи свого малюка як про найважливішу і щасливу подію в житті. Але якою б сильною не була радість від зустрічі з крихіткою, часто фізичний стан жінки в післяпологовому періоді не дає їй повною мірою насолодитися першими днями материнства. Цьому сприяють втома, гормональні зміни, а також фізичний біль, нерідко пов’язаний з хірургічними втручаннями, і одне з них – епізіотомія.

Що таке епізіотомія і навіщо її проводять?
Епізіотомія – це розтин промежини за допомогою хірургічних ножиць, що виробляються для запобігання черепно-мозкових травм дитини і сильного  розриву тканин промежини під час пологів.

Проведення епізіотомії показано при:
1. загрозу розривів промежини при пологах великого плоду
2. тазовому передлежанні плоду
3. «Високій» промежини
4. неправильному вході голівки плоду в таз
5. необхідності укорочення другого періоду пологів при гестозі, слабкості родової діяльності, кровотечі
6. гіпоксії плода
7. деяких захворюваннях внутрішніх органів
8. передчасних пологах
9. необхідності накладення щипців або вакуум-екстрактора

Розтин промежини розширює вихід піхви, знижує тиск м’язів тазового дна на головку плоду, прискорює пологи і допомагає тканинам швидше відновитися (рвані рани заживають набагато гірше різаних).

Як проводиться епізіотомія?
Необхідність проведення епізіотомії визначається лікарем при спостереженні за промежиною під час другого періоду пологів: м’язи напружуються до межі і не можуть більше розтягуватися, тканини промежини біліють, стає очевидним їх розрив, щоб його уникнути роблять розріз. Для цього акушерка вводить пальці між промежиною матері і голівкою плоду і на висоті однієї з потуг тупокінцевими ножицями розрізає промежину. Довжина розрізу не повинна бути менше 3 см, інакше він при виході головки перетвориться на рвану рану.

Розсічення не варто боятися: більшість жінок, яким не робили знеболення,  не відчувало болю. А ось анестезія, навпаки, знижує пластичність тканин, сприяючи їх розриву.

Існує 3 типи епізіотомії:
1. перінеотомія, або розсічення промежини по середній лінії від піхви до анусу. Цей тип менш болісний, він викликає меншу втрату крові, а шов досить швидко гоїться. Однак його ускладненням може бути сильний розрив промежини з ушкодженням прямої кишки.
2. серединно-латеральна, або розсічення вбік під кутом в 45 °. Цей тип використовується найбільш часто.
3. латеральна, або розсічення вбік під кутом в 45 °, але на два см вище серединно-латерального розрізу. Такі шви погано гояться, тому сьогодні практично не використовуються.
У післяпологовому періоді цілісність промежини відновлюють за допомогою накладання швів через всі шари тканин (однак при цьому методі шви потрібно знімати і вони часто інфікуються) або за допомогою пошарового відновлення розсмоктуючими шовними матеріалами. При цьому лікар повинен зробити місцеву анестезію, щоб ви не відчували біль.

Наслідки епізіотомії і процес відновлення
Період відновлення після епізіотомії, як правило, буває болючим і неприємним.

До наслідків епізіотомії відносяться:
1. незручність і болі при ходьбі і уставанні
2. неможливість сидіти після епізіотомії перші тижні після пологів
3. біль і печіння при сечовипусканні
4. больові відчуття при статевому акті

У перші дні після пологів епізіотомія може додатково ускладнитися розбіжністю швів і нетриманням сечі. Надалі при неправильному зрощенні тканин може виникати неспроможність м’язів, опущення і випадання статевих органів. Ці ускладнення проявляються нечасто, а при правильному гігієнічному догляді рана досить швидко гоїться. Однак на повне відновлення нерідко йде кілька тижнів або навіть місяців.

Шви в післяпологовому періоді обробляють два рази на день стерильними тампонами з антисептиком. При набряку тканин на них накладають лід або проводять фізіолікування (ультразвук, лазер). На п’ятий день після пологів шви після епізіотомії знімають.

Дотримання певних правил – найголовніше в процесі загоєння ран, тому:
– після кожного відвідування туалету рекомендується обмивати промежину водою
– якомога частіше слід міняти гігієнічні прокладки
– один-два рази на день потрібно влаштовувати собі повітряні ванни, знявши нижню білизну, підклавши рушник і полежавши деякий час
– потрібно більше ходити для поліпшення кровообігу і прискорення загоєння рани після епізіотомії
– не слід допускати запорів, і при проблемах зі стільцем найкраще прийняти проносне.
– при тривалих болях і дискомфорті в області статевих органів необхідно відвідати лікаря

Не потрібно боятися епізіотомії: сьогодні її роблять тільки в тих випадках, коли для цього дійсно є показання. Спробувати запобігти розриву можна за допомогою допологової підготовки – спеціальної гімнастики для вагітних і масажу промежини. Під час пологів можна віддати перевагу поки не звичній позі лежачи, а стоячи або сидячи: в цьому випадку розрізи потрібні набагато рідше.

Настроюйтеся на краще і слухайте поради лікаря під час пологів – це допоможе уникнути багатьох проблем. У будь-якому випадку, пам’ятайте про те, що болі і труднощі, пов’язані з народженням дитини – тимчасові, і вони мають властивість швидко і практично безслідно проходити!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...