ПОГАНА МАТИ: ЯК ПЕРЕСТАТИ ЛАЯТИ СЕБЕ ЗА ПОМИЛКИ ВИХОВАННЯ?

Кожна мама хоч раз в житті говорила собі, що вона – погана мати. Розлютилася, що не приділила належної уваги дітям, бабуся у дворі вказала на невихованість дитини – та хіба мало приводів «погризти» себе.

Сучасні мами занадто вимогливі до себе, вважають психологи. Вони лають себе з приводу і без. Потім це переростає в материнський невроз і шкодить всім домочадцям. Як перестати себе лаяти?

А чи існує ідеальна мама?

Хто така хороша мама? Вона не кричить на дітей? Або встигає кар’єру побудувати і дітей виростити? А може вона сидить в декреті три роки і годує дитину грудьми до двох років? Де список критеріїв хорошої матері? Його просто не існує. Немає ідеальної матері.

Психотерапевт Дональд Віннікотт давно ввів термін – «досить хороша мати». Така мама знає потреби дитини і задовольняє їх, виходячи зі своїх можливостей. Вона «не вилазить зі шкури» і не заробляє собі невроз.

Чому мами себе лають?

Вплив суспільства. До молодої матері суспільство ставиться, м’яко скажемо, не дуже толерантно. Будучи вагітною, мама відчуває на собі косі погляди. І тільки ледачий не висловиться потім як годувати, поїти, одягати і коли відучувати від підгузників її малюка. Деякі жінки пропускають такі поради повз вуха, інших  це сильно ранить.

Підвищена тривожність. Мама завжди хоче зробити дитині якомога краще, намагається вгадати всі її бажання, але у неї не завжди це виходить. Вона дуже хвилюється за малюка і за свій імідж в очах інших.

Помилки виховання. Сучасні жінки багато читають про виховання, педагогіку і не прощають собі помилок виховання. За крик на дитину жінка «з’їсть себе», адже вона калічить психіку дитини. Знання дитячої психології і педагогіки з одного боку – корисно, з іншого – ускладнює мамі життя.

Що робити?

Не намагайтеся стати ідеальною. Пам’ятайте, ви ніколи не зможете задовольнити потреби дитини на всі 100% – це нереально. Є відомий жарт: щоб ви не робили, вашій дитині буде, що розповісти своєму психотерапевту. Це правда!

Подбайте про себе. Висипайтеся, балуйте себе, приділяйте час собі. Тоді у вас буде більше ресурсу і ви краще зможете задовольнити потреби дитини.

Помічайте позитив. Ви дійсно можете зриватися на дитину і «гризти» потім себе. Найпростіше себе насварити, складніше помітити ваші власні зміни в кращу сторону. Якщо ви намагаєтеся себе стримувати, працюєте над собою – це вже гідно поваги.

Виправляйте помилки виховання. Накричали на дитину? Це можна і потрібно виправляти. Вибачайтеся і говоріть з малюком. Дитина отримує хороший досвід, ви – теж.

Подивіться на себе з боку. А чи дійсно ви така погана мати? Або ви занадто самокритичні?

Працюйте над собою. Якщо ваші докори сумління надто сильні, а відчуття поганої матері не дає вам спокою, тоді зверніться до психотерапевта, щоб прибрати цей «вантаж» з життя.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...