Побут: хто допоможе молодій мамі?

Під час вагітності у жінки з’являються нові турботи. Та й звичні побутові питання часто вимагають нового підходу, що враховує «особливе становище» майбутньої мами.
З народженням малюка в житті сім’ї відбуваються значні зміни. І якщо молода мама зазвичай готова до цього, то для тата поява нових обов’язків нерідко стає несподіванкою. Але непорозуміння можна уникнути, якщо заздалегідь провести з чоловіком «підготовчу роботу».

Сімейна перебудова

Багато молодих пар переживають погіршення взаєморозуміння під час вагітності і особливо після появи малюка на світ. Так звана криза подружніх відносин, по суті, є нормальним їх розвитком: сім’я перебудовується, адаптується до нових правил. І негативні прояви цього періоду можна істотно згладити, якщо грамотно підготуватися до змін.

Під час вагітності жінка часто готує своє тіло до пологів – займається спеціальною гімнастикою для вагітних, плаванням, аквааеробікою і т. д. Вона готується до народження дитини емоційно – читає спеціальні книги, журнали, відвідує курси для майбутніх мам. Крім того, вона облаштовує будинок, купляє все необхідне для малюка. Але не менш важливо підготувати чоловіка до того, що тепер на нього покладатимуться нові очікування.

Не секрет, що зі збільшенням терміну вагітності жінці з тих чи інших причин стає все важче справлятися зі своїми колишніми обов’язками по господарству: мити підлогу, ходити за продуктами і т. д. До того ж, посилюється її вразливість і чутливість, зростає вимогливість до турботи та увазі з боку чоловіка. Не отримуючи належної відповіді і розчаровуючись у своїх очікуваннях, майбутня мама ображається, вважаючи, що чоловік не зацікавлений в нормальному перебігу вагітності. Чоловік же, зі свого боку, сам знаходиться в ситуації «шоку». Оточувана його стабільність руйнується, він не розуміє «капризів» дружини, не знає, що він повинен зробити і чим допомогти, починає злитися і на самого себе, і на все навколо. Ось чому для жінки дуже важливо заздалегідь обговорити з чоловіком, як зміниться ведення господарства під час вагітності і після народження дитини, пояснити, яку допомогу вона від нього чекає і чому саме це чоловікові варто взяти на себе.

Шукаємо союзників

Не всі чоловіки різко змінюють свій звичний спосіб життя з настанням вагітності дружини. Деякі готові повністю захистити улюблену жінку від перевтоми і фізичних навантажень, взявши на себе малоприємні клопоти по дому, іншим достатньо просто натякнути про необхідність допомогти – і вони почнуть надавати посильну допомогу. Але в більшості випадків «чоловічій половині» потрібен додатковий поштовх, щоб приступити до справ по дому. Тоді перед жінкою постає непросте завдання – підключити чоловіка до домашнього господарства.

В ідеалі добре, коли питання розподілу побутових обов’язків було вирішене в сім’ї ще на етапі її створення. Тоді з настанням вагітності подружжю необхідно лише трохи відкоригувати коло обов’язків кожного з них. Однак найчастіше ситуація виглядає таким чином, що домашніми справами в сім’ї займається виключно жінка, навіть якщо вона працює. Тому якщо майбутня мама хоче, щоб чоловік брав участь у домашніх справах, їй варто грамотно обговорити з ним свої побажання.

Насамперед, дружині слід зрозуміти для себе і постаратися донести до чоловіка думка про те, що і домашнє господарство, і майбутня дитина є їх спільною «власністю», тому потрібно виділити час, щоб розумно домовитися і розділити обов’язки для блага малюка і сім’ї в цілому.

Варто зауважити, що не настільки принципово, за якою схемою ці обов’язки розділяться: залежно від тяжкості справ, відповідно з вільним часом або за іншими критеріями; головне – зуміти домовитися і не викликати в чоловіку активного опору вашим пропозиціям. І тут дуже важливою може виявитися правильна тактика побудови бесіди. На жаль, часто використовувані жінками постійні вмовляння і прохання, а також вимоги і закиди дають, як правило, негативний результат, тому що перший варіант сприймається як нав’язування чужої точки зору з випливаючою з цього необхідністю відстояти свою. І тоді чоловік принципово не береться за домашню роботу, навіть якщо розуміє, що дружині потрібна допомога. Вимоги ж психологічно сприймаються як загроза власному «Я», на яку будь-який живий організм реагує двома природними способами – втечею або боротьбою.

У разі «втечі» чоловік буде фактично уникати самої можливості таких розмов, намагатися більше перебувати поза домом і т. д. «Боротьба» може виражатися в агресії і опорі, нападках на дружину: «Я приношу гроші, а ти зобов’язана утримувати будинок в чистоті і порядку», « Ти цілими днями нічого не робиш, сидячи вдома, а потім ще від мене допомоги вимагаєш, коли я втомлений приходжу з роботи »і т. п. Безумовно, такі негативні наслідки абсолютно ні до чого, особливо в період очікування малюка. Тому головне – прийти до обопільного угоди, в якій будуть обумовлені ті обов’язки, які увійдуть до компетенції вашого чоловіка, і ситуації, в яких ви можете розраховувати на його допомогу. Причому важливим буде залишити останнє слово за чоловіком. Нехай він сам остаточно окреслить коло своїх обов’язків – пам’ятайте, що швидше втіляться в життя ті ідеї, які ваш чоловік буде вважати власними.

Другий момент, який слід враховувати, полягає в тому, що з великим бажанням і старанністю виконуються справи, після скоєння яких очікується позитивний результат, ніж ті, які робляться, щоб уникнути негативного. Іншими словами, заводячи з чоловіком розмова на тему розподілу домашніх обов’язків, вибирайте для нього мотивацію досягнення, наводячи як аргументів ті плюси, які він зможе отримати, погоджуючись на ту чи іншу роботу. Причому такими плюсами можуть стати не тільки безпосередньо корисні для чоловіка дії: «Ти зробиш велику закупівлю продуктів в магазині, і тоді я зможу готувати різноманітні страви на вечерю кожен день», а й позитивні емоції і позитивний образ себе як батька: « Взявши на себе прибирання ванної кімнати, ти захистиш нас з малюком від шкідливого впливу чистячих засобів і подбаєш про здоров’я дитини». Ваш чоловік з більшою охотою візьметься вам допомагати, якщо зрозуміє, що так буде краще і особисто вам, і майбутньому малюкові, і йому самому, ніж якщо він буде робити це, щоб уникнути щоденного «пиляння».

Особливе місце займає питання про те, як переконати чоловіка в тому, що вам дійсно потрібна допомога. Перш за все, слід пам’ятати, що чоловіки вважають за краще займатися побутовими проблемами і домашніми справами тільки тоді, коли немає вибору, тобто в тому випадку, коли існує реальна необхідність підключитися до роботи по дому. Тому, якщо ви хочете розраховувати на допомогу чоловіка, ви повинні показати йому, по-перше, що та чи інша робота повинна бути зроблена в будь-якому випадку (якщо не відремонтувати електроплиту то доведеться запрошувати майстра http://remont-servis.kiev.ua/remont-elektroplit, а це коштуватиме грошей), а по-друге, що самі ви не справляєтеся або вам шкідливі якісь домашні справи. Присвячуйте дружина в усі аспекти перебігу вагітності та вашого самопочуття, приводите рекомендації лікарів в якості доводів необхідності допомоги по дому. А після появи малюка на світ не бійтеся залишати його на піклування тата, щоб він зміг на власному досвіді переконатися в тому, скільки часу і сил займає лише безпосередня турбота про дитину, тому вільного часу залишається вкрай мало.

Обговорюємо і розподіляємо обов’язки

Перш ніж приступати до розподілу домашніх справ, з настанням вагітності подружжю варто розібратися, в яких ситуаціях і чому жінці стає необхідна допомога. Для початку можна виділити два великі етапи, кожен з яких вносить свої зміни у ведення домашнього господарства: сама вагітність і післяпологовий період. Яка ж допомогу від чоловіка може знадобитися жінці на кожному з них ?

Під час вагітності

Помірні фізичні навантаження, як і ведення домашнього господарства, для майбутньої мами не тільки допустимі, але й корисні. Проте, головне тут – не перестаратися і не звалювати на себе занадто багато. Можна виділити три групи умов і, відповідно, ситуацій, в яких участь чоловіка було б дуже бажано.

Виконання тих домашніх справ, які пов’язані з ризиком для здоров’я мами і малюка. Такі господарські клопоти вагітній жінці не стоїть на себе брати без крайньої необхідності, тому на обов’язки цієї групи слід звернути особливу увагу чоловіка. Сюди відносяться справи по дому, пов’язані з тривалим контактом з шкідливими хімічними речовинами через ризик отруєння – наприклад, чистка погано провітрюваного санвузла ; підняття і перенесення важких речей, наприклад сумок з продуктами, у зв’язку із загрозою такого ускладнення вагітності, як підвищення тонусу матки ; виконання робіт на висоті при митті вікон, развешивании штор, заміні лампочок в люстрі – через ризик запаморочення і падіння з ймовірністю отримати травму. Звичайно, багато небезпечні моменти в побуті можна нейтралізувати, якщо трохи змінити звичний образ дій, наприклад використовувати як миючого засобу харчову соду замість шкідливих хімічних речовин. Але, в будь-якому випадку, виконання потенційно небезпечних для вагітності обов’язків по будинку необхідно обговорити з чоловіком.
Постарайтеся не вимагати, щоб чоловік взяв на себе певні види робіт, які ви вважаєте шкідливими, а залучити його в діалог з метою прийти до обопільного рішення. Чоловік повинен відчувати, що ви не тисніть на нього і не наполягаєте, а хочете вирішити вашу загальну проблему. Поясніть чоловікові причини, за якими виконання деяких обов’язків по господарству стало для вас неприйнятно, і порадьтеся, який вихід можна знайти з цієї ситуації. Ймовірно, велику частину таких справ ваш чоловік вважатиме розумним взяти на себе, а по відношенню до решти, можливо, запропонує інше рішення – наприклад, замість розвішування білизни на підвісній високою сушарці встановить наскільки підлогових. Таким чином, результатом вашого спільного обговорення має стати досить конкретний і чіткий список обов’язків для вашого чоловіка, ним же схвалений.

Ситуації, коли допомога чоловіка вимагається « за медичними показаннями ». Найчастіше вони пов’язані з індивідуальними особливостями, труднощами та ускладненнями вагітності та змінюються протягом усього терміну: наприклад, загроза переривання вагітності на ранніх термінах або передчасні пологи, стани, що супроводжуються підвищенням артеріального тиску і т. д. У такі моменти необхідно особливо ретельно оцінювати свої сили і разом з чоловіком коригувати коло його обов’язків по господарству. Найкраще запросити чоловіка на консультацію до свого лікаря, тоді ви зможете конкретизувати, яку саме роботу і на який термін вам поки доведеться перекласти на чоловіка. Зі свого боку, чоловік, ознайомившись з позицією фахівця, з більшою ймовірністю прислухається до його думки.

Допомога, яка потрібна зрідка, в залежності від обставин. Наприклад, вагітна жінка може погано себе почувати або просто не встигнути зробити щось по дому. У цьому випадку участь чоловіка, звичайно, не менш бажано, але в більшій мірі залежить від його людських якостей і зайнятості. Не забувайте, що він теж може втомитися на роботі, до того ж, якщо він чесно виконує заздалегідь обумовлені обов’язки, залишаючи вам лише посильні справи, то розумно звертатися до нього тільки при реальної необхідності, щоб у нього не склалося враження, що ви маніпулюєте своїм «цікавим становищем». У всякому разі, аргументуючи своє прохання, робіть акцент на отриманні результату: «Я сьогодні дуже довго провозилася з вечерею і не встигла вимити посуд. Помий, будь ласка, а я поки приготую салат ».

Після пологів

З появою малюка коло обов’язків молодої мами істотно розширюється: крім колишніх клопоту по будинку жінка тепер практично повністю підпорядкована турботам про дитину, яка потребує уваги, без перебільшення, 24 години на добу. Природно, ситуація в кожній сім’ї індивідуальна і залежить від поведінки дитини: тривалості його сну, стану здоров’я, активності, – а також від наявності у молодої мами родичів – помічників, няні, впорядкованості квартири і т. д., але найчастіше саме в цей період жінка починає відчувати гостру потребу в допомозі чоловіка.

Причини, з яких молодій мамі може знадобитися допомога, частково зберігаються ще з періоду вагітності. Наприклад, жінці, яка годує грудьми, так само як і вагітної, не варто довго контактувати з їдкими хімічними засобами. Частина робіт виключається у зв’язку з показаннями лікаря та індивідуальними наслідками пологів ; наприклад, підняття важких речей, що перевищують вагу дитини, небажано деякий час після кесаревого розтину. Але на перше місце серед всіх можливих причин для допомоги виходить банальний брак часу, тому розподілити домашні обов’язки стає іноді просто необхідно. І до чоловіка треба адекватно донести інформацію про те, що допомога після народження малюка вам буде просто необхідна, і ніхто інший в цьому не зможе його замінити.

Насамперед, підготуйте дружина до того, що звичний уклад життя зміниться. Заздалегідь, ще під час вагітності, поясніть, що на перших порах вам доведеться майже весь свій час присвячувати дитині, і деякі обов’язки, пов’язані з доглядом за малюком, будуть виключно вашими цілодобово, а ось рештою справами ви цілком можете поділитися з чоловіком, щоб на спілкування з ним залишалися і час, і сили. Обговоріть, яка система розподілу обов’язків переважніше для вашої родини. Наприклад, можна розділити всі домашні справи на чоловічі і жіночі – тоді все, що пов’язано з ремонтом, покупками і фізичними зусиллями, візьме на себе чоловік. Можливо, вам буде ближче поділ обов’язків «до душі», тобто кожен візьме на себе те, що йому робити більш приємно: наприклад, ви миєте посуд, чоловік гладить білизну. Може бути, ви придумаєте свою систему розподілу домашніх турбот. У кожному разі, приймаючи для своєї родини ту чи іншу систему, можна скласти чіткий список, що позначає коло обов’язків кожного чоловіка чи графік їх виконання. Тоді у вас не залишиться недомовленості, а ваші нерви і час збережуться для більш приємних речей, ніж з’ясування, хто ж повинен винести сьогодні сміття.

Мабуть, головний порадник у питанні поділу обов’язків, до якого варто прислухатися, – здоровий глузд. Наприклад, якщо ваш чоловік повертається додому з роботи на машині, проїжджаючи по дорозі декілька супермаркетів, розумніше, щоб покупками займався він, адже інакше вам доведеться витрачати час прогулянки з малюком на похід по магазинах і подальше затягування дитини, коляски і безлічі пакетів додому.
Також дуже важливо залучати чоловіка до турботи про малюка, що буде корисно всій родині. Для мами це можливість трохи виспатися, привести себе в порядок і перемкнутися з дитини на інші справи, для батька – отримати радість спілкування з крихіткою і поспостерігати за ним, а для малюка – можливість контакту з ще одним самим близьким йому людиною. Поясніть чоловікові, що для дитини корисно спілкуватися не тільки з мамою, а й з татом: чути інші інтонації, бачити іншу особу, відчувати турботу обох батьків. Домовтеся з чоловіком про те, як ви розділите турботу про крихті, дайте йому почитати спеціальну літературу, щоб він краще розумів, як доглядати за маленькою дитиною. Якщо ваш чоловік буде встигати до вечірнього купання малюка, нехай це буде його обов’язком. Довірте татові прогулянки з дитиною в його вільний час, до того ж, затягування коляски на вулицю і додому – цілком чоловіче заняття. Ви ж в цей час зможете відпочити і набратися сил або зробити якісь домашні справи.

Доручіть чоловікові займатися гімнастикою з крихіткою, а коли він підросте – активними іграми: навіть з « повзунком » тато зможе катати машинку або м’яч, пересуваючись по квартирі. Підготуйте чоловіка до того, що якийсь час ви будете не висипатися і сильно втомлюватися, так як малюка потрібно буде годувати і ночами. Тому попросіть чоловіка влаштовувати вам невеликий перепочинок. Наприклад, ви можете запропонувати йому такий варіант: «Ми з малюком постараємося не будити тебе ночами, щоб ти висипався перед роботою, а ти візьмеш на себе дитину вранці у вихідні дні, щоб я теж могла поспати ».

Як просити і отримувати допомогу

Ще один важливий момент полягає в тому, щоб зберегти домовленість вже після обговорення і, здавалося б, прийняття рішення про розділення обов’язків. Чому чоловік раптом перестає виконувати договір і відмовляється допомагати? На жаль, у багатьох випадках причиною є поведінка дружини. Будучи впевненою в тому, що домашнє господарство спочатку не чоловіче заняття і чоловік свідомо буде робити щось не так, жінка часто сама відбиває у чоловіка бажання допомагати, критикуючи все, що він робить по дому.

Корисна порада на крайній випадок

Якщо все ж ваш чоловік не може впоратися з деякими домашніми клопотами або не має на це часу – зверніться до професіоналів.
В Києві вам допоможе в цьому компанія «Ремсервіс»
Тел. +380 (50) 201-55-58
Адреса: 03055, г. Київ, пр. Перемоги, 25
Сайт: http://remont-servis.kiev.ua/
E-mail: [email protected]
Час работи: з 8:30 до 19:00 Без вихідних.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...