Побічні ефекти ЕКО

Побічні ефекти ЕКО Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) – метод, який дає безплідним парам можливість зачати дитину. Ефективність ЕКЗ досить велика, але ця процедура, як і будь-яке медичне втручання, може спричинити за собою різні ускладнення.

Основна небезпека ЕКО пов’язана з тим, що для процедури часто необхідна гормональна стимуляція яєчників. Її проводять для збільшення кількості одержуваних яйцеклітин, що підвищує ймовірність успіху. Крім того, трапляється, що без стимуляції і зовсім неможливо досягти зростання фолікулів.

Протокол складає гінеколог відповідно з аналізами та індивідуальними особливостями, але передбачити точно реакцію організму на введення гормонів неможливо. Буває, що навіть при делікатній стимуляції розвивається дуже потужна відповідь яєчників, звана гіперстимуляцією. Через велику кількість розвинутих фолікулів яєчники збільшуються в розмірах, збільшується синтез естрогенів. Збільшення яєчника може привести до його розриву або накопичення великої кількості рідини в черевній порожнині. Обидва ці наслідки гіперстимуляції представляють серйозну загрозу для життя. Збільшення рівня естрогену в крові також може сприяти розвитку ускладнень. Висока концентрація цих гормонів призводить до збільшення виразки шлунка і міоми, якщо такі захворювання є у жінки.

Забір яйцеклітин (пункція) також являє собою загрозу, оскільки ця операція проводиться під загальним наркозом. Іноді наркоз викликає алергію або інші ускладнення. Крім того, невмілий лікар може пошкодити яєчники при операції.

При невдалому перенесенні може розвинутися так звана ектопічна вагітність – закріплення плодового яйця не в порожнині матки, а в маткових трубах або в шийці. Такі ускладнення зустрічаються досить рідко.

У зв’язку з тим, що ЕКЗ – процедура дорога, найчастіше виробляють перенос не одного ембріона, а двох або навіть трьох. Через це підвищується ризик багатоплідної вагітності, яку складніше виносити, ніж одноплідну.

Взагалі, лікарі вважають, що ймовірність невиношування після ЕКЗ досить велика. У цьому є частка правди, тому що часто причина жіночого безпліддя, яку вдається обійти при процедурі, також впливає і на здатність виношування. Крім того, на це можуть вплинути і препарати, що використовуються для стимуляції овуляції при ЕКЗ. Зазвичай вагітність потребує потужної гормональної підтримки, і пацієнтці варто спостерігатися у того ж лікаря, який контролював процедуру ЕКЗ, якщо є така можливість. У таких гінекологів більше досвіду щодо збереження вагітності, крім того, цей лікар вже знає особливості організму даної жінки.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...