• Без категорії

Пізнє материнство

Пізнє материнство

Французи говорять: «Хочете зберегти красу – народіть дитину в сорок років». До речі, вони не так далекі від істини: останні дослідження свідчать, що у майбутніх мам після 35 років значно знижується рівень холестерину в крові, зменшується ризик остеопорозу, а згодом, у цих жінок легше проходить менопауза і пізніше наступає клімакс.

Пізнє материнство має і інші плюси.
Так, старші мами серйозніше і відповідальніше підходять до свого нового стану. Вони менш схильні до стресів, рідше впадають в депресії і сприймають свій стан позитивніше, ніж молоді жінки. Не випадково психологи стверджують, що вагітність в зрілому віці, коли духовний початок і материнські відчуття беруть гору над матеріальними запитами, набагато більш сприятлива, ніж в ранній молодості.

Широко поширена думка, що пізні діти більш талановиті і психологічно розвинені в порівнянні з однолітками. Чому? Відповідь проста: батьки середнього віку надають своїм дітям набагато більше увагу, час і сили, ніж юні тата і мами. До народження пізнього малюка дружини, як правило, твердо стоять на ногах, не випробовують проблем матеріального характеру, таких частих в молодих сім’ях, і, найголовніше, відрізняються емоційною готовністю і усвідомленим бажанням узяти на себе відповідальність за нове життя.

Не все так безхмарно

У пізнього материнства є і свої проблеми. Майбутня мама бальзаківського віку завжди знаходиться в групі ризику, оскільки пізня вагітність і пологи нерідко загрожують ускладненнями. Серед них:

• Фізичний знос організму. З роками тканини втрачають еластичність і розтяжність. У сорок років жіночі дітородні органи не такі рухомі, як в двадцять. У пологах це може загрожувати розривами м’язів матки і піхви. З віком підвищується відсоток невиношування вагітності. Якщо у двадцятирічної жінки ризик викидня складає 10 відсотків, то до сорока років він зростає до 33 відсотків, кожна третя вагітність закінчується невдало. Гіпоксія плоду (брак у дитини в процесі пологів кисню) у вікових первородящих виникає в сім разів частіше, ніж у молодих жінок.

З ускладнень пізніх пологів лікарі відзначають передчасне відходження навколоплідних вод, слабкість пологової діяльності, кровотечі. Всі ці чинники підвищують вірогідність того, що пологи закінчаться операцією кесарева розтини.

• Генетичний ризик. Жіночий організм влаштований так, що всі яйцеклітини закладаються ще у момент зачаття цієї жінки і потім старіють разом з нею. Чим старше яйцеклітина, тим більше ризик, що в складному процесі її зростання і розподілу відбудуться помилки.

З віком матері ризик хромосомних патологій значно збільшується. Якщо у двадцятирічних жінок шанс народити дитину з синдромом Дауна складає 1 до 1300, то до сорока років він збільшується у багато разів – 1 до 110. Видозміна хромосом може відбуватися під впливом різних чинників: і поганої екології, і хронічних стресів, і хвороб, якими жінка встигла перехворіти до зрілого віку.

• Загострення хронічних захворювань. Пізня вагітність може спровокувати такі захворювання, як гіпертонія, діабет, ішемічна хвороба серця, що стає серйозною загрозою здоров’ю майбутньої мами і малюка. Після сорока років в три рази частіше, ніж до тридцяти, вперше розвивається діабет.

• Ослаблення функцій жіночих статевих органів. Фертільність (здібність до зачаття) з часом знижується: якщо у жінки, що не досягла тридцятирічного віку і регулярним статевим життям, що живе, вірогідність завагітніти протягом одного циклу складає 20 відсотків, то у тих, кому за сорок, – всього 5 відсотків. До того ж довголітній прийом гормональних протизаплідних засобів не кращим чином позначається на роботі яєчників.

Після тридцяти п’яти років менструальні цикли все частіше проходять без дозрівання яйцеклітини. Нерідко після таких ановуляторних циклів відбувається дозрівання відразу декількох яйцеклітин. Це значить, що різко підвищується шанс завагітніти двійнятами або трійнею. Саме вік 35-40 років лікарі вважають піком близнюкових пологів. А виношування багатоплідної вагітності тільки додає ускладнень немолодому жіночому організму.

Не дивлячись на вищеперелічені ризики, фахівці відзначають, що шанси виносити і народити здорову дитину у жінки середнього віку, стежачої за своїм здоров’ям, нітрохи не менше, ніж у юної майбутньої мами.

Ретельне планування вагітності, правильне харчування, здоровий спосіб життя, прийом вітамінів, а, найголовніше, позитивний настрій на сприятливий результат допоможуть здійснити найсміливіші плани.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...