Післяпологова депресія

Післяпологова депресія

Опис післяпологової депресії

Народження дитини є одним із найчудовіших подій в житті. Ця радісна, але складна подія, також може бути і страшною. Після пологів, молода мама може відчувати почуття страху, і навіть безвиході. Вона може, наприклад, бояться не впоратися з новими обов’язками, або опинитися роздавленою збільшеною відповідальністю.

Після пологів багато жінок відчувають симптоми депресії, які можуть проявлятися короткими нападами смутку. У більшості молодих мам (близько 80%) спостерігається легка форма депресії, яка виникає через декілька днів після пологів. Ці симптоми зазвичай проходять без лікування через 7 – 10 днів

Більш глибока післяродова депресія зачіпає приблизно від 10% до 20% молодих мам. Депресія може виникати і у тих жінок, які ніколи не відчували її раніше. Післяпологова депресія може наступити в будь-який час протягом перших післяпологових 6 місяців.

Післяпологовий психоз є найбільш важкою формою післяпологової депресії. Це відносно рідкісий розлад, який вимагає негайної консультації з кваліфікованим фахівцем в області психічного здоров’я.

Причини післяпологової депресії

Раніше лікарі пояснювали депресію виключно гормональною перебудовою організму. Насправді, причиною післяпологової депресії можуть бути багато факторів, в тому числі:

 • гормональні зміни;
 • розчарування, пов’язані з досвідом народження;
 • ступінь задоволеності шлюбом;
 • догляд за новонародженим;
 • відсутність підтримки сім’ї;
 • психічне й фізичне виснаження;
 • соціальна ізольованість;
 • інші психічні складнощі і проблеми (соціофобія, булімія, тривожний розлад)

Симптоми післяпологової депресії

Після пологів багато жінок відчувають почуття суму, гніву, тривоги, стають дратівливими. Відсутність довіри до себе в новій ролі матері може сприяти появі цих почуттів. Молода мама може почати ридати без явної видимої причини.

Можуть з’являтися негативні думки про дитину. Хоча ці почуття і думки неприємні, вони абсолютно нормальні, і жінка не повинна відчувати себе винною за них.

Іноді, післяродова депресія є більш важкою і триває довше. У цьому випадку на додаток до симптомів, описаним вище, також можуть виникати:

 • постійна втома;
 • відсутність радості в житті;
 • інертність, відчуття занепаду сил;
 • формальний соціальний догляд (відмова бачити сім’ю і друзів);
 • відсутність інтересу до себе або до новонародженого;
 • важке безсоння;
 • страх заподіяти шкоду дитині;
 • нездатність сконцентрувати увагу;
 • втрата інтересу до сексу;
 • перепади настрою;
 • коливання апетиту;
 • думки про самогубство.

Насправді, післяродова депресія, схожа на багато інших форми депресії, за винятком того, що деякі її симптоми пов’язані з думками про дитину. Наприклад, жінка, може бути занадто стурбована дитиною або зовсім не цікавитися нею. Або це можуть бути думки про заподіяння дитині шкоди, болю.

Діагностика післяпологової депресії

Післяпологова депресія часто залишається непоміченою, тому що більшість молодих мам, більшу частину часу проводять наодинці зі своїми новонародженим, і проходить деякий час, перш ніж хтось інший розуміє, що жінка перебуває в депресії і потребує професійної допомоги психолога. Через нестачу сну, більшість молодих мам виснажені і втомлені, і родичі та друзі списують дивну поведінку на втому і необхідність піклуватися про новонародженого.

Якщо ви молода мама, і ви відчуваєте будь-які з описаних вище симптомів протягом двох-трьох тижнів, зверніться до психолога якомога швидше. Психолог допоможе визначити, чи є ваш стан післяпологовою депресією. Психолог обговорить з вами симптоми і, при необхідності, ви можете пройти курс психотерапії.

Лікування і профілактика післяпологової депресії

Якщо ви страждаєте від післяпологової депресії, ви повинні подбати про себе: досить відпочивайте, добре харчуйтеся, виконуйте вправи в помірній кількості і підтримувати зв’язок з навколишнім світом і соціумом. Прислухайтеся до себе і реагуйте відповідним чином на свої потреби. Якщо можливо, постарайтеся трохи відпочити протягом дня, коли дитина спить. Не соромтеся попросити своїх друзів або членів вашої родини допомогти вам доглядати за дитиною, щоб ви могли розслабитися. Ви могли б, можливо, найняти няню або домробітницю, щоб полегшити собі життя хоча б на кілька перших місяців після пологів.

Якщо ви страждаєте від більш важкої форми післяпологової депресії, вам також варто звернутися до психолога для лікування і відновлення. Методи лікування депресії різноманітні. Психологи-психотерапевти часто використовують гіпноз і психотерапію для лікування депресії.

Антидепресанти, і ліки проти тривоги можуть проникнути в грудне молоко і завдати шкоди здоров’ю дитини.

Радує, що показник ефективності лікування післяпологової депресії є дуже високим. Хоча деякі симптоми депресії іноді можуть зберігатися у небагатьох жінок, більшість з них відчувають поліпшення вже після 3 – 4 сеансів.

Якщо ви мешкаєте на Закарпатті, ви можете звернутися до спеціалістів з клініки Біляка bilyak.com.ua. В інших регіонах країни існують інші медичні центри де вам нададуть відповідну психологічну допомогу.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...