Післяпологова депресія. Причини. Як з нею боротися.

Stressed Mother Holding Baby In NurseryВсупереч глянцевим картинкам, рідко яка мама може похвалитися прекрасним настроєм після пологів – ви стикаєтеся з абсолютно новою для себе роллю, вам здається, що у вас нічого не виходить. Плюс недосипання, плюс можливі труднощі з грудним вигодовуванням, та ще й самотність – чоловік на роботі, у друзів свої справи, батьки живуть далеко. Як тут не заплакати? Це нормально. Поступово ви звикнете і до малюка, і до своєї нової ролі. Але післяродова депресія відрізняється від звичайного плаксивого настрою. Лікарі кажуть, що за своїм впливом на організм депресія схожа з онкологічним захворюванням. Настільки це серйозно. Як же зрозуміти, що у вас не просто хандра, а саме депресія?

Симптоми депресії

  • Постійно поганий настрій, тривога, апатія, млявість, туга.
  • Добові коливання настрою, коли в першій половині дня почуваєтеся гірше, ніж увечері.
  • Жінка віддаляється від чоловіка, друзів, рідних.
  • Знижується апетит, пропадає сон, ніщо не радує, нічого не хочеться робити.
  • Жінку переслідують почуття провини, власної нікчемності, думки про суїцид.
  • Нерідко загострюються хронічні захворювання, трапляються запори.
  • Самооцінка знижується, думки повні похмурих прогнозів.

Причини депресії

“Я погана мати”. Багато молодих жінок відчувають, що не в змозі відповідати образу щасливої, зразкової матері. Відчуття власної безпорадності, невдоволення собою часто провокує виникнення післяпологової депресії.

“Ніхто мене не любить”. Народження дитини – це стрес для сім’ї. Якщо при цьому чоловік віддаляється від дружини, а батьки замість того, щоб допомагати, дістають порадами і критикою, це може підірвати психіку жінки. Плюс до всього вона відчуває втрату інтересу до неї з боку бездітних подруг – адже вона більше не може брати участь у їх розвагах і посиденьках.

Фізіологія бере своє. На жіночий організм впливає гормональна перебудова організму (після пологів, при припиненні грудного вигодовування і при поновленні менструації) і хронічне недосипання. Додайте сюди невдоволення власною зовнішністю і вибухова суміш для виникнення депресії готова.

Як собі допомогти

1. Висипайтесь. Не упускайте можливості подрімати вдень, коли немовля спить. Для цього залучіть всі ресурси: максимально спростіть побут, попросіть приходити на пару годин в день маму чи свекруху, підключайте до ходіння за покупками і прибирання чоловіка.

2. Не намагайтеся встигнути все. Як би вам не хотілося бути одночасно ідеальною матір’ю, дружиною і господинею – це навряд чи у вас вийде. Нехай краще іноді ви не встигнете зробити якусь роботу по дому, ніж надірвете свою нервову систему через те, що у вас все повинно виблискувати. Зрештою, безлад у домі видно тільки вам.

3. Кожен день приділяйте час собі. Передбачайте на кожен день якесь невеликий «розважальний» захід: коротку зустріч з подругами за кавою, прогулянку по магазинах, читання книг або журналів, тренування або заняття йогою. Відволікайтеся від турбот про дитину та будинку хоча б на півгодини в день. Це дуже важливо.

4. Додайте світла. Ходіть на прогулянку, коли на вулиці світло. Увечері квартира повинна бути добре освітлена – це допомагає долати похмурий настрій.

5. Промовляйте проблеми вголос. Якщо ви посварилися з чоловіком або родичами, промовте ще раз всю ситуацію вголос. Це допомагає побачити ситуацію в правдивому світлі. У більшості випадків все не так жахливо, як ми це сприймаємо.

6. Обговорюйте свої почуття. Вважається, що говорити про свої проблеми – це погано. Що не потрібно ними “вантажити” інших. Але це зовсім не так. Замість того, щоб постійно зривати злість на чоловікові, краще чесно зізнайтеся йому: “Дорогий, мені погано, я сама не своя, не знаю що зі мною. Мене все дратує, але справа не в тобі”. Повірте, ваш чоловік не менше вас хоче, щоб його дружина знову стала спокійною і веселою і постарається вам допомогти словом чи ділом.

7. Навчіться розслаблятися. Якщо ви займалися йогою, вам знайомі прийоми психологічного розслаблення – сядьте в зручну позу, закрийте очі, дихайте повільно і глибоко. Спробуйте повністю зупинити потік думок в голові. Посидьте так хоча б 3 хвилини. Це допоможе заспокоїтися.

8. Знімайте напругу. Якщо вас охоплює гнів або хочеться плакати, підіть у ванну, включіть воду на повну потужність і різко бийте ребром долоні по струменю. Або можна з силою побити кулаками по матрацу, або закричати на весь голос. Головне – виплеснути накопичене напругу.

9. Знайдіть помічника. Добре якщо хтось з родичів погодиться допомагати вам. Причому краще розвантажити вас від робіт по дому, ніж брати на себе турботи про дитину. Вам краще більше бути з малюком, щоб швидше виник контакт з ним. А родичі нехай займуться прибиранням, готуванням і купівлею продуктів. Якщо є можливість, найміть домробітницю хоча б на пару годин в день.

10. Зверніться за допомогою до фахівця. Іноді з депресією не вдається впоратися самостійно. Не соромтеся звернутися за допомогою до психотерапевта або грамотному психологу.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...