ПІСЛЯПОЛОГОВА ДЕПРЕСІЯ: МІФ ЧИ РЕАЛЬНІСТЬ?

«Я погана мати!», «Навіщо я народила?», «Я більше ніколи не буду щасливою» – розбираємося разом з психотерапевтом в тому, що таке післяродова депресія, які у неї симптоми і як боротися.

Вагітність, пологи і материнство – це прекрасно. Але іноді цю велику радість в житті жінки затьмарюють труднощі адаптації до нормального життя після пологового будинку.

Скажемо відразу, що післяродова депресія – це не примха і не міф, а серйозний стан, який є небезпечним для життя. А небезпечний він тим, що при відсутності виходу емоцій, вирішення побутових питань та банального відпочинку може привести до суїцидальних спроб, фобій, безсонниці або галюцинацій.

Чи небезпечно це для дитини?

Якщо мама перебуває в стані депресії, вона стає небезпечною не тільки для себе, але і для дитини. Надалі у малюка можуть сформуватися комплекси або бути труднощі з комунікацією. Тому в Європі навіть існують спеціальні школи матерів з післяпологовий депресією. У деяких випадках жінку разом з дитиною можуть госпіталізувати, щоб допомогти їй знаходити ресурси для правильного контакту з малюком і навчити ставитися до себе коректно.

Чому так відбувається?

Потрібно розуміти, що коли жінка стає матір’ю в перший раз, вона набуває зовсім нову, невідому для себе роль. І кожен етап розвитку дитини, кожна її криза – це абсолютно нове випробування, з яким жінка раніше не стикалася.

Але на післяпологову депресію, звичайно, страждають не тільки ті, хто став мамою вперше. Тому що в основі цього стану:

 • зміна гормонального фону;
 • післяпологові зміни в зовнішності;
 • хронічне недосипання через змінений режим дня, коли всі сили спрямовані на задоволення фізіологічних потреб малюка (їжа, сон, гігієна, тактильний контакт);
 • підвищена тривожність через страх припуститися помилки в догляді за дитиною;
 • іноді сексуальні порушення, зниження або відсутність сексуального потягу і регулярного статевого життя через травмування статевих органів під час пологів, больових відчуттів при статевому акті.

Симптоми післяпологової депресії

Найбільш часто зустрічаються скарги і симптоми, які супроводжують післяпологову депресію:

 • ідеї самозвинувачення («я погана мати») при виникненні проблем з розумінням стану дитини (коли дитина довго плаче і ніяк не може заспокоїтися або заснути);
 • труднощі вираження емоцій, спроба стримати накопичені емоції в собі;
 • знижений настрій;
 • млявість;
 • постійна сонливість;
 • апатія (небажання вставати, щось робити, займатися собою, будинком, дитиною, відсутність інтересу до розваг і т.д.);
 • відчуття безвиході або того, що даний стан буде тривати вічно;
 • відчуття відсутності взаєморозуміння з родичами/чоловіком і недостатня підтримка («У тебе дитина! А депресія буває тільки у тих, кому нічим зайнятися»);
 • відсутність повноцінної можливості стежити за своїм зовнішнім виглядом;
 • емоційне напруження, іноді позиція звинувачення ( «в стані, якому я зараз перебуваю, винна дитина!»);
 • сексуальні порушення і зниження статевого потягу.

Що робити?

Дуже важливо бути уважним до емоційного стану молодої матері і при підозрі післяпологової депресії направити всі сили на її профілактику. У такі моменти важлива підтримка близьких, спілкування, перерозподіл обов’язків всередині сім’ї, щоб мама змогла приділити час собі, відпочити або змінити вид діяльності. Також дуже важливо налагодити сон і дати мамі виспатися. Особливо вночі.

У відносинах між мамою та іншими членами сім’ї не повинно бути критики, так як вона може стати причиною для самозвинувачення. Звичайно, робота з психотерапевтом теж допомагає адаптуватися до нових умов життя, приборкати страхи і тривогу, опрацювати емоції і переживання. В особливо складних ситуаціях навіть показана медикаментозна терапія з використанням антидепресантів і транквілізаторів. Але це тільки в крайніх ситуаціях і строго за призначенням лікаря, тому що психотропні препарати можуть впливати на фізичний і емоційний стан. Під час прийому антидепресантів і транквілізаторів обов’язкова відмова від грудного вигодовування: активні речовини можуть проникати в грудне молоко і впливати на малюка.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...