Післяпологова депресія

Післяпологова депресіяВ очікуванні малюка багато майбутніх мам і татусів уявляють, якими вони стануть батьками. Напевно в думках кожного крутилася «відео нарізка» того як вони, безмежно щасливі, весело грають з усміхненим малюком, цілують його п’яточки і агукають з ним. Однак буває так, що реальність виявляється не такою райдужною і вносить свої виправлення в ці ідеалізовані картинки.

За даними соцопитувань з депресією після пологів стикається кожна п’ята мама. Ця стаття буде про те, чому вона з’являється, як її розпізнати і лікувати.

Ознаки та причини післяпологової депресії

Її провісники дають про себе знати ще до появи малюка: на останніх тижнях вагітності майбутня мама відчуває фізичний дискомфорт і втому зокрема через важкий живіт, висловлює небажання спілкуватися, стає апатичною, дратівливою або примхливою.

Наведемо ще ряд симптомів:

 • підвищений апетит або небажання їсти;
 • сонливість або безсоння;
 • головний біль;
 • запори та інші проблеми в роботі кишечника.

Вельми поширена помилка, що як тільки дитина з’являється на світ, жінку охоплює сильна любов і ніжність, яка замінює адаптацію до неї. Насправді частина жінок після пологів усвідомлюють, що не відчувають любові до малюка, і це загострює пригнічений стан.

Деякі джерела пишуть про те, що подібна нечутливість передбачена природою як психологічна захисна реакція: до того, як медицина вийшла на хороший рівень розвитку, смертність серед новонароджених була досить високою, а відсутність сильних почуттів допомагали жінці пережити втрату.

Природно, це не той портрет молодої мами, який очікують побачити оточуючі, і це зазвичай змушує жінку відчувати сильне почуття провини і вішати на себе ярлик «погана мати». І поки вона зіставляє себе з еталоном, вона буде розчаровуватися в собі. І чим менше жінка схожа на образ зразкової матері, прийнятої в нашому суспільстві, тим сильніше буде розчарування і вина.

На жаль, у нас в країні не прийнято звертатися за допомогою з такими скаргами як раптова зміна настроїв (ейфорія і дисфорія), тривожність, агресія, апатія, вважаючи їх скоріше проявами важкого характеру, втоми або нудьги, ніж симптомами, які вимагають уваги. Однак на відміну від нудьги, яка зазвичай протягом тижня-двох змінюється світлою смугою, депресія триває дуже довго, аж до декількох років.

Запущена форма післяпологової депресії називається післяпологовий психоз, але зустрічається вона, на щастя, дуже рідко.

Щоденний догляд, якого потребує малюк, вимагає серйозних зусиль. Якщо немає побутової допомоги з боку чоловіка або родичів, то перевантаження викликають почуття безпорадності і самотності.

Крім цього, в потоці домашніх справ жінці не вистачає вільного часу, щоб відпочити і зайнятися собою. Втома знижує у неї сексуальний потяг. Це призводить до уникнення інтимних контактів з чоловіком.

Причинами післяпологової депресії є також:

 • гормональні зміни в післяпологовий період:
 • зниження рівня жіночих статевих гормонів, зміни в роботі щитовидної залози;
 • проблеми з грудним вигодовуванням: лактостаз, тріщини сосків, больові відчуття в грудях, недостатня кількість молока;
 • негативні зміни, що відбуваються у зовнішності: зайва вага, післяпологовий живіт, шкірні проблеми, випадання волосся, погіршення стану зубів – все це призводить до зниження самооцінки;
 • фінансові труднощі: з появою маленького члена сім’ї витрати значно збільшуються, а дохідна частина, як правило, зменшується через вихід у відпустку по догляду за дитиною або залишається на тому ж рівні.

До групи ризику входять жінки, у яких були складні відносини з матерями. Наприклад, вони відчували брак материнської ласки або навпаки їх занадто опікали, пригнічуючи ініціативність, а це призводило до конфліктів. Іншими словами, у них немає позитивного прикладу того, як слід поводитися, тому, ставши мамами, вони чинять так само, як поводилися з ними.

Ще одна група жінок, схильні до післяпологової депресії, – це емоційно нестабільні і егоцентричні особистості, а також ті, що вже перенесли подібні стани.

Жінка повинна знати, що її депресивний стан не виступає показником того, що вона погана мама або безвольна людина. Він швидше свідчить про деяку неготовність до нових умов життя, про те, що психіка погано справляється зі стресом або воно є наслідком пережитих пологів. Важливо допомогти жінці справитися з емоціями і ситуацією в цілому, щоб вона могла насолоджуватися материнством, а дитина бачила здорову і життєрадісну маму.

Післяпологова депресія, наслідки для матері і дитини

Піки депресивного стану припадають на третій, дев’ятий і п’ятнадцятий місяці життя дитини.

Мама, яка більшу частину часу перебуває в пригніченому стані, не здатна організувати малюкові повноцінний догляд і сприятливу для розвитку атмосферу. В особливо важких випадках жінка відмовляється годувати його своїм молоком, рідко бере на руки, не проявляє теплих почуттів.

Це порушує формування прихильності і тісного емоційного зв’язку, а також гальмує розвиток малюка. Дитина погано набирає вагу, з’являються проблеми зі сном, поведінкою: примхливість, плаксивість, тривожність, повільність, а в подальшому затримка мовного розвитку і психологічні проблеми.

Якщо не подолати післяпологову депресію за короткий період, то вона призведе до когнітивних дисфункцій у матері: забудькуватості, загальмованість розумових процесів, відсутність інтересу до нового тощо.

Науково доведено, що післяродова депресія збільшує ризик появи інших видів депресій в майбутньому.

Післяпологова депресія профілактика і лікування

Як і будь-яку хворобу, післяпологову депресію потрібно вилікувати. Інакше наслідки можуть бути сумними для всієї родини в цілому: від просто розтраченого на негатив часу до незворотних психічних порушень або розпаду сім’ї.

Медична допомога. Попередити захворювання простіше, ніж його лікувати. Тому до або під час вагітності не зайвим буде дізнатися, чи були психічні розлади у мами або інших родичів, так як фактор спадковості грає важливу роль. Якщо Ви в групі ризику, сходіть до фахівця. Те ж слід зробити, якщо депресія почалася після пологів.

Схема лікування індивідуальна і залежить від ступеня тяжкості депресивного стану.

Зазвичай застосовують антидепресанти, що підтримують правильний баланс гормонів, і психотерапію для того, щоб змінити шаблон поведінки, показати способи роботи зі своїми емоціями і т.д.

При грамотному лікуванні, післяпологова депресія проходить, як правило, протягом пари місяців. В поодиноких випадках вона розтягується на рік. Вкрай важливо не припиняти терапію після поліпшення самопочуття, так як її переривання може привести до рецидиву.

Важливо

Не варто прописувати собі ліки самостійно, особливо, якщо виношуєте дитину або годуєте грудьми. Без консультації з лікарем, Ви можете завдати шкоди собі та малюкові!

Допомога близького оточення. Приймайте допомогу з боку чоловіка, родичів чи подруг, особливо якщо у Вас первісток. Не соромтеся попросити їх про щось. Відмовтеся від думки, що про Вас будуть недобре думати або Ви будете чимось зобов’язані натомість.

Найближчому колу, в свою чергу, слід бути уважним до молодої мами і пропонувати свою допомогу. Їй як ніколи зараз потрібні підтримка і схвалення, а ніяк не повчання і критика. Досвідченим родичам слід всього лише м’яко підказувати, але не брати ініціативу у вихованні дитини в свої руки.

Самопоміч. Найголовніше у відпустці по догляду за дитиною – це не втратити зв’язок зі світом, щоб не закиснути в рутині і не стати зневіреною домогосподаркою.

Рекомендації будуть досить прості, але часом тупцюючи по колу, самостійно прийти до них складно:

 • Намагайтеся спати необхідну кількість годин в день. Між домашніми справами і сном, вибирайте останнє. Відновлювати сили – це неймовірно важливо!
 • Повноцінно харчуйтеся. За погодженням з лікарем можна приймати вітаміни. Особливо корисні кальцій і вітамін С.
 • Організуйте побут так, щоб він не займав левову частку часу. Написано десяток книг про тайм-менеджмент для молодої мами. З них можна взяти на замітку те, що підходить вашій родині.
 • Плануйте свої «розвантажувальні» дні, наприклад, раз на тиждень, коли з дитиною може залишитися чоловік або родич, кому Ви довіряєте. Робіть те, що приносить задоволення, головне, не сидіть вдома, а змініть обстановку.
 • Слідкуйте за своєю зовнішністю. Коли фізичні навантаження будуть дозволені, почніть робити зарядку. Її можна виконувати з малюком на руках. Відеокурси є в Інтернеті. Знайдіть час на відвідування перукаря. Доглядайте за руками і нігтями. Одягайтеся охайно і привабливо, коли Ви вдома. Ці заходи позитивно позначаться на самооцінці.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...