• Без категорії

Підказки мамі

Підказки маміОстанні результати, одержані при аналізі мови, показують, що кожна мати заслуговує почесного звання вчителя словесності (для своєї дитини) завдяки своїм здібностям, закладеним природою. Є деякі прийоми, що допомагають швидше налагодити спілкування з немовлям.

Дивіться на слухача. Починаючи розмовляти з дитиною, постарайтеся зловити його погляд і утримувати увагу малюка, дивлячись йому в очі. Так ви швидше відчуєте реакцію у відповідь. Звертайтеся до дитини по імені. У перші місяці малюк може не асоціювати власне ім’я з самим собою, але чим частіше він буде його чути, тим швидше налагодиться цей асоціативний зв’язок – завжди спочатку саме ці звуки, а вже потім інші, найрізноманітніші. В результаті дитина, зовсім як доросла, навчиться повертати голову, почувши своє ім’я.

Прагніть говорити просто. Використовуйте речення, що складаються з 2-3 слів, розтягуючи голосні: "Хоо-ро-шенький хло-о-о-пчик". Прагніть уникати службових слів (як в тексті телеграми). Не вдавайтесь до займенників "я" і "мені" – вони не мають ніякого сенсу для дитини. Кажучи йому про себе, використовуйте слова "мама" і "тато".

Супроводжуйте мову жестами. Скажіть: "Помахай кицьці ручкою: "бай-бай" і зробіть такий жест, обернувшись до кішки. Немовлята краще запам’ятовують слова, якщо вони супроводжуються жестами. Ставте головне слово в кінець фрази і робіть на ньому акцент, розтягуючи голосні звуки. Зверніть увагу на те, які звуки йому більше подобаються, і поступово додавайте нові. Діти легко можуть занудьгувати, якщо набір звуків не міняється.

Ставте питання. "Міша хоче на ручки?", "Підемо спати?" Бесіда у формі питань природно припускає відповідь на питання.

Пояснюйте ваші дії. Коли ви переодягаєте або купаєте дитину, розказуйте йому, що ви робите – приблизно так, як це роблять коментатори спортивних змагань: "Зараз тато зніме пелюшку… а зараз ми покладемо іншу…" Не думайте про те, що із сторони це, можливо, виглядає чудно, – пам’ятаєте, що ви розмовляєте не з кам’яною стіною. У маленького чоловічка завжди "вушка на верхівці", він сприймає кожен видаваний вами звук і зберігає його в невичерпних глибинах своєї пам’яті.

Спостерігайте, як починаються і як припиняються сигнали. Час від часу дитина подає вам який-небудь знак, привертаючи вашу увагу. Він може посміхнутися, подивитися вам в очі, протягнути до вас руки, як би кажучи: "Мені подобається, давай, говори". Але не забувайте про ознаки, що показують відсутність уваги: погляд в простір, малюк не дивиться на вас або відвертає голову убік. Це означає: "Ну досить, давай займемося чим-небудь іншим".

Дайте дитині можливість відповісти вам. Ставлячи дитині питання, дайте йому час "відповісти". Адже так само ви вчиняєте в розмові з іншими людьми. Частіше робіть паузу, і у малюка буде можливість видати якийсь звук у відповідь. Малюки прагнуть якось відреагувати на звернену до них мову.

Продовжуйте вашу бесіду. Якщо ви бачите у відповідь реакцію дитини або вона першою починає розмову з усмішкою, радісними рухами тіла і приємним воркуванням, постарайтеся відповісти йому. Міміка додасть вашій відповіді значущості і заохотить малюка продовжити спілкування.

Читайте вголос. Дитячі вірші і поеми відрізняються особливою музичною ритмікою. Якщо у вас в сім’ї два малюки і ви читаєте вголос старшому, який вже починає ходити, не забувайте, що послухати вас корисно і грудничку; це розвиває його увагу. Можливо, коли-небудь вам потрібно щось змістовніше, ніж "Гусаки-гусаки…" Що ж, почитайте вголос свій улюблений журнал або дорослу книгу, зберігаючи при читанні ритм, звичний для сприйняття немовляти.

Говоріть співучо. Дослідники дитячої психології вважають, що спів надає більшу дію на мовні центри мозку, ніж проста, не оформлена музично мова. Не переймайтесь тим, що ви зовсім не оперна зірка, почніть вашу співацьку кар’єру з аудиторії, що складається з одного-єдиного слухача – вашої дитини. Малюки будь-якого віку люблять пісеньки – як вашої власної творчості, так і відомі публіці. Виберіть з десяток найулюбленіших їм наспівів і по частіше повторюйте їх. Боязко виражене 2-місячним малюком прохання повторити цей "естрадний концерт" – передвісник подальшого бурхливого виклику "на біс": "Ну ще, ще, мама (або тато)".

Джерело: materinstvo.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...