Перші дні життя: Аналізи та обстеження

Які аналізи та обстеження роблять новонародженому в пологовому будинку? Ця важлива інформація стане в нагоді мамі, яка піклується про здоров’я малюка.

Перші дні життя Аналізи та обстеженняНовонародженому маляті доводиться важко. Доброзичлива обстановка маминого живота різко змінюється на незнайомий світ. Не дивно, що крихітка відчуває стрес. І як добре, що з моменту народження лікарі-неонатологи, акушерки, медсестри стежать за дитиною і надають їй допомогу.

Перші хвилини

В наші дні на пологах, крім акушерів, присутній лікар-неонатолог. Відразу після відсікання пуповини він звільняє дихальні шляхи дитини від слизу, полегшуючи її подих. Потім очищає оченята, закопуючи антисептик, щоб уникнути інфікування кон’юнктиви, яке могло статися під час проходження через родові шляхи. Шкіру дитини очищають від змазки, а пупок дезінфікують.

Потім крихітку зважують, сповивають і прикладають до маминих грудей. Також в родовому блоці оцінюють стан дитини за шкалою Апгар. На першій, п’ятій і десятій хвилинах медики спостерігають за активністю рухів, кольором шкірних покривів, гучністю крику і ритмічністю серцебиття. Перед тим, як малюка відвезуть, на його ручку вішають бирку з розпізнавальними знаками: там вказують прізвище мами, час народження, стать і вагу.

Поруч з мамою

Зараз мами часто знаходяться в палатах з дітьми. Тактильна близькість дає крихітці почуття захищеності, а вільна годівля допомагає врегулювати режим дня. Основна мета медсестри – допомогти мамі зрозуміти новонародженого і організувати правильний догляд. Вона також спостерігає за інтенсивністю смоктання, оцінює гучність крику і активність.

Досвідчена медсестра зауважує будь-які відхилення і доповідає про це лікарю-неонатологу під час ранкових і вечірніх обходів. Доктор теж оцінює стан дитини, вивчає роботу серця, дихальної та видільної систем, проводить обробку пупкової ранки. При необхідності він запрошує до малюка фахівця: окуліста, хірурга, невролога або призначає спеціальні обстеження.

Дитяче відділення 

У дитячому відділенні за малюками спостерігає медсестра. Сплять вони в пластикових ліжечках. В теплу пору року їх прикривають легким покривалом, в холодну – загортають в конверт. На другу добу доношеним дітям при пеленанні вивільняють ручки, надягають сорочечки з довгими, відкритими рукавами, щоб до шкіри надходило повітря.

Щоранку медсестра підмиває грудничків, вимірює температуру, обробляє оченята, носик, вмиває. А також зважує – це необхідно, щоб зрозуміти наскільки адекватна годівля і визначити фізіологічну втрату ваги. При вазі 2,5-4 кг новонароджені в перші 5 днів втрачають до 10% від ваги. У загальній палаті малюки харчуються раз на три години.

Обмінна карта

Якщо у мами і дитини все добре, то на 3-5 добу їх виписують. Іноді причиною затримки буває фізіологічна жовтяниця, яка потребує лікування.

Виписка – хвилюючий момент, але мамі варто зібратися і вивчити обмінну карту. У ній мають бути відомості про стан її здоров’я, особливості перебігу вагітності та пологів, опис кесаревого розтину, якщо воно було, оцінка малюка за шкалою Апгар, заходи, що проводяться в родовому блоці. Уточнюється час відпадання пуповини, стан пупкової ранки, маса тіла, довжина, окружність голови і грудей, дати вакцинацій та серія вакцини БЦЖ, дані обстежень. Групу крові та резус-належність новонародженим визначають, якщо у мами перша група і негативний резус-фактор.

Думка експерта 

При виписці з пологового будинку мамі варто уточнити, чи проводився новонародженому маляті скринінг-тест на генетичні захворювання. Його роблять на п’ять значущих хвороб: фенілкетонурію, гіпотиреоз, адреногенітальний синдром, галактоземію, муковісцидоз.

З них фенілкетонурія (порушення обміну речовин) і гіпотиреоз (зниження функції щитовидної залози) чреваті затримкою розумового розвитку. Діагноз потрібно ставити швидше ще й тому, що при фенілкетонурії в перші місяці можна запобігти затримці розвитку за допомогою годівлі сумішшю зі зниженим вмістом феніланіну, який негативно впливає на центральну нервову систему дитини.

Кров на аналіз беруть з п’яточок методом «сухої краплі» на тест-смужку, і направляють її в лабораторію. Якщо при скринінгу виявляються значущі відхилення від норми, інформація доводиться до батьків, і дитині проводиться розширене обстеження.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...