Перфекціонізм: як перестати лаяти себе за хорошу роботу

ПерфекціонізмДосконалість – ось ідеальне прагнення всіх перфекціоністів. Однак самі вони стверджують, що просто намагаються зробити роботу якнайкраще. Проблема в тому, що «краще» ніколи не наступає, будь-який результат здається перфекціоністу недостатньо хорошим. Меж досконалості немає. Захмарних цілей досягти не вдається, тоді перфекціоніст навішує на себе принизливі ярлики – неогранізованний, невмілий, ледачий, непрофесійний.

Життя перфекціоніста схоже на пекло. Якщо будь-якій людині робота дає ресурс, адже за хороший результат зазвичай хвалять, то у перфекціоніста будь-яка діяльність ресурси забирає.

Спочатку людина викладається по максимуму, щоб щось зробити, а потім, як чорт грішника, підсмажує сама себе на сковороді: «Що ж ти зробила, це так погано!» Якщо результат праці перфекціоніста хороший, його хвалять і заохочують, то він все одно не чує похвали, шукає в ній підступ і критикує себе, і принижує, і розпинає.

Звідки береться перфекціонізм?

Відповідь не нова – всі ми родом з дитинства. Перфекціонізм розвивається в ранньому віці у дітей, яким батьки ставлять високі стандарти, вимагають багато, покладають великі надії, але ніколи не хвалять за результат. Особливо часто це трапляється зі старшими дітьми в сім’ї або з єдиними. «Ти отримав 10 за твір? Але чому не 12, адже Маша Іванова отримала саме стільки», «Ти помила посуд, але потрібно було розкласти його не так, та й ось, дивися, на тарілках розводи», «Ти зайняв друге місце на міській математичній олімпіаді? Чому не перше? Бути другим – це весь час плентатися в хвості», «Ти спекла пиріг, але, дивись, коржі підгоріли, в кремі занадто багато цукру, та й прикрасити пиріг можна було і краще».

Коли дитині ставлять високі цілі – це добре. Ніхто не хоче ростити невдаху. Але будь-який шлях складається з етапів.

Є, звичайно, в історії приклади дітей, які стали лауреатами престижних наукових і літературних премій, але це діти-генії. Вони спочатку з’являються на світ не такими, як усі. Всім іншим потрібно навчатися, а в навчанні, щоб рухатися далі, потрібно розуміти, де ти зараз. Батьки, які ніколи не хвалять дитину, а тільки критикують або відразу ставлять ще більш високу мету, не дають їй можливості відчути свої сили, дізнатися, що вона робить добре, що їй вдається. Дитина губиться, вона розуміє, що треба робити більше, намагатися краще, йти далі, але вона не розуміє, де вона зараз, що вона уже вміє, які навички розвинені у неї добре.

Без критики також неможливо побудувати процес навчання, але є золоте правило «одна радість – одна неприємність», причому радість повинна завжди слідувати першою.

Донька спекла торт, коржі у якого пригоріли? Спочатку похваліть її за ідею, за бажання зробити щось для будинку, допомогти мамі з цим. І тільки після цього розкажіть, при якій температурі і скільки часу слід випікати те чи іншу тісто. Дочекайтеся, коли донька освоїть простенький домашній пиріг, і тільки після цього переходьте до виготовлення складного торта.

Якщо ви доросла і ви перфекціоніст, подивіться на себе в дзеркало. Побачте в ньому ту маленьку дівчинку, якій завжди говорили «погано», «мало», «повільно», згадайте, як ви закривалися, переживали, як не хотіли нести додому грамоту із другим місцем, як соромно було вам за той самий перший підгорівший торт, так що ви до сих пір не печете, як віддано ви заглядали в очі мамі чи татові в надії почути: «Ти найкраща». Ця недохвалена, недооцінена дитина до сих пір в вас. Тільки критикують і не цінують її вже не батьки, а ви самі. Невже так буде завжди?

Поділитися в...

Вас може зацікавити...