Пережити іспити разом: як стати дитині помічницею, а не критиком

Пережити іспити разом: як стати дитині помічницею, а не критикомДо середини червня голови всіх українських випускників будуть зайняті одним: як здати ЗНО? Тим же зайняті і голови їх батьків. Нервові мами без кінця перевіряють школярів, в сім’ї нерідко виникають скандали…

Як зробити критику ефективною, щоб вона допомогла дитині, а не гальмувала її пориви – це ти зможеш! Лови наші 7 порад.

Порада 1: не ображай

Навіть якщо дитина завинила і дійсно заслужила різке слово на свою адресу, ніколи не опускайся до образ і тим більше лайки.

«Яка ти дура», «голова в тебе дірява», «ти дурніший за …..» – такі фрази неприпустимі в вашому спілкуванні. Іспити відбудуться, сварка закінчиться примиренням.

А ось твої образи пам’ять буде послужливо підсовувати підлітку ще не один рік, навіть якщо ти давно вибачилася.

Порада 2: не узагальнюй

«Завжди у тебе так», «Ти вічно …» – це не критика, це – бажання образити в чистому вигляді. Дитина скоїла конкретний проступок. В цю хвилину. Свари її тільки за це – і не треба сюди ж прив’язувати всі ваші старі негаразди!

Порада 3: не критикуй при сторонніх

Підлітки ранимі як ніхто інший. Так що ніколи не починай критикувати дитину в присутності сторонніх. Бажано це правило поширити і на членів сім’ї.

Порада 4: вибирай мету правильно

У критиці дуже важливо віддавати собі звіт в тому, яка її мета. Якщо мова йде про іспити, запитай себе, перш ніж почати сварку: що ти зараз дійсно хочеш обговорити? Її поганий характер, безвідповідальність і інфантильність? Або може все ж погану підготовку до ЗНО?

Якщо перше – психіка дитини зреагує бар’єром. Тому що їй незрозуміло, чого домагається мама. Вона лає за характер – значить, говорить «я тебе такого, як ти є, не люблю»? Ні, цю думку в свідомість дитина впускати не хоче.

А якщо мама лає саме за погано вивчену тему, рішення більш ніж зрозуміле – ось це і ось що потрібно зробити, щоб все виправилося.

Порада 5: запропонуй альтернативу

Конструктивна критика відрізняється від іншої здатністю запропонувати альтернативу. Не подобається, як є зараз? Розкажи, як зробити так, щоб було правильно!

І будь чесна з собою і з дитиною! Якщо вона не вивчила неправильні дієслова через те, що сиділа дві доби над математикою, – за таке лаяти нечесно!

Порада 6: дивись з позиції дитини

Часто нашим дітям дістається не за те, що вони зробили щось погане для себе, а за те, що вони зробили незручно нам. Кожен раз, перш ніж критикувати, чесно відповідай собі на питання, що реально в небезпеці через помилки дитини – її майбутнє або твій комфорт?

Порада 7: будь чесною

Якщо ти лаєш за те, що насправді грубим проступком не вважаєш, дитина це відчуває. Так що бути суворою мамою «для галочки» краще і не пробувати.

І ще про чесність: якщо ти відчула, що перегнула палицю, обов’язково так і скажи. І не забудь вибачитися! Дитина цінує і довіряє дорослим, які цінують і довіряють їй. Настільки, щоб говорити правду: «Пробач, я сказала зайве», «Я була неправа», «Я шкодую, що так вчинила».

Що б не трапилося, постарайся пам’ятати: ти для дитини – найближча на світі людина. Це, звичайно, означає, що ти можеш легко заподіяти їй біль. Але і допомогти, підтримати і направити тобі теж буде простіше, адже дитина – частина тебе, найрідніше створення на землі.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...