Пекельні ворота: газовий кратер Дарваза в Туркменістані

газовий кратер ДарвазаЧас від часу в жовтій пресі і на ненауково-фантастичних сайтах з’являються повідомлення про те, що вчені, уфологи або астронавти нібито “знайшли пекло”: на Сонці, на Місяці, в центрі Галактики, у себе в погребі. Звичайно, повірити в цю пекельну нісенітницю неможливо. Неможливо, поки не побачиш “Пекельні ворота” – палаючий кратер посеред пустелі в Туркменістані. Якщо десь на світі і є ворота в пекло, то вони знаходяться саме там, в Дарвазе.

Сама назва “Дарваза” означає “ворота”, і з цим пов’язана зовсім дивна історія. Справа в тому, що ця назва не самого кратера, а найближчого до нього села. І коли воно його отримало, ніяких воріт пекла поруч ще не спостерігалося. Вони з’явилися, як і все найжахливіше і прекрасне у світі, завдяки втручанню людини. На початку 70-х років геологи виявили перспективне родовище газу (в Туркменістані вони взагалі не рідкість). Почалося буріння і видобуток, але в ході роботи геологи натрапили на “сюрприз”: підземну печеру. У неї провалилася бурова вишка, обладнання і транспорт, але, на щастя, жертв не було.

Звичайно ж, з дірки в землі почав струменіти природний газ. Щоб місцеві жителі не отруїлися шкідливими сполуками, було вирішено цей газ підпалити, розраховуючи на те, що він скоро вигорить і потухне. Як ви розумієте, кратер не погас і досі, і навіть не збирається. Ширина кратера становить 60 метрів, глибина – 20. Зловісне яскраве полум’я висовує з нього свої “пальці” і вдень і вночі – але якщо вдень це якось не чіпає, то в темний час “Пекельні ворота” проявляють себе у всій красі: каверна виглядає так, ніби зійшла у плоті і в кольорі з середньовічною гравюри.

Подивитися на вхід в пекло приїжджають тисячі туристів: їх інтерес підігріває поки ще не виконаний указ нового президента Туркменістану про необхідність засипати вогненну яму. Ще раніше, в 2004 році велінням Туркменбаші була знесена село Дарваза. Може бути, це якийсь злий рок?

Так чи інакше, “Пекельні ворота” в Дарвазі глибоко символічні. Ми вже переконалися, що на втручання людей природа може відповісти божественною красою – як це сталося з маленьким гейзером Флай, рукотворним дивом природи. А може і пекельним полум’ям. Тому що пекло і рай – це, як казав Хайям, дві половини людської душі.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...