ОЗНАКИ ТОГО, ЩО В РАЦІОНІ МАМИ, ЯКА ГОДУЄ, НЕ ВИСТАЧАЄ БІЛКА

Білкова недостатність під час грудного вигодовування: чим це загрожує жінці і як розпізнати проблему на ранній стадії.

Дефіцит білка погано позначається на здоров’ї будь-якої людини. Набряки під очима, ламкість волосся і нігтів, хронічна втома і часті хвороби – це тільки невеликий перелік того, як наш організм відгукується на брак головного «будівельного матеріалу». А якщо білка не вистачає в раціоні годуючої мами, це може привести до справжньої білкової недостатності. Це патологічний стан, який потрібно лікувати медикаментозно і під наглядом лікарів. Як розпізнати, що мамі, яка годує, не вистачає білка, щоб встигнути скоригувати цю нестачу харчуванням, читайте в нашому матеріалі.

Ваш крихітний малюк з самого народження має відмінний апетит. Вже на третій день життя він їсть 300-400 мл молока на добу, до п’ятого дня – 500-600 мл, а з 14 дня споживання молока може доходити до 800 мл. В середньому за перше півріччя лактації (тобто, до введення прикорму) мама на запит дитини «виробляє» 1000 мл молока в день. Ресурси на це беруться не ззовні, а з жіночого організму. За різними оцінками, на виробництво молока організм годуючої мами витрачає від 12 до 30 г білка (мова йде саме про білок як про мікроелемент). При цьому «система налаштована» таким чином, що білка в молоці завжди буде однакова кількість.

Це означає, що ваш організм при виробництві їжі для малюка особливо не заморочується тим, що ви їли на сніданок. Якщо білка з їжі буде недостатньо, «розумна машина» знайде його з внутрішніх запасів. Так що на дитину дефіцит білка в маминій тарілці ніяк не позначиться. А ось резерви маминого організму будуть систематично спустошуватись. Якщо ви не стежите за своїм раціоном, розпізнати цей процес на початкових етапах не так просто. Адже перші симптоми дефіциту білка в організмі дуже схожі на брак того ж вітаміну Д. Проте, в комплексі всі ці ознаки дуже характерні і дають хороший привід задуматися про додатковий омлет на сніданок.

Ознаки нестачі білка в раціоні годуючої мами

Втрата ваги. Те, що так радує маму в процесі грудного вигодовування, насправді може виявитися сигналом великої проблеми. Під час лактації жінка, як правило, худне (якщо стався набір ваги, то це вже ознака неправильного харчування). Адже виробництво молока – процес досить енерговитратний. Зверніть увагу, якщо втрата ваги відбувається занадто інтенсивно, і при цьому «йде» не жир, а м’язова маса.

В’ялість шкіри. Через брак білка шкіра втрачає свою еластичність, стає блідою і холодною, схожою здутий м’яч. Немає звичного тонусу, місцями ви візуально помічаєте, що шкіра немов «обвисла».

Ламкість волосся і нігтів. Коли в організмі не вистачає вітамінів, волосся і нігті фінансуються «за залишковим принципом». А оскільки головне для їхньої краси і сили – це білок кератин, то білкова недостатність відразу б’є по їх зовнішньому вигляду. Волосся стоншується, стає тьмяним, слабким, січеться і погано росте. Нігті починають розшаровуватися і ламаються навіть при мінімальній довжині.

Набряклість. Часто мами, які годують. списують набряклість на надмірне споживання рідини. Адже для стійкої лактації потрібно пити не менш 2,5 л води на добу. Однак в здоровому організмі ця рідина не затримується, чого не скажеш, якщо є дефіцит білка. Це призводить до порушення водно-сольового балансу, тому рідина і накопичується в тканинах. На ранок отримуємо мішки під очима, опухле обличчя, набряки і відчуття тяжкості в ногах.

Часта діарея. Дефіцит білка призводить до збоїв в роботі травної системи. Це може виражатися нерегулярним випорожненням, а то і частими проносами без причини і на тлі загального благополуччя. Одне тягне за собою інше: через діарею організм втрачає кишкові ферменти, що сприяє посиленню кишкового розладу.

Погане загоєння ран. Маленькі подряпини, тріщинки на руках або невеликі побутові порізи заживають більше тижня. Це один із сигналів, що організму критично не вистачає «будівельного матеріалу». Білок входить до складу клітин крові, шкірних покривів і м’язової тканини. Якщо його мало, «ремонтувати» пошкодження просто нічим.

Слабкий імунітет. Якщо ви стали «хапати» будь-який нежить і кашель, практично не виходячи з дому, ваша імунна система цілком могла дати збій через брак білка. Справа в тому, що без нього в організмі сповільнюється вироблення інтерферону і лізоциму, які повинні відбивати атаки ворожих вірусів. В результаті імунітет вже не справляється з вірусними і будь-якими іншими інфекційними захворюваннями, і ви хворієте набагато частіше, ніж зазвичай.

Підвищена дратівливість. Це не характерна особливість молодої мами, і далеко не завжди це результат хронічного недосипу. Цілком можливо, що ваш організм не виробляє в потрібних кількостях «гормон щастя» серотонін. Для синтезу цього гормону необхідний білок. Якщо його не вистачає – ви починаєте хандрити, готові спалахнути з-з дрібниці, з’являється зайва тривожність і нервозність.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...