ОВУЛЯЦІЯ – ЧОМУ ЇЇ НЕМАЄ?

ОВУЛЯЦІЯ – ЧОМУ ЇЇ НЕМАЄ?Питання про овуляцію виникає у жінки, коли вона починає жити статевим життям, оберігається від небажаної вагітності, або планує її.

Овуляція – це процес дозрівання жіночої статевої клітини – яйцеклітини і вихід її з яєчника в черевну порожнину, він у нормі відбувається щомісяця в середині менструального циклу.

Якщо цикл 28 днів, то приблизно на 13-14 день яйцеклітина виходить, а деякі жінки навіть можуть відчувати це у вигляді невеликого болю, що тягне ліворуч або праворуч внизу живота. Після виходу з фолікула, яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, а далі при заплідненні рухається до матки та прикріплюється до неї. Це і є початок вагітності.

Але овуляція настає не завжди, навіть у нормі вважається, що у здорової жінки один із трьох менструальних циклів може бути ановуляторним, тобто таким, що відбувається без овуляції. Відсутність овуляції називається ановуляцією. Це стан, який може сприяти наступу вагітності, а жінка суб’єктивно це може відчути, оскільки тривалість циклу може змінюватися. Тому запідозрити ановуляцію можна найчастіше у разі невдалих спроб завагітніти.

Часті причини відсутності овуляції:

 • різкі коливання ваги, що впливають на вироблення гормонів
 • надмірні фізичні навантаження
 • стреси
 • захворювання ендокринних органів
 • травми та пухлини голови
 • гіперпролактинемія
 • синдром полікістозних яєчників
 • прийом лікарських препаратів

Як визначити овуляцію?

 • Вимірювання ректальної температури (підвищується на 0,5 градусів до 37 і більше наступного дня після овуляції).
 • Застосування тестів (тест-смужки на овуляцію – дуже простий, швидкий спосіб застосування в домашніх умовах). Його можна придбати в аптеці. Це паперова смужка, на якій при овуляції визначаються дві лінії (він нагадує тест на вагітність).
 • УЗД – фолікулометрія.

Додатково для достовірного визначення причин ановуляції лікар може призначити аналізи крові на гормони, повторне УЗД, іноді діагностичне вишкрібання ендометрію.

Якщо потрібно, лікар може призначити стимуляцію овуляції. Це проводиться схемами гормональних препаратів з метою отримання здорової яйцеклітини та настання бажаної вагітності.

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є одним із найчастіших ендокринних розладів у жінок репродуктивного віку, зустрічається за даними різних авторів від 6 до 20%, тобто майже у кожної п’ятої жінки. Виявляється відсутністю овуляції та підвищенням рівня андрогенів, часто супроводжується надмірною вагою.

Жінкам, які не зацікавлені у вагітності, лікарі призначають гормональні препарати – таблетки, пластирі, кільце, це перша лінія терапії порушень циклу та гірсутизму при СПКЯ, що дозволяє зробити цикл більш регулярним.

У жінок, які планують вагітність, проводиться лікування безплідності спеціальними гормональними препаратами, їх призначає лікар. Важливо за наявності проблем із настанням вагітності своєчасно звертатися до фахівця – лікаря акушера-гінеколога.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...