• Без категорії

Освоюємо повзання

Освоюємо повзанняЧи потрібно стимулювати малюка повзти – або варто спокійно відноситися до його розвитку не по звичному плану?

Куди повзти? Навіщо повзти?

Багато дітей не прагнуть повзати: або лежать і грають в іграшки, або вимогливо звуть маму, якщо їм хочеться переміститися, або не мають інтересу до предметів, до яких не можуть дотягнутися без зусиль. Більшість неврологів вважає, що це не дуже добре, оскільки повзання – важливий і необхідний момент у фізичному і психологічному розвитку малюка.

Що таке повзання з погляду психологічного розвитку малюка? Це перш за все прагнення і можливість одержати недоступне, але бажане. Зір малюка у віці 6-7 місяців вже достатньо добре розвинений, щоб побачити іграшку, яка знаходиться далеко за межами витягнутої руки. Розуміння того, що предмет недоступний без зусиль, додаток зусиль, подолання труднощів, довгоочікувана перемога – важливі для формування характеру малюка. Грубо кажучи: якщо щось не дається саме по собі – цього можна досягти, якщо потрудитися.

З погляду фізичного розвитку повзання важливе ще більше. Намагаючись пересуватися рачки, малюк вчиться управляти своїм тілом, розвиває найважливіші нервові реакції. Для того, щоб повзти, необхідно сформувати: огляд; поворот; чергування.

Огляд. Малюк поступово вчиться розпізнавати звукові і візуальні сигнали, реагувати на них. Ось він вже навчився стежити за іграшкою, яку переміщає мама, повертати голову на звук її голосу. Навчився розуміти, що потрібно перекинутися, якщо іграшка лежить зліва або праворуч від нього. А зараз йому потрібно навчитися співвідносити своє тіло, його розміри і можливості з тією інформацією, яку він одержує за допомогою очей. У яку сторону рухатися, як рухатися, як обходити перешкоди. Не забувайте і про те, що при підйомі тіла на карачки у малюка буквально "міняється картина миру" – а це теж нове і складне відчуття.

При повзанні активуються різні поля зору. Особливо важливе те, що малюк привчається дивитися вниз – "під руки". Неврологи вважають, що хороший розвиток нижнього поля зору запобігає багатьом проблемам надалі: допомагає успішно освоювати шкільні навики, та і просто бути обережним, "дивитися собі під ноги". Формується координата "висота", яку повзаючий малюк освоює планомірніше і упевнено, ніж той, якого дбайливі батьки стали ставити на ніжки, підтримуючи попід пахви, минувши стадію повзання.

Поворот. Для того, щоб відбулося повзання, дитина повинна пройти в "правильному" порядку попередні стадії розвитку: навчитися тримати голову, лежачи на животі; лежачи на животі, спиратися на розкриті долоні, передпліччя, а потім і витягнуті руки; перевертатися на бік, із спини на живіт і з живота на спину.

Всі ці уміння готують м’язи до майбутнього навантаження, а мозок в процесі їх освоєння обробляє величезні об’єми сигналів від тіла, аналізує зорову інформацію.

Чергування. Узгоджувати рух чотирьох кінцівок – це вам не жарт, а складна робота мозку. Дуже часто саме в процесі повзання дітки компенсуються, виліковуються від тих неврологічних проблем, які не були повністю вирішені за допомогою масажу: кривошия, нерівномірний тонус м’язів рук і ніг.

І навпаки – несиметричне, специфічне повзання з підволіканням або підгином однієї ноги, руки, що зберігаються більше 2-3 тижнів, може бути симптомом особливостей розвитку мозку, які неможливо виявити ніякими дослідженнями, але які, проте, здатні ускладнити подальше життя – наприклад, навчання в школі. Завдяки наполегливості малюка або вправам відрегулює повзання – і зв’язки між відділами мозку прийдуть в норму.

Готуємося повзти

Звичайно, можна добитися результату, почавши стимулювати малюка і у віці 6-7 місяців, проте краще готувати його до цього життєвого етапу наперед. Ось принципи, які допомагають виростити повзунка.

Розвиток зору. Під час ігор з малюком давайте йому можливість тренувати всі поля зору. Переміщайте перед його очима іграшку в різні боки, щоб він міг за нею стежити, стимулюйте дотягуватися до іграшки в різних положеннях, не давайте йому бажане прямо в руки по центру: хай побачить брязкальце справа, зліва, справа вгорі, справа внизу і т.п.

Звертайте увагу малюка на іграшки на віддалі і наближайтеся до них з ним на ручках. Хай тягнеться і дотягується сам. Стимулюйте поворот з боку на бік, з живота на спинку і навпаки, заманюючи малюка цікавими дрібничками. Повторюйте переміщення іграшки перед очима малюка, коли його тільце знаходиться в різних положеннях – на спинці, на черевці, сидячи і т.п. При цьому частіше давайте йому можливість насилу дотягнутися і одержати бажане.

Розширення простору. Коли малюк навчиться перевертатися і почне вертітися навколо пупка, розширюйте межі його особистого простору. Простіше кажучи, випускайте грати на підлогу. (Дивани і манежі (ліжечка) надають дуже невеликі горизонтальні поверхні, явно недостатні для тренування переміщення в просторі, "манежні" дітки швидко привчаються підтягатися, вставати і не вчаться повзати. А "килимові" тим часом щосили удосконалюють таке корисне для розвитку мозку уміння).

Один з прийомів, що часто передує повзанню і здійснюється тільки на підлозі, – підкотити до іграшок стрімголов. Це здорово: дитина застосувала "військову хитрість", усвідомила доступність предмету і свої можливості, спробувала згрупуватися. Багато діток починають повзти по-пластунськи – теж непогано, розвивається кмітливість і удосконалюється координація рухів.

Якщо "пластунський" період все триває і триває, малюк вже розвиває нереальну швидкість, "черевце" повзунків роздерте в клоччя, а вставати на карачки дитина не бажає, його потрібно простимулювати – наприклад, за допомогою вправи "Тачка" (дитина лежить на животі. Підніміть його, тримаючи однією рукою під грудьми, а іншою – за ноги, і поставте руками на тверду поверхню (стіл). Дитина спробує йти руками.

На рушнику. Дитина лежить на животі. Пропускаємо під ним впоперек тулуба рушник і допомагаємо малюку піднятися на карачки. Дитина ледве торкається підлоги долонями і колінами. Можна легко покачати його в такій позі.). Проте панікувати не варто: зверніть увагу на те, як поліпшується симетричність рухів "пластуна". Не виключено, що він компенсує невеликі неврологічні проблеми, і йому потрібен час: наприклад, спочатку він як би підволікав руку або ногу або навіть одну половину тіла, потім став діяти ними злагодженіше – це говорить про те, що малюк "бере своє" і все робить правильно.

Вставши на карачки, малюк, буває, не відразу повзе, а спочатку розгойдується і "кидає" себе. При цьому без падінь не обійтися, можливі сльози, невеликі синяки, проте це не жахливо. Якщо він повторює спроби, значить, йде до мети. А на підлозі нічого дійсно страшного відбутися не може.

Джерело: Ivona

Поділитися в...

Вас може зацікавити...