Ортокератологія

нічні лінзи

Ортокератологія (нічні лінзи) – це один з методів безопераційної корекції зору без операції з використанням жорстких газопроникних контактних лінз. Вони вдягються лише на ніч і знімаються з ранку. Даний спосіб дозволяє вдень обходитися без окулярів і контактних лінз і покращувати при цьому  зір. Ефект корекції зворотній, тому ортокератологічні лінзи необхідно одягати щоночі або через ніч. Це залежить від організму у кожному індивідуальному випадку.

Історія ортокератології

Незважаючи на те, що ортокератологія стала завойовувати популярність лише в останні кілька десятиліть, цей метод відомий з 60-х років минулого століття. Батьком-засновником його вважають Джорджа Джессен (George Jessen). Саме він першим описав новий метод лікування – ортофокус (orthofocus). Джессен використовував для корекції короткозорості жорсткі контактні лінзи з поліметилметакрилату (PMMA – polymethyl methacrylate), які були більш плоскої форми, ніж рогівка. З часом він виявив, що навіть після зняття такої лінзи з ока досягнута з її допомогою гострота зору зберігається протягом деякого часу.

Протягом наступних двох десятиліть методику, перейменовану в «ортокератологіюі», вивчали і розвивали багато фахівців. Однак результати корекції зору з використанням жорстких лінз були непостійні і погано прогнозовані.

Перші великомасштабні клінічні дослідження в області ортокератології були проведені Кернсом (Kerns) в другій половині 70-х років минулого століття. У ході трирічного дослідження він спостерігав за пацієнтами з короткозорістю, які були розділені на три групи: перша користувалася ортокератологічними лінзами (ОК-лінзи), друга – звичайними лінзами з поліметилметакрилату, а третя група носила окуляри. Кернс з’ясував, що центр рогівки під дією ортокератологічних лінз приймає більш плоску форму. Таким чином, він першим визначив механізм дії OK-лінз.

У наступні роки кілька груп дослідників провели серйозні роботи в області ортокератології. Результати цих клінічних досліджень були непостійні і не передбачувані. Будь-які зміни рефракції носили тимчасовий характер і вимагали періодичного носіння лінз для підтримки ефекту. У ті роки це викликало розчарування серед дослідників, тому основною метою робіт було стабільне поліпшення зору. З цієї причини інтерес до ортокератології сильно ослаб, і в цій області працювала лише невелика кількість ентузіастів.

Однак у 90-х роках 20 століття розвиток ортокератології зазнав нового імпульсу. Це було пов’язано з появою і доступністю рогівкових топографів, нових матеріалів для виготовлення лінз і, головне, з появою лінз зворотної геометрії. Це лінзи, у яких периферія більш крута, ніж центр (у звичайних лінз – навпаки).

Лінзи зворотної геометрії давали швидкий і прогнозований ефект корекції зору. З цього моменту і почалася сучасна стадія розвитку ортокератології. У 2002 році Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) схвалило перші нічні контактні лінзи.

Сучасні ОК-лінзи мають 4-5 зон поверхні. Параметри кожної з цих зон можуть змінюватися, що забезпечує оптимальну посадку лінзи і досягнення запланованого результату з високою точністю.

Безпека нічних лінз

Безпека будь-якого способу корекції зору завжди стоїть на першому місці. В даний час не існує даних про серйозні проблеми, які були викликані нічними лінзами. Основні повідомлення про негативні наслідки при носінні нічних лінз відносяться до виникнення мікробних кератітів. ОК-лінзи викликають потоншення центральної зони епітелію на 30%. Зараз поки не з’ясовано, чи може зменшення товщини епітелію рогівки сприяти проникненню мікробних інфекцій.

Ватт і Сварбрік (Watt and Swarbrick) проаналізували 50 звітів про виникнення мікробних кератитів при носінні нічних лінз. За їх даними, в 80% випадків повідомлення про кератити надходять зі Східної Азії та в 90% випадків пацієнтами були азіати. Близько 60 відсотків пацієнтів були у віці 15 років або молодше.

Існує припущення, що в ряді випадків виникнення кератитів може бути пов’язане з використанням води з-під крана при очищенні лінз. Таким чином, необхідно уникати використання водопровідної води для догляду за лінзами і користуватися спеціальними розчинами.

Діапазон корекції

У більшості досліджень, опублікованих в літературі, повідомляється про корекцію ОК-лінзами короткозорості від -1,5 до -4 діоптрій. Однак є повідомлення про корекції короткозорості до -5 діоптрій. У деяких пацієнтів вдається виправити короткозорість до -6 діоптрій.

Найбільший ефект (до 75%) корекції зору нічними лінзами звичайно досягається одразу після першого застосування. Загальна корекція і стійкість результатів настає через 7-10 днів. Протягом дня, коли лінза не одягнена, спостерігається невеликий регрес ефекту, від -0,25 до -0,75 діоптрій. Для підтримки повної корекції зору необхідно надягати лінзу щоночі, а в деяких випадках – раз в 2-3 ночі. Частина пацієнтів виходить на режим носіння ніч через ночь.

Стабілізація короткозорості

В даний час немає однозначної думки з приводу зупинки прогресування короткозорості за допомогою нічних лінз. Дослідження від 1983, проведені за всіма правилами доказової медицини, не виявили здатності ОК-лінз зупиняти прогресування короткозорості.

Пізніші дослідження показали невелике уповільнення розвитку короткозорості у пацієнтів, що користуються нічними лінзами. Автори роблять висновок, що ОК-лінзи викликають таке ж уповільнення прогресування міопії, як і газопроникні лінзи (ГПЛ). Однак існують дослідження, які показали, що ГПЛ не уповільнюють прогресування короткозорості. Таким чином, результати багатьох досліджень суперечать один одному і ставити крапку в питанні можливості контролю над короткозорістю за допомогою методу ортокератології ще рано.

На жаль, багато клініки, що займаються підбором ОК-лінз, позиціонують ортокератологію саме як метод зупинки прогресування короткозорості. Це не коректно як з точки зору доказової медицини, так і з точки зору пацієнта. На даний момент ортокератологію можна розглядати лише як метод корекції.

Ортокератологія, поки не отримала широкого розповсюдження. У першу чергу це пов’язано з дорожнечею нічних лінз. Вартість корекції зору методом ортокератології дорожча порівняно з лазерною корекцією зору.

Підбором ОК-лінз займається лише невелика кількість клінік, переважно у великих містах. Сама процедура підбору вимагає значно більше часу, ніж підбір м’яких контактних лінз.

Незважаючи на всі ці недоліки, ОК-лінзи є перспективним методом корекції зору і в деяких випадках – гарною, а часом єдиною, альтернативою окулярам, денним контактним лінзам і лазерній корекції.

Деякі пацієнти не хочуть або в силу професійних обмежень не можуть носити окуляри або звичайні контактні лінзи. Тоді їм залишається або лазерна корекція зору, або ортокератологія. Але ефект лазерної корекції незворотній, на відміну від використання нічних лінз.

Подальше поширення ОК-лінзи повинні отримати в міру зниження вартості та розширення діапазону корекції короткозорості, а також можливості коригувати астигматизму і далекозорості

Поділитися в...

Вас може зацікавити...