Няня для дитини. Всі «за» і «проти»

Няня для дитиниНяня: «своя» чи «чужа»?

Вибір між чужою людиною і родичкою непростий. У любові близької людини можна не сумніватися, але чи не буде при цьому страждати якість догляду та виховання? Щоб помічниця на правах доброї знайомої не намагалася перевиховати за чашкою чаю, розставте необхідні акценти взаємовідносин «мама – няня – дитина» відразу. Пізніше на щось вказувати родичам без образ буде складно. Розбіжності у поглядах (на режим, похід в садочок, поїздку в гості і т.д.) послужать причиною сімейної ворожнечі між родичами чоловіка і дружини.

Няня для двох

Надбавка «за сестричку» – не означає 100% збільшення зарплати: старша дитина самостійна, молодша ж вимагає непостійною навантаження – наприклад, багато спить. У подібних випадках поширена 150% ставка: якщо, будучи вагітною, ви платили 20 гривень за годину, то, після пологів ваша виплата помічниці повинна збільшитися до 30 гривень, враховуючи теперішні ціни на нянь в Києві.

Няня з проживанням

Няня з проживанням – це повне забезпечення їжею, необхідними зручностями, а також наданням вихідних. При оплаті значно скоротяться витрати на оплату проїзду няні. Вибираючи няню на дачу, слід врахувати, що літо – «не сезон», ціни на послуги падають.

Харчування няні

При наймі та обговоренні умов роботи і оплати не забудьте обговорити елементарне питання харчування. Намагайтеся відразу при прийомі на роботу поставити питання ребром: з харчуванням за рахунок господарів при меншій оплаті, або їжа з собою, зате оплата більша. Найпоширеніші ситуації:

– Няня сама готує їжу на себе і всіх членів сім’ї з продуктів сім’ї;

– Їжу готує господиня на всіх, включаючи няню;

– Няня приносить їжу з собою.

Ситуації, коли няня відмовляється від ваших страв або, навпаки, «накидається» на смачненьке з продуктових запасів, вкрай неприємна. Якщо на якісь продукти для дорослих накладені табу, їх слід підписати або перекласти на особливу поличку в холодильнику. Режими харчування, харчові переваги у всіх різні. Ви можете купувати все на ринку, тоді як ваша няня не звикла економити на їжі і весь дохід витрачає в найближчому супермаркеті – і це теж потрібно враховувати.

У разі виникнення спірної ситуації краще поговорити відкрито, без недомовок. Скажіть, що ви не зможете додати до зарплати ще 100-200 гривень (так оплачується няня в Киеве), що дотримуєтесь режиму жорсткої економії, що для вас няня – це не розкіш, а необхідність, і дітям ви купуєте продукти окремо. Або, навпаки, дуже переживаєте, що няня соромиться їсти у вас, оскільки, втомлена і голодна, не зможе забезпечити належний догляд дитині, підірве своє здоров’я, і не зможе більше вам допомагати. Звичайно, молодій мамі незручно «командувати» іншою жінкою, старшою за неї за віком. Але все ж не намагайтеся прибрати квартиру перед приходом помічниці – вона прибирається не з ввічливості, а за гроші. Постарайтеся перейти на абстрактну позицію «роботодавець – працівник», немов ви не живете тут, а допомагаєте другим людям облаштувати свій побут.

Обов’язки сторін. Договір з нянею

Основні обов’язки няні пов’язані з доглядом за дитиною: гуляти, готувати, мити після їжі посуд, прати, грати, читати, розвивати. Разові доручення (наприклад, купити нову соску на пляшечку) батьки пишуть на папірці і залишають «замовлення», після виконання оплачують витрати.

Що потрібно робити:

• постійно доглядати за дитиною, забезпечувати його безпеку;

• 1-2 рази на день гуляти з дитиною на вулиці;

• годувати за заздалегідь узгодженим графіком і меню, в т.ч. готувати нескладні страви;

• мити за дитиною посуд;

• стежити за чистотою іграшок;

• стежити за одягом, при необхідності переодягати;

• стежити за чистотою рук, обличчя;

• регулярно міняти підгузок, підмивати (серветками), поступово привчати до горщика;

• укладати на денний сон;

• при необхідності надати першу медичну допомогу;

• негайно повідомляти батькам про всі ситуації, що вимагають прийняття рішення;

• щодня протирати в квартирі пил, підмітати підлогу, стежити за чистотою дзеркал, сантехніки; 4 рази на тиждень мити підлогу, пилососити килими.

Що не можна робити:

• бити дитину;

• кричати на дитину;

• залишати без нагляду;

• приходити на роботу з температурою та іншими ознаками нездужання; давати ліки, їжу, напої без погодження з батьками

• займатися на прогулянці своїми справами (заходити в магазини, призначати зустрічі і т.п.);

• обговорювати з ким-небудь внутрішній уклад родини, вміст квартири, поширювати відомості особистого характеру.

Далі слід вказати зазначення терміну дії договору та підписи сторін.

Вирішення «незручних» питань

Якщо вам незручно передавати гроші з рук в руки, обговоріть місце заповітної шкатулки. Рішення неприємних питань, таких, як зниження зарплати або звільнення, перекладіть на ту людину, хто спілкується з нянею менше – чоловіка, свекруха, подругу … До речі, свої невдоволення також висловлюйте завуальовано, від його імені: наприклад, «мій чоловік незадоволений, що дитина ходить у брудному», або «чоловік помітив, що дитина перестала читати і весь час просить включити телевізор» – мовляв, з боку видніше. Як показує практика, подібні зауваження виглядають «солідніше» з уст строгого батька сімейства, цілими днями пропадаючого на роботі, ніж від мами-домогосподарки, яка за сумісництвом працює вдома. З нянею повинно бути комфортно, перш за все, дитині. Важливі якості няні:

• Порядність, чесність.

• Хороші взаємини з дитиною.

• Відсутність серйозних протиріч у принципах виховання.

• Наявність своїх дітей. Бездітні ніколи не зможуть до кінця зрозуміти потреби дитини.

Хороша няня приходить до рекомендацій, які вона підтверджує «на ділі». Як правило, випробувальний термін встановлюється в 1-2 місяці. На практиці ж кризовим виявляється третій тиждень: два тижні кандидатка намагалася показувати себе з кращого боку, після ж проявляються її «мінуси».

Графік і робота няні

Плаваючий графік зручний замовнику, але незручний няні, яка намагається знайти роботу з більшою зайнятістю або підшукати «пару» – ще одну дитину на вільні дні. Постійно підлаштовуючись під те, що сьогодні няні потрібно піти до зубного, а в четвер увечері – до невістки, ризикуєте постійно бути в напруженні. Знайшовши краще місце, така працівниця піде від вас, ви ж кинетеся на пошуки заміни, прирікаючи себе на болісний вибір, «та чи не та». Дитині звикати до нової людини не один день. Підстраховуючи няню, можна втратити свій час, отримати неприємності на роботі. З цієї причини намагайтесь дотримуватися чіткого графіка! Всі понаднормові оплачуються окремо за тим самим тарифом. Будь-яка затримка – не на вашу користь!

Відпускні. Свята

У договорі при наймі няні зазвичай обговорена оплата свят і періоду хвороби. Якщо оплата погодинна – то за свята не доплачуєте, якщо помісячна, то період відпустки і вихідних обійдеться в 50%. У няні не повинно бути стимулу хворіти! У день оплати ви можете домовитися, що всі хвороби за її рахунок. Робота у святкові дні за подвійним тарифом. Запам’ятайте просте правило: якщо няня не може працювати через клієнта, то їй оплачується «простий», через її проблем – оплати немає.

Якщо няня-це ви

• Дотримуйтесь правил субординації.

• Не намагайтеся зав’язати дружбу з господарями. Не давайте порад з виховання дитини, точно дотримуйтесь вимогам батьків.

• Виконуйте ваші обов’язки незважаючи на те, вдома хто-небудь чи ні, – ви повинні займатися з дитиною, навіть якщо мати чи батько стоять поруч.

• Не запрошуйте власних гостей в будинок господарів, навіть в їх відсутність.

• Не порушуйте звичного розпорядку життя сім’ї, в яку ввійшли.

• Не заздріть матеріальному становищу господарів. Намагайтеся не обговорювати свої особисті проблеми.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...