Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

Низький тиск у вагітних

Низький тиск у вагітнихТак сталося, що артеріальна гіпертонія – досить часте захворювання, і часте ускладнення вагітності, всі знають, лікують і вважають небезпечним симптомом, що вимагає постійного контролю та корекції. А гіпотонія – низький артеріальний тиск – і в житті, і в період вагітності вважається таким майже «аристократичним» недоліком, від нього «не вмирають, але все життя мучаться». Напевно, для простих пацієнтів це твердження в якійсь мірі відповідає дійсності, але під час вагітності цей стан дуже небажаний і небезпечний, в тому числі й тому, що не викликає настороженості. Насправді, низький артеріальний тиск призводить до зменшення кровотоку в судинах плаценти, що сильно позначається на стані плода – на отриманні ним кисню і поживних речовин. Тому одне з найчастіших ускладнень гіпотензії вагітних – ранні та пізні викидні, що виникли, в тому числі, і з причини вагітності, що завмерла.

У ранні терміни вагітності гіпотонія підсилює токсикоз і сама при цьому посилюється через наступаюче зневоднення – при частому блювоті жінкам зі зниженим артеріальним тиском необхідно налаштовуватися на стаціонарне, хоча б денний, лікування – оскільки рідину їм доведеться вливати крапельно.

На пізніх стадіях у вагітних-гіпотоніків часто виникає гестоз з усіма звичайними його проявами, і причиною цього часто служить неувага лікаря. Адже підвищенням тиску вважається його перевищення на 30% від початкового. І якщо артеріальну гіпертонію в 170/100 помітять відразу і поставляться до неї, як до екстреної ситуації, то тиск 120/70 у жінки, для якої норма – 90/60, може нікого не насторожують, адже для цієї, конкретної вагітної ми маємо високу гіпертензію з тими ж наслідками, що й просто високі цифри артеріального тиску.

Внаслідок низького артеріального тиску досить часто розвивається гіпоксія плоду з усіма з неї відповідними наслідками, тому таким жінкам потрібно більш часте проведення КТГ, уважне спостереження за станом дитини.

Незважаючи на все вищесказане, навіть злоякісна гіпотензія, нічим не знімається, не є показанням до переривання вагітності. Часто низький тиск провокує порушення протікання родового акту через погане кровопостачання матки в пологах, що розширює показання до кесаревого розтину у таких вагітних.

Як же лікується гіпотонія при вагітності. Насамперед, до настання вагітності і на ранніх її термінах треба забезпечити жінці повноцінний режим праці та відпочинку. Гіпотоніки потребують тривалого сну – не менше ніж 10 годин, і з цим треба рахуватися. Їм протипоказані нічні зміни. Харчування має бути повноцінним, невеликим порціями, але частими, не треба допускати великих перерв у їжі – у гіпотоніків частіше спостерігається зниження цукру крові при відсутності харчування, більша схильність до непритомності, ознобу, запаморочень. День добре починати з прийняття душу, краще контрастного, на ніч – тепла ванна з ароматичними травами невисокої температури. Кава і чай вживати в звичайних кількостях можна і потрібно, тільки не у вечірні години, щоб не викликати безсоння. Використовуються стимулюючі трави – женьшень, левзея, елеутерокок, родіола рожева – обов’язково за призначенням і під контролем лікаря. Застосовується пантокрин, аралія, лимонник китайський. Найчастіше ці рослини застосовуються в складі різних комплексів.

В іншому вагітність при низькому тиску не відрізняється від звичайної,

Exit mobile version