Низький гемоглобін у дитини

Низький гемоглобін у дитиниНизький гемоглобін у дітей зустрічається дуже часто. І, на жаль, низький гемоглобін у дитини призводить до негативних наслідків для інтелектуального і психомоторного розвитку дітей в майбутньому. Знати ознаки, причини та способи усунення низького гемоглобіну у дітей треба для того, щоб вчасно запідозрити це і почати обстеження і лікування.
Низький гемоглобін у дітей: як проявляється?
Справа в тому, що найчастіше низький гемоглобін у дітей виявляється при плановому обстеженні. Це пов’язано з тим, що ознаки низького гемоглобіну у дітей неспецифічні або вони можуть взагалі бути відсутнім. Дитина може бути блідою (особливо слід звернути увагу на блідість слизових оболонок – наприклад, ротової порожнини), мати суху шкіру, бути сонливою, плаксивою, швидко втомлюватися і при цьому легко дратуватися, мати нестійкі випорожнення, схильною то до запорів, то до проносів. Однак у більшості дітей і цих ознак може не бути або їх складно виявити і при цьому подумати про низький гемоглобін.
Низький гемоглобін у дітей раннього віку гальмує психоемоційний, інтелектуальний і психомоторний розвиток в майбутньому – навіть у тому випадку, якщо дитина рано чи пізно почала отримувати після виявлення низького гемоглобіну залізовмісні препарати. Тобто, фактично низький гемоглобін у дітей має незворотні наслідки.
Ніхто з батьків не бажає цього своїм дітям. Дуже просто уникнути появу низького гемоглобіну у дітей. Досить регулярно контролювати рівень гемоглобіну у дітей. Адже вкрай важливо виявляти низький гемоглобін у дітей якомога раніше. Крім того, при наявності факторів, які потенційно можуть призводити до зниження рівня гемоглобіну у дітей, слід проводити профілактику за допомогою залізовмісних препаратів і, звичайно ж, усувати вплив факторів, які можуть знижувати гемоглобін.
Низький гемоглобін у дітей: причини
Частіше всього низький гемоглобін у дітей молодшого віку безпосередньо пов’язаний з низьким гемоглобіном у їхніх мам під час вагітності. Кожна друга вагітна жінка, за статистикою, страждає анемією. Отже, якщо вагітна жінка з низьким гемоглобіном не приймає залізовмісні препарати, вона не може забезпечити плід достатньою кількістю заліза для створення у дитини депо заліза, з якого воно буде повільно витрачатися вже після його народження.
Депо заліза створюється протягом внутрішньоутробного періоду. Якщо ж діти були недоношеними або від багатоплідної вагітності, вони з більшою ймовірністю недоотримають залізо і будуть мати низький гемоглобін.
Уповільнюють процес утворення гемоглобіну і всмоктування заліза, а також підвищують потребу в залізі хронічні і гострі захворювання, глистяні інвазії, алергійні реакції, недостатнє харчування, частий прийом лікарських препаратів, кровотечі і, звичайно ж, нераціональне харчування. Для того щоб гемоглобін у дітей був в нормі, в раціон повинні входити білкові продукти і продукти, багаті залізом, міддю, марганцем в достатній кількості. Залізо входить до складу гемоглобіну крові, а мідь і марганець необхідні для синтезу гемоглобіну.
Роль марганцю в процесах кровотворення важко переоцінити, причому важливо пам’ятати, що ефективність цього мікроелемента буде максимальною в комплексі з іншими нутрієнтами, які беруть участь у кровотворенні – насамперед, залізом і міддю. Мідь, в свою чергу, допомагає транспортувати залізо в кістковий мозок для успішного кровотворення. Також вона сприяє перетворенню неорганічного заліза, яке надходить до нас в організм з продуктами харчування, в органічні форми – це необхідно для нормального кровотворення.
Найбільше заліза міститься в свинячій та яловичій печінці і серці, яєчних жовтках, борошні грубого помелу і висівках, а також у горіхах і бобах. Міді багато в борошні грубого помелу, горіхах, бобових і зелених овочах, морепродуктах, а марганцю – в чаї, борошні грубого помелу, злакових, горіхах, буряку і зелених листових овочах.
Це правда, що раціональне харчування може підтримувати нормальний рівень гемоглобіну у здорових дітей. Як і правда те, що не так багато дітей харчується раціонально і не так багато є абсолютно здорових дітей. Справитися з вже наявним дефіцитом заліза, міді та марганцю за допомогою продуктів харчування практично неможливо. Єдиний ефективний спосіб підвищення рівня гемоглобіну у дітей – прийом залізовмісних препаратів.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...