Нервова дитина: методи виховання

Нервова дитина методи виховання Причиною нервовості дитини завжди є внутрішній конфлікт між потребою і неможливістю її задоволення. Поганий сон при підвищеній нервовості пов’язаний з підвищенням активності мозку, який намагається знайти способи вирішення цієї суперечності. Методи виховання нервової дитини – це способи знаходження компромісів, що дозволяють вирішити цей внутрішній конфлікт або зменшити силу напруги при незадоволеності потреби.

Дитина, яка виховується в строгих заборонах з боку дорослих, найчастіше страждатиме від нервування. Багато його потреб не зможуть бути задоволені. Для подолання нервовості допоможуть словесні методи виховання: дорослі не тільки щось забороняють, але й можуть давати знання про альтернативне задоволення потреби: не тільки пояснюють, чому не можна, наприклад, чотири години підряд сидіти за комп’ютером, але і вказують на негативні наслідки такої дії , далі повідомляється «інструкція» безпечної роботи за комп’ютером і спільне вироблення режиму діяльності. У режимі дня всі ці 4 години можуть бути представлені, як окремі частини. На це вказується дитині, що вона не втратить ні хвилини і її бажання безпечно може бути задоволено.

Нервовість – частий супутник першокласників, особливо тих, хто не готовий поки до шкільного навчання. Потреби таких дітей найчастіше відповідають більш ранньому періоду розвитку: їм хочеться грати, а не вчитися. Компроміс може бути задоволений за рахунок практичних методів виховання. По-перше, проводиться тренінг умінь, тобто батьки «тренують» дитину бути учнем, показують йому позитивні сторони навчання: разом збирають портфель (можлива і коротка словесна інструкція), але без моралей і без роздратування; разом йдуть до школи і повертаються з неї. По-друге, задоволення потреби в грі не можна ігнорувати. Слід обов’язково виділити час на гру з улюбленими іграшками або з друзями, а не тільки вимагати від дитини добре вчитися.

Відсутність в сім’ї єдиних вимог до дитини теж призводить до нервовості. Батькам слід домовитися, за що вони будуть хвалити дитину, а за що лаяти і твердо вимагати виконання. Тому додатково до словесних і практичних методів доцільно використовувати методи стимулювання поведінки і діяльності. Школяр чітко повинен представляти, що робити добре, що погано і що ні в якому разі неприпустимо! Похвала, схвалення, матеріальне чи моральне заохочення, подарунок, створення ситуації успіху – найбільш дієві методи. Але можливі також і покарання, осуд, демонстрація образи, позбавлення спілкування. Нервовість не проявляється, якщо дитина чітко знає межі дозволеного в поведінці. І найчастіше сама знаходить методи подолання нервовості.

Нервова дитина вимагає до себе уваги з боку дорослих, тобто уваги до його потреб. Вимоги до дитини повинні бути адекватними відповідно до віку і здібностей, з її фізичними і психічними можливостями.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...