НЕЦЕНЗУРНА ЛЕКСИКА У ДІТЕЙ: ЯК РЕАГУВАТИ БАТЬКАМ

Батьки не без хвилювання очікують той день, коли їхнє ненаглядне чадо несподівано «принесе» додому міцні нецензурні слова. Як реагувати: карати, не звернути увагу, пояснити, що так не можна? ..

У когось ця пам’ятна подія трапляється з походом в дитячий садок, у когось «підбирається» в пісочниці, а деякі малюки засвоюють більш вільну лексику, не виходячи з дому. Останній факт особливо сумний.

Несподіване розширення лексики

Так, воно відбувається неочікувано, як сюрприз. Найчастіше, малюк, не розуміючи, із задоволенням вимовляє двозначні, і навіть погані, слова. Нове звучання особливо цікаве для дитини і вона прагне пробувати вимовляти їх  знову і знову. Частково цьому сприяє:

 • реакція деяких дорослих, які з гумором реагують на перекручену вимову лайливих слів за рахунок особливої дитячої артикуляції. Вони сміються, іноді просять повторити ще. З боку виглядає жахливо, але це явище часто трапляється і серед знайомих (друзів, сусідів), і навіть вдома. Діти бачать позитивний ефект від сказаних слів, бачать, що роблять дорослим весело (а значить добре) і, звичайно, прагнуть повторити свої успіхи;
 • реакція деяких дітей, які начебто вже розуміють, що говорять зайве і погане. І від того, тяга переступити заборонену межу стає ще більшою. Так, посміятися в кутку і сказати на вухо один одному кілька поганих слів стає чимось на зразок «гуртка для своїх»;
 • особисті експерименти дитини з вимовою, які допускають безліч варіантів, включаючи не дуже приємний – запозичення в лексичний запас лайливих та інших неблагозвучних слів;
 • нарешті, мат з дитячих вуст може звучати через елементарне наслідування. Особливо це стосується малюків у віці від півтора до п’яти років.

Отже, якщо ваших вух раптом торкнулося сумнівне слово, вимовлене вашим  чадом, діяти доведеться блискавично. Але питання – як саме?

Без паніки!

Батьки – це найближчі дитині люди, які приймають її, як себе. Навіть тоді, коли дитина демонструє неналежну поведінку. Лайливі слова, які виходять від малюка – це не привід для конфлікту. Давайте розглядати ситуацію, що трапилася, як прекрасний іспит на батьківську мудрість і винахідливість. Розберемо можливі варіанти.

Можливі помилки

 1. Осуд

Якщо ми починаємо активно засуджувати і соромити дитину (особливо при сторонніх), ми добиваємося лише зростання емоційної напруги і тихої ненависті з боку малюка. Дитина починає вважати себе поганою для батьків, але не відчуває каяття за свої слова. Будьте впевнені, соромлячи дитину, ви не вирішите проблему нецензурних слів, а ще більше закцентуєте на ній увагу. І, швидше за все, почуєте ще багато нових слів в найближчому майбутньому.

 1. Пошук приводу для регуляції всієї поведінки

Буває так, що одне сказане слово веде за собою глобальні виховні заходи. Дитині згадують і те, що вона сказала зараз, і те, що вона не прибрала / розбила / забруднила декількома тижнями назад. Іншими словами, часом, наші виховні заходи розростаються до вселенських масштабів, де початковий привід швидко втрачає значення. Найкраще діяти «точково». Якщо ви приймаєте рішення розібратися з дитиною за лихослів’я, то обмежтеся тільки цим приводом. Пояснюйте своє ставлення саме з приводу сказаного слова і не звалюйте в купу всі провини. Інакше дитина знову відчує себе «поганою» і ганебною для батьків. А це ж не так!

 1. Запозичення лайливої лексики

Виявляючи обурення, не забудьте приструнити власне мовлення. Інакше навіювання того, що не можна говорити саме «ці» слова «цими ж» словами виявиться надзвичайно непереконливим.

 1. Культ особистості

Якщо ми забороняємо говорити дитині певні слова, спираючись тільки на власний авторитет ( «Тому, що я забороняю!»), Будьте готові до того, що дитина виявиться не зовсім переконаною. Швидше за все вона запам’ятає вашу негативну емоцію і постарається приховати від вас свою подальшу лайливу лексику. Однак, навряд чи від неї відмовиться.

Ну, а застосувати адекватні заходи значить – вирішити проблему лихослів’я в її зародку. І зберегти при цьому нормальні дитячо-батьківські стосунки, сповнені любові і довіри.

Батьківська тактика

 • Прибираємо лайливі слова з власного лексикону.
 • Атмосфера любові, турботи і розуміння знижує ризик використання лайок до мінімуму.
 • Проявляємо зацікавленість життям малюка. Часом дитина використовує лайливу лексику з однією єдиною метою – привернути увагу байдужих батьків.
 • Якщо ви чуєте мат від маленької дитини (до трьох років) спробуйте пропустити це слово повз себе. Швидше за все – це лінгвістична проба, яка не закріпиться. А зайва увага до неї в даному випадку абсолютно ні до чого.
 • Якщо ви чуєте мат від дитини 3-6 років, варто показати своє здивування тим, що відбувається. Скажіть малюкові, що йому ці слова дуже не пасують. Поясніть, чому ви не хочете чути ці слова, наведіть приклади близьких або відомих людей, які не люблять грубі слова.
 • Якщо малюк сам запитав вас про значення матюка, постарайтеся не сварити його, не дратуватися, не лаятися, а пояснити.
 • Якщо ви всерйоз розмірковуєте над тим, як відівчити малюка від лайливої лексики, спробуйте разом з ним замінити «гострі» слова на смішні, але звичайні, не грубі. Іноді хлопці «приносять» матюкливі віршики, регочуть над ними, в цьому випадку можна придумати не менше веселу безглузду, але пристойну риму. І переконати власною поведінкою, що новий варіант куди більш дотепний!
 • Якщо дитина демонструє мат під час емоційної напруги, тобто вона кричить, плаче, штовхає і кидає речі, постарайтеся не зводити акцент на його поведінку і лексику. Правильно буде зняти емоціну напругу і переключити увагу. Прекрасно працюють несподівані і буквально невідповідні питання, які вибивають увагу з колії; мультики; вихід на вулицю; пропозиція пограти / прийняти душ / збігати за дрібним дорученням / зателефонувати татові / приготувати сюрприз і так далі.

Правильне мовлення

Якщо ви побоюєтеся стати нав’язливою мамою, постійно виправляти мовлення дитини, спробуйте більш м’які методи. Хороша література, включаючи аудіокниги, заняття різними видами творчості приносять свої багаті плоди. Дитина дуже сприйнятлива до всього нового, яскравого, захоплюючого – так подаруйте їй світ, повний вражень! Тоді недоречному, дурному і грубому просто не буде місця.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...