«НЕ МОЖУ НІКОГО ПОЛЮБИТИ»: ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЦЕ ПРО ВАС

Часом ми занадто ідеалізуємо любов і забуваємо, що в житті є й інші важливі речі. Якщо озирнутися навколо, створюється враження, що світ схиблений на любові. На кіноекранах – мелодрами і романтичні комедії. На вулицях, в парках і кафе – закохані парочки. В інтернеті – тонни статей про те, як будувати відносини і зберегти їх, як знайти свою половинку.

Людина, яка ніколи не була закохана – або думає, що не була, – може відчути, що вона «неправильна» і категорично не вписується в цей любовоцентричний світ. Ось кілька думок, які допоможуть поглянути на обставини під іншим кутом.

 1. Подумайте, що ви вкладаєте в поняття «любов»

Завдяки книгам і фільмам ми думаємо, що це сильне почуття, яке вибиває з колії і буквально перевертає все наше життя з ніг на голову. Що це суцільні драми і сльози, метелики, які тріпочуть в животі, вогняні пристрасті, одержимість, яка позбавляє розуму і робить кохану людину центром Всесвіту. Причому за законами жанру весь цей феєрверк повинен початися майже відразу ж після зустрічі з тим самим або тією самою.

Мало хто випускає на великі екрани історії про те, як двоє людей тихо і спокійно зійшлися на тлі загальних інтересів, так само тихо одружилися і жили собі, не влаштовуючи сцен ревнощів і бурхливих розставань, не розриваючи одяг один на одному в пориві пристрасті і не закочуючи концерти під вікнами. Хоча в реальному житті саме так «нудно» все часто і відбувається.

До божевільної пристрасної закоханості, яку так часто романтизують, психологи ставляться більш ніж скептично і вважають, що це не любов, а небезпечний патологічний стан, що викликає залежність. Шукати гострі відчуття, робити необдумані вчинки і вступати в нездорові відносини нас змушують не почуття як такі, а гормональний коктейль з окситоцину, норадреналіну і дофаміну. Він і провокує те, що ми приймаємо за любов.

У неї безліч форм і проявів, і більшість з них зовсім не такі яскраві, як у кіно та літературі. Почуття можуть прийти не відразу – тільки третина учасників досліджень говорять, що відчували любов з першого погляду. І почуття можуть бути м’якими і спокійними.

Якщо у вашому житті є людина, з якою вам хочеться бути поруч і без якої вам сумно, цілком можливо – це любов.

 1. Розберіться в причинах

Якщо ви все-таки впевнені, що ніколи не любили, і вас це мучить, можна проаналізувати, чому так відбувається. Ось основні варіанти.

Справи важливіші

Часи, коли сім’ю потрібно було створювати для виживання, на щастя, минули. Зараз життя людини не обмежується домашнім господарством і дітьми. Вона може будувати кар’єру, займатися спортом або творчістю, вчитися різним речам, подорожувати, заводити друзів, спілкуватися і розважатися.

Для 60% молодих людей на першому місці стоять матеріальні блага. Наявність постійного партнера в якості життєвого пріоритету назвали лише 5% опитаних.

Якщо ви в першу чергу зайняті роботою, хобі або саморозвитком, а любов і відносини вам поки не дуже цікаві, в цьому немає нічого дивного і з вами все в повному порядку. У всіх свої цінності.

Боязнь близькості

Вона може виникнути через дитячі травми або нездорові стосунки з попереднім партнером. В результаті близькість асоціюється у людини з болем: відкиданням, зрадою, необхідністю весь час «заробляти» любов – і вона просто боїться серйозних відносин, закривається, відштовхує від себе людей. Такий стан психологи називають травмою прихильності, або контрзалежністю.

Міф про половинки

Хтось до цих пір вірить, що десь бродить унікальна людина, призначена йому долею, чекає кохання з першого погляду і повного збігу емоцій, переконань, планів. На жаль, історія про половинки – це просто красива казка. Шанси зустріти людину, яка ідеально підходить під певні критерії, мізерно низькі. І поки ви мрієте про запаморочливу закоханість, ви ризикуєте не помітити більш стриманих почуттів і упустити цікавого партнера.

Відсутність відповідної  людини

Щасливі історії кохання і додатки для знайомств створюють небезпечну ілюзію, ніби знайти підходящу пару дуже легко – тільки руку простягни. Насправді це багато в чому питання везіння: цілком ймовірно, людина, в яку ви можете закохатися, просто ще не з’явилася у вашому житті.

Ментальний розлад

Якщо у людини депресія, вона часто дуже пригнічена, щоб шукати пару, закохуватися, будувати відносини. Якщо у неї нарцисичний розлад, вона ставить в центр світу тільки себе, так що комусь іншому місця не залишається.

Якщо людина має соціопатію, вона відчуває проблеми з емпатією і полюбити когось їй буде важкувато.

 1. Не надавайте любові занадто великого значення

Є стереотип про те, що любов – це головне в житті взагалі і в стосунках зокрема. Немає її – погано. Є – відмінно, можна розслабитися, а все інше додасться. Людина, яка щиро в це вірить, але не відчуває того самого хрестоматійного почуття з великої літери, може відчувати себе нещасною. Або навіть розірвати відносини з партнером, тільки тому що вони не наповнені іскрами, метеликами та іншими гарячими пристрастями.

Однак насправді в фундаменті міцних і щасливих відносин лежить не тільки, а іноді і не стільки любов. У ньому закладені й інші чудові компоненти:

 • спільні інтереси, погляди і цілі;
 • взаємоповага;
 • міцні особисті кордони;
 • свобода від стереотипів;
 • емпатія;
 • прихильність;
 • вміння спілкуватися без насильства і токсичності;
 • здатність вирішувати конфлікти спокійно і шанобливо

Причому саме все це допомагає утримати відносини на плаву, коли любов трохи притупилася.

А загалом іноді вся справа в тому, щоб просто знайти людину, з якою добре, і бути з нею, не чекаючи закоханості. І така модель зовсім не робить ваші стосунки неповноцінними і неправильними. До того ж ніхто не виключає, що з часом між вами і вашим партнером виростуть почуття, причому куди більш міцні і глибокі, ніж горезвісна любов, про яку так багато говорять.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...