• Без категорії

Навчися правильно переживати негативні емоції

226У ряді психологічних шкіл виділяють три рівні емоційного розвитку людини. Перший рівень – придушення емоцій, коли ми не даємо собі пережити емоцію, пригнічуючи її і заганяючи у внутрішній резервуар. Другий – прояв, коли ми проявляємо емоцію зовні, і переживаємо її таким чином. Третій – управління, коли ми вміємо проявляти емоції з користю (злість використовуємо для боротьби, страх – для втечі, печаль – для відновлення), а при необхідності можемо пережити емоцію і без її зовнішнього прояву (зверни увагу: не подавити, а пережити без зовнішнього прояву).

По праву народження ми відразу знаходимося на другому рівні емоційного розвитку. Ми проявляємо всі свої емоції, таким чином успішно їх переживаємо і швидко забуваємо. Особливо сильні страхи пережити відразу не вдається, але з ними можна працювати і потім – лише б батьки вміли допомогти (чого звичайно немає). Наші емоційні резервуари в дитинстві порожні і готові до наповнення вищими емоціями радості і любові.

Але з часом нас навчають пригнічувати нижчі емоції і засмічувати себе пригніченим страхом і злістю. Битися погано – і ми пригнічуємо свою злість. Не плач як маленький – і страх аналогічно відправляється в резервуари.

Чим більше емоційні резервуари заповнені негативними емоціями (страхом, злістю і печаллю) – тим нам же гірше. Тим більше приводів для страху або злості ми зустрічаємо на вулицях, на роботі і в сім’ї. Тим більше ми чутливі до цих нових страхів, тим сильніше вони б’ють нас.

Що ж робити? Перший крок – дозволь собі проявляти свої емоції. Напевно тебе бентежить перспектива розплакатися на людях – так зроби це хоча б наодинці. Кому яка різниця, що ти робитимеш наодинці з собою? Ти можеш плакати, кричати, бити стіни, двері і меблі, голосно лаятися, стрибати або розмахувати руками – загалом, проявляти будь-які емоції відповідно своєму бажанню.

Тільки так ти зможеш поступово звільнити резервуари від накопиченого там емоційного сміття – проявляючи ці емоції зовні і переживаючи їх. Пригадала стару образу – поплакала. Пригадала ненависну людину – посварилася і побила кулаками в стіни.

Проте звільнені резервуари не можна залишати порожніми. Так вони швидко знов наповнюватимуться все тим же сміттям. Захистити себе від накопичення негативних емоцій можна, лише наповнивши резервуари емоціями позитивними – радістю і любов’ю.

Цілком вірогідно, що після сеансу криків і лайки наодинці з собою ти сама захочеш розсміятися. Смійся на здоров’я! Якщо веселість не приходить, постарайся пригадати позитивні моменти з життя – або помріяти про своє, безумовно, світле майбутнє. Врешті-решт, подумай про те, яка ти красива, розумна і взагалі у всіх значеннях чудова. Адже любов до себе – це перший обов’язковий крок до внутрішньої гармонії. Адже не дарма говорять: "хто не любить себе, не може любити інших".

В міру звільнення резервуарів ти бачитимеш, що тобі стало простіше проявляти свої емоції і на людях. І головне – що таке негайне переживання емоцій істотно полегшує життя і покращує настрій.

У тих випадках, коли обставини дозволяють проявити емоцію – не приховуй її. Коли ж ти розумієш, що зовнішній прояв твоїх відчуттів може перешкодити роботі або взаєморозумінню з оточуючими, прибережи емоцію на потім. Прояви їх після повернення в свій кабінет або додому.

Емоція переживається через її прояв. Коли ти навчишся не пригнічувати емоції, а проявляти їх – ти побачиш, наскільки це поліпшить твій настрій і підвищить твою стійкість до щоденних стресів. Адже тепер замість того, щоб тримати всі негативні емоції всередині, ти легко позбавлятимешся від них, зберігаючи в собі лише радість і любов.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...