Наскільки небезпечно робити рентген вагітній

рентген і вагітність

Будь-яка вагітна жінка може опинитися в ситуації, коли необхідно зробити рентгенівський знімок.

Рентген під час вагітності

Рентгенівське випромінювання може знадобитися при підозрі на запалення легенів або туберкульоз, при відвідуванні стоматологічної поліклініки, у випадку перелому кісток. Звичайно, вагітних цікавить, як рентген позначиться на вагітності і дитині, і чи варто виконувати дане дослідження, перебуваючи в цікавому положенні?

Як впливає рентген на плід?

Рентгенівське випромінювання має властивість проникати крізь тонкі тканини організму, які активно діляться, затримуючись при цьому більш щільними тканинами, за рахунок цього і виходить зображення контурів органів і кісток. Проходячи через тонкі тканини, рентгенівські промені розривають ланцюжка ДНК, утворюють величезну кількість вільних радикалів, варто також зазначити, що такі промені хімічно активні.

У результаті цього клітини організму можуть ставати нежиттєздатними або ж мутувати, чим більше таких клітин, тим вищий ризик розвитку аномалій у майбутньої дитини, так як в організмі плода багато клітини активно діляться під час вагітності.

Найбільш несприятливий вплив рентгенівського випромінювання на ранніх термінах вагітності, коли органи і системи малюка тільки закладаються і формуються. На перших тижнях вагітності відбувається формування нервової системи плоду, тому рентген в цей час може призвести до недорозвиненості структур головного мозку, які можуть надалі позначитися на розвитку дитини і навіть його життєздатності, а також патологій нервової системи.

На перших місяцях вагітності відбувається закладка надниркових залоз, формується серце, імунна система, саме тому, рентген на ранніх термінах може призвести до порушення роботи тих чи інших органів, систем малюка, відбитися в подальшому на його здоров’ї. У другому і третьому триместрі ризик розвитку патології зменшується, але навіть на пізніх термінах вагітності рентген може призвести до певних наслідків: стати причиною патології системи кровообігу, а також патології шлунково-кишкового тракту.

Як же бути, якщо рентген при вагітності необхідний?

Іноді виникають такі ситуації, коли без рентгенівського знімка просто не обійтися. Як правило, рентген призначають жінкам, коли ймовірність розвитку важких ускладнень у матері висока або є загроза для життя. Зауважимо, що чим ближче досліджувана частина тіла до плоду, тим більший вплив рентгенівські промені роблять на майбутню дитину. Так, рентген руки або ноги менш небезпечний, ніж рентген тазу.

У разі перелому кісток дослідження жінки, яка чекає малюка, проходить одночасно з екрануванням (захист тазу, грудей і живота від випромінювання). Але навіть після такого захищеного дослідження із застосуванням опромінення варто зробити УЗД, щоб переконатися у здоров’ї майбутньої дитини і його нормальному розвитку.

Якщо при вагітності необхідно зробити рентген зуба, то жінка може не хвилюватися, так як невелика кількість випромінювання, яке вона отримає в ході дослідження, ніяк не вплине на малюка, те ж саме стосується і рентгена носа майбутньої мами.

Лікар: чи можна вагітним робити рентген

Майбутнім мамам забороняється брати участь у рентгенодіагностиці, тобто перебувати поруч із дітьми та родичами при проведенні дослідження. Багато жінок цікавляться, як бути, якщо наявність вагітності було встановлено вже після проведення флюорографії або іншого рентгенівського знімка? У цьому випадку варто обов’язково проконсультуватися з лікарем генетиком з приводу можливої загрози для вагітності і майбутньої дитини.

Чи впливає рентген на розвиток вагітності?

Сучасні апарати, які використовуються для рентгенодіагностики безпечніші, ніж апарати, якими використовувалися кілька років тому. Незважаючи на це при рентгенівському дослідженні живота і таза плід отримує якусь частку радіації, що, безумовно, позначається на його розвитку.

Чим більше частка рентгенівського випромінювання, тим більша ймовірність переривання вагітності в найближчі години після дослідження. На першому тижні вагітності (коли органи і системи малюка ще не почали формуватися) при рентгені діє правило «все або нічого», іншими словами, або дитина гине від отриманої дози випромінювання, або розвивається далі.

Як часто можна робити рентген?

Ідеальний варіант – уникати досліджень за допомогою рентгена. Однак, у випадках, коли уникнути рентгенографії не вдається, варто обов’язково попередити лікаря про наявність вагітності. У випадку, коли рівень допустимого опромінення перевищує 30 мЗв (при багаторазовому дослідженні органів сечостатевої системи, кишечника та інше), найчастіше, рекомендується перервати вагітність.

Не варто вважати, що рентген, зроблений під час вагітності – це 100% гарантія розвитку аномалій у майбутнього малюка. Не уникайте дослідження при необхідності, ставитеся до даної процедури спокійно і намагайтеся використовувати максимальні заходи захисту, щоб скоротити небезпеку шкідливої дії рентгенівських променів і для вас і для майбутнього малюка.

Чи можна робити рентген під час лактації?

Ще одне питання, яке цікавить вагітних, чи можна проводити флюорографічне дослідження, а також інші рентгенівські знімки після пологів, коли мама годує малюка грудьми? Відповідь на це питання позитивна, так як промені рентгена ніяк не впливають на якість і склад молока і не заважають нормальній лактації.

Підводячи невеликий підсумок, хотілося б ще раз відзначити, що всім вагітнимї варто по можливості уникати дослідження за допомогою рентгена. Однак у крайніх випадках, коли немає можливості уникати рентгенографії, варто застосовувати максимальні заходи захисту малюка від шкідливого випромінювання, а після пройти ультразвукове дослідження, щоб упевнитися в нормальному перебігу вагітності і розвитку плода відповідно передбачуваному терміну.

 

Якщо, не дай Бог, ви себе не вберегли і у вас стався перелом ноги вам буде корисно переглянути каталог милиць та підібрати підходящу модель. Адже ви не зможете весь час не пересуватися, а без милиць це зробити буде неможливо.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...