Набряки при вагітності: у чому небезпека? Як лікувати?

Набряки при вагітності: у чому небезпека? Як лікувати? Те, що вагітність часто супроводжується набряками, знають майже всі майбутні матусі. Також всім відомо, що поза вагітністю набряки – це симптом якого-небудь захворювання. Але що означає, якщо вони є у вагітних жінок? Це – варіант норми або патологія, що вимагає лікування?

Як це виглядає?

Найчастіші набряки у здорових вагітних, що не мають серцево-судинної або ниркової патології, з’являються в другій половині вагітності.

Звичайно спочатку набрякають ноги, потім можуть додатися набряки рук, живота, особи. Останнє особливо засмучує майбутніх мам. Адже на обличчі найсильніше набрякають віка. Це пов’язано з анатомічними особливостями цієї області.

Вранці набряки на ногах менш помітні, адже вночі рідина рівномірно розповсюджується по всьому тілу. А ось вдень, коли ви більше часу проводите на ногах, рідина сходить вниз, накопичуючись переважно у області кісточок, на тильній стороні ступнів, на гомілках, де тиском пальця можна викликати ямку, що поволі вирівнюється. Шкіра при набряках бліда, напружена і гладка.

План обстеження:

Зважування в динаміці. Про можливі приховані набряки говорять зайва або нерівномірна надбавка у вазі майбутньої матусі.

Дослідження діурезу. Порівнюють кількість випитої рідини і виділеної сечі ( за добу ). У нормі здорова людина виділяє ? випитої рідини. Припустимо, якщо ви за добу випили 1000-1200 мл рідини ( включаючи супи і чай-каву ), з сечею повинне виділитися не менше 750-900 мл. Решта чверті рідини виділяється у вигляді поту, а також при диханні.

Вимірювання кола ноги на одному рівні в динаміці. Збільшення кола гомілковостопного суглоба на 1 см і більше протягом тижня свідчить про затримку рідини в організмі.

Проба на пухирі. У область внутрішньої поверхні передпліччя тонкою голкою вводиться 0, 2 мл фізіологічні розчини. Утворюється пухир, який в нормі у здорової людини розсмоктується протягом однієї години. Чим більше “набрякла готовність” організму, тим швидше пухир всмоктується.

У чому небезпека?

Зарубіжні лікарі схильні вважати набряки вагітних фізіологічним явищем, що не вимагає лікування. Правда, з обмовкою, що до набряків не приєднаються білок в сечі і підвищений артеріальний тиск.

Вітчизняні акушери вважають: набряки потрібно лікувати, оскільки водянка вагітних є першою стадією гестоза і 90% випадків вслід за набряками з’являються білок в сечі і підвищений тиск. Вчасно почате лікування може запобігти переходу водянки в подальші стадії гестоза.

Як лікувати?

У лікуванні водянки вагітних першочергове значення надається дієті з обмеженням солі і рідини, випитої за добу.

Крім дієтичних обмежень, важливе значення має зміцнення судинної стінки і поліпшення текучості крові по судинах. Це не дає рідини просочитися з судин в тканині і відповідно перешкоджає утворенню набряків. Для цього лікарі призначають вітаміни і засоби, зміцнюючи судини.

Сечогінні препарати призначають лише при виражених набряках, та і те ненадовго. Самостійно приймати це засоби не можна!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...