МЕЖІ ДЛЯ БАТЬКІВ У ВЗАЄМИНАХ З ПІДЛІТКАМИ

Підліток – це вже доросла людина. Його пізно «змінювати», йому пізно читати нотації. У цей період вам варто навчитися поважати і чути дитину. Вона будує свої кордони, які допоможуть їй у житті.

З перших днів життя малюка батьки вибудовують взаємини з ним за допомогою безумовної любові і безумовних меж. Вони настільки потрібні дитині, що якщо батьки їх не ставлять, малюк може почати їх домагатися найгіршою поведінкою, суть якої: «Я потребую меж, мені складно жити зовсім без правил!»

Аж до підліткового віку не припиняється будівництво цих самих кордонів. Процес цей дуже складний, адже кордони працюють, тільки якщо їх дотримуються завжди і зрушити їх хоч на міліметр неможливо. Тобто, наприклад, не можна їсти цукерки до обіду ніколи (в тому числі якщо дитина хвора або плаче).

Підлітку ж кордони необхідні, щоб відчувати відповідальність, самостійність і свободу в їх межах. Однак, найцікавіше, що в період дорослішання він теж починає встановлювати свої кордони. І їх дотримання з вашого боку допоможе дитині зберегти самооцінку, стати впевненіше, відчути вашу любов і повагу до вже сформованої особистості найріднішої людини.

Отже, давайте ж розберемося, які найбільш важливі кордони підлітка батькам не варто порушувати.

Почуття

Немає універсального рецепту, як поговорити з підлітком, якщо, наприклад, він плаче через нещасливе кохання. Абсолютно точно не можна підбадьорювати його уїдливими зауваженнями на адресу об’єкта любові. Фрази «Він/вона тебе не вартий», «Та він/вона негарний!», «Знайшов, через що страждати» – це не найкраща втіха для підлітка. Фактично ви глузуєте над його почуттями. Краще проявити співчуття і делікатність і не домагатися докладних розповідей про те, що трапилося.

Особисті речі

Все просто – не можна чіпати особисті речі підлітка без дозволу. А чи справді це так просто, батьки?

Спосіб життя

Це найскладніша межа. Після 13-14 років дитина перестає бути керованим малюком. Питання, як виховувати підлітка, неактуальне: ми вже не зможемо безболісно його поміняти «під себе». Вже який є, такий є. Далі – тільки партнерство, повага, дотримання меж.

Для багатьох мам стає одкровенням, що хаос в кімнаті підлітка – це його особиста справа. Так-так, ви виділили дитині особисту територію, якою вона розпоряджається на свій розсуд. Якщо вона не знайшла підручник або чистий одяг, то пізнає наслідки своєї несвідомості сама. Так живуть дорослі люди – вони щось роблять або не роблять і відповідають за наслідки.

Двійка – цілком відчутний наслідок безладу. А ось ваш крик і глузування тільки приведуть дитину в депресію або, ще гірше, викличуть агресію. Однак є нюанси: якщо стан кімнати загрожує всьому будинку або квартирі (яка не є його власністю), тоді ви маєте право вимагати заходів запобігання катастрофи (наприклад, ви не хочете, щоб в будинку завелися таргани через розкидані залишки їжі, і домовляєтеся, що в вашому домі їжі на підлозі бути не повинно).

Хобі

У цій області порушення кордонів можливе з різних сторін. Якщо ви активно не схвалюєте хобі дитини, вимагаєте припинити колекціонувати черв’яків, наприклад – це порушення кордону. Якщо ви проявляєте надмірну цікавість або завалюєте дитину експонатами для колекції і ставите занадто багато запитань – це теж порушення кордону. Якщо хобі не загрожує життю і здоров’ю (в тому числі психічному) оточуючих і самого підлітка – він має право ним займатися в тому обсязі, в якому сам захоче.

Гігієна

«Вимий руки!» «Ти пахнеш потом, візьми дезодорант!» «Зміни шкарпетки!» – так спілкуватися з підлітком в питаннях гігієни неприпустимо. Найвразливіше місце в цьому віці – тіло. Воно змінюється, з’являються не найприємніші ознаки дорослості, з якими дитина ще не навчилася справлятися. І якщо ви безпосередньо будете вказувати на його тілесні недоліки, це загрожує серйозними психологічними проблемами і комплексами в майбутньому.

Якщо ви відчули запах поту, подбайте про засоби гігієни підлітка. Він буде щасливий скористатися хорошим антиперспирантом, якщо ви подаруєте його без коментарів. Вам не потрібно підшукувати слова і нервово придумувати, як поговорити з підлітком, щоб він не образився. Дитина оцінить турботу, виявлену без зайвих слів.

Самотність

Якщо підліток говорить: «Я хочу побути один», значить не потрібно нічого питати, уточнювати і з’ясовувати. Він хоче побути один, у нього свої причини на це, він закриває двері кімнати, чітко позначаючи межі. Батьки, які не порушують ці межі, зазвичай отримують «бонус» у вигляді відвертої розмови з підлітком після того, як він насолодився самотністю.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...