Мачуха і діти


Казки з дитинства вчать нас сприймати нову дружину батька як злу мачуху. Виростаючи на таких казках, ми не розуміємо, як можна зробити так, щоб тебе прийняли по-іншому.

До речі, саме казки багато психологів ставлять в основу багатьох проблем, що стосуються появи мачухи в сім’ї. Виною всьому психологічні стереотипи, які продовжують впливати на нас навіть в дорослому віці. Занадто типові сюжети як би зберігаються в нашій підсвідомості, готові проявитися в будь-який момент. Звідси відразу виростає поведінку, яка сама по собі багато в чому псує і без того складну ситуацію. Жінка, побоюючись, що її сприймуть як всім відому казкову героїню, починає «викладатися по повній», щоб її не вважали “мачухою”, і робить при цьому масу помилок. А дитині теж нічого не залишається, як просто перенести образ мачухи з казки на тітку, яка з’явилася в їхній родині замість рідної мами.

Дитяча дисципліна для мачухи – це найнепосильніше завдання. З одного боку жінка часто відчуває, що не має права покарати чужу дитину. З іншого боку, зважившись на покарання і повну строгість, ризикує отримати характеристику самої злющої, бездушной і взагалі не має на це ніякого права, адже вона – «не справжня мама». До цього долучаться дитячі істерики і тривалі бесіди з чоловіком. Капітуляція в даному випадку послужить погану службу, лише відкривши безкраї горизонти вседозволеності для дитини.

Ті мачухи, які не мають своїх дітей, психологами бачаться практично як стовідсотково нездатні встановити материнські відносини з прийомними дітьми. Єдино можливим варіантом можуть виявитися дружні відносини з прийомними дітьми. Але вони також не відрізняються своєю простотою.

Діти, які живуть з батьками, часто вважають, що у них є влада над ними за рахунок безмежної любові таких батьків. Нова жінка в сім’ї зазвичай починає наводити свої «порядки», і дитина це сприймає як перехоплення влади. Так що варто чекати будь-яких проявів «опозиції».

У відносинах з прийомними дітьми мачухою може керувати почуття провини. Швидше за все, цьому є об’єктивні причини (наприклад, була розбита попередня сім’я батька дітей). І тоді вона намагається всіляко «загладити» свою провину перед дитиною, що теж не може мати абсолютно позитивних наслідків. Не варто на це сподіватися. Навряд чи дитині щось може замінити свою істинно рідну сім’ю.

Положення мачухи часто може ускладнюватися ще й відносинами дітей з їх рідними бабусями, дідусями. На батьків першої дружини в цьому випадку навіть не варто намагатися сподіватися. А ось з батьками чоловіка можна постаратися налагодити відносини.

Звичайно, прийомні діти будуть порівнювати мачуху зі своєю рідною мамою. І всім відомий результат цих порівнянь. Часто їх підсвідомі порівняння і відкритість результатів не навмисно. Але все ж можуть бути і підготовленою програмою, що цілком зрозуміло. Ці порівняння далеко не завжди означають, що ви – погана мачуха.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...