ЛІКУВАТИ, А НЕ КАЛІЧИТИ: ВСЯ ПРАВДА ПРО ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

Болить голова – потрібно випити анальгетик, знизити тиск і збігати на МРТ. Це все міфи!

Як відрізнити небезпечний головний біль від безпечного? Чи можна відмовитися від лікування і не «підсісти» на таблетки? Що зробити, щоб не поставити собі помилковий, смертельний діагноз? Відповідями на ці та інші питання ділиться лікар-невролог.

Міф 1. МРТ головного мозку фото

Більшість головних болів – це наслідок патології головного мозку, його судин або органів і тканин навколо голови і шиї. В тому числі, це може бути пухлина, тому обов’язково проводити додаткові дослідження (МРТ, КТ головного мозку та інші).

Правда. У 95-98% все головні болі є первинними, тобто непов’язаними з патологією головного мозку і структур в області голови та шиї (за даними європейських авторів). Тобто тільки 2-5% болів є патологічними або виникають в результаті травми.

Міф 2. Травма голови

Головний біль є наслідком травми голови або шиї, що сталася колись у минулому.

Правда. Такий вид головного болю дійсно існує в міжнародній класифікації. Однак у нього є визначальний критерій: головний біль вперше повинен виникнути протягом семи днів після травми голови або шиї. Іноді допускається розвиток цього болю протягом одного місяця, так як в перші два тижні після травми голови людина може перебувати в стані порушеної свідомості, пам’яті і просто не мати фізичної можливості описати свій головний біль.

Міф 3. Артеріальний тиск

Головний біль завжди або майже завжди викликаний підвищенням артеріального тиску (далі АТ).

Правда. Підвищення артеріального тиску не завжди супроводжується головним болем. Дійсно ж, головний біль через підвищення артеріального тиску існує, але у нього є свої критерії: біль виник відразу після підвищення артеріального тиску до значення 180/120 і вище і припиняється відразу після зниження артеріального тиску. Саме тому пацієнтам, які мають підвищений ризик серцево-судинних ускладнень, необхідно вимірювати артеріальний тиск не тільки з появою головного болю, але і в нормальному стані.

Міф 4. Таблетки-анальгетики

Анальгетики – найкращі ліки від головного болю.

Правда. На механізми розвитку головного болю анальгетик абсолютно не впливає, тому рекомендувати його як спосіб лікування невірно. У разі рідкісних неінтенсивних нападів головного болю лікар може не призначати профілактичне лікування. Також він зобов’язаний попередити, що часте застосування знеболюючих веде до погіршення і почастішання головних болів, а також до поступового зниження ефекту від їх прийому. Крім того, крім негативного впливу анальгетиків на стан крові і внутрішніх органів, надмірне вживання цих коштів веде до нового типу головного болю – головний біль, пов’язаний з надмірним споживанням анальгетиків.

Міф 5. Тріптани – небезпечні препарати, які можуть завдати істотної шкоди організму.

Правда. Тріптани – це спеціально розроблені препарати для купірування атак мігрені і які не допомагають при інших видах головного болю. Якщо людина не страждає на ішемічну хворобу серця, хронічними порушеннями мозкового кровообігу або мігренню, препарати не завдадуть ніякої шкоди його організму і можуть вільно використовуватися. Однак необхідно пам’ятати, що, як і анальгетики, тріптани здатні викликати залежність, тому не рекомендується приймати їх частіше 10 днів в місяць.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...