Криза 3 років у дітей: переживемо разом!

Криза 3 років у дітейЗнаменитий психолог Ерік Еріксон одного разу запропонував свою теорію емоційного розвитку, яка описує вісім послідовних криз. Теорія говорить, в тому числі і про кризу 3 років у дітей. Між іншим – це один з найскладніших переломних моментів в житті кожної людини.

Криза 3 років у дітей – один з найбільш складних переломних моментів в їх житті. Саме тому вкрай важливо, щоб батьки були «напоготові» і змогли в разі необхідності психологічно підтримати малюка.

Криза 3 років у дітей з теорії Еріксона

Криза 3 років у дітей, як це не дивно, не найперша в житті. Відповідно до теорії відомого психолога, кожна криза має місце протягом певного періоду в розвитку особистості. Перший криза, «довіра проти недовіри», відбувається в ранньому дитячому віці – від народження до 18 місяців. Якщо дитину годують, коли вона голодна, змінюють підгузники, коли це необхідно, та й взагалі – своєчасно і правильно про неї піклуються, у неї буде розвиватися «довіра». Це безпосередньо пов’язано з відповідальною поведінкою дорослих. Якщо дитиною нехтують, в неї розвинеться «недовіра», яке може привести до того, що дитина буде намагатися захистити себе від суспільства, боячись пробувати щось нове.

Друга криза, «самостійність проти нерішучості», або «автономія проти сорому і сумніву», наздоганяє дітей у віці від 1 до 3 років. На цій стадії у дитини формується впевненість в собі і незалежність через вивчення себе і свого оточення. Якщо батьки недбалі або не дозволяють дитині йти на певний ризик, в результаті у неї не сформується здорове почуття незалежності.

Як реагувати батькам на кризу 3 років у дітей?

Найголовніше при проходження кризи 3 років у дітей – не акцентувати увагу дитини на її погану поведінку, і не намагатися демонстративно боротися з нею. З іншого боку – вседозволеність теж не конструктивна. Дитині не повинно здаватися, що шантажем і істериками вона може отримувати від батьків бажане. У цій ситуації батькам потрібно чинити хитро – їм потрібно переключати увагу малюка на щось інше, наприклад, запропонувати пограти з улюбленою іграшкою. Не плутайте істерику, якою дитина намагається вплинути на вас, зі справжньою проблемою, яка, можливо мучить її в цей момент. Якщо дитина просто «завелася» і «йде ва-банк», дає вам зрозуміти, що не збирається зупинятися – просто перечекайте атаку. Скажіть їй, що поки вона не заспокоїться, ви не будете з нею розмовляти. Якщо дитина влаштувала сцену на вулиці або в магазині – позбавте її глядачів, виведіть туди, де для її «сцен» немає публіки.

При цьому, намагаючись впоратися з кризою 3 років у дітей, дуже важливо дати зрозуміти, що ви дуже її любите, але істерики і капризи – це не метод домагатися свого. Навчіть її домовлятися вже з малих років.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...