Кон’юнктивіт у дітей

Кон’юнктивіт – це запалення тонкої і прозорої оболонки ока (кон’юнктиви). Тепер це досить поширене захворювання. Кон’юнктивіт у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих, протікає і лікується набагато складніше.

Кон'юнктивіт у дітей
Види кон’юнктивітів у дітей

Виділяють всього 3 види кон’юнктивіту:

 • бактеріальний;
 • алергічний;
 • вірусний.
 • бактеріальний кон’юнктивіт

Бактеріальний кон’юнктивіт у дітей зустрічається частіше, ніж інші види. Викликається бактеріями, найчастіше це пневмококи і стафілококи. Бактерії потрапляють на слизову оболонку ока з брудними руками.

Бактеріальний кон’юнктивіт у новонароджених виникає через попадання бактерій на слизову оболонку ока з родових шляхів матері. Від того, який вид бактерії викликав кон’юнктивіт, визначається ступінь запалення.

Симптоми бактеріального кон’юнктивіту

При бактеріальному кон’юнктивіті зазвичай запалюється відразу два ока, або спочатку одне, а потім запалення переходить на друге око. Нижні повіки набрякають і склеюються від гнійних виділень, особливо це помітно вранці. Очі червоніють, з’являється підвищена сльозотеча і боязнь світла.

Лікування бактеріального кон’юнктивіту

Народними засобами такий кон’юнктивіт не вилікувати, тому при перших ознаках запалення необхідно відразу ж звернутися до лікаря, який порадить як лікувати кон’юнктивіт. І чим раніше почнеться лікування, тим швидше настане одужання.

Для лікування бактеріального кон’юнктивіту використовують спеціальні краплі і мазі з антибіотиками широкого спектру дії, а для зняття гнійної скоринки призначають протирання марлевими тампонами, просоченими відварами трав, які володіють протизапальними властивостями (ромашка, трава шавлії, кропива).

Вірусний кон’юнктивіт

Вірусний кон’юнктивіт викликається вірусами. Зазвичай діти хворіють на тлі ГРВІ. У таких випадках запалення кон’юнктиви ока викликається тим же вірусом, що і гостре респіраторне захворювання. Останнім часом досить часто причиною кон’юнктивіту стає вірус герпесу.

Іноді кон’юнктивіт починається як вірусний, а потім приєднується вторинна інфекція, і він переходить в бактеріальний. Це можна визначити за гнійним виділенням з очей.

Симптоми вірусного кон’юнктивіту

Найчастіше при вірусному кон’юнктивіті уражається всього одне око, а вже потім інфекція переходить на другий. При цьому очі червоні, сльози течуть струмком, як при плачі.

Лікування вірусного кон’юнктивіту

Зазвичай вірусний кон’юнктивіт проходить сам через пару тижнів. Але, щоб не затягувати,краще звернутися до лікаря і допомогти дитині призначеними препаратами. Для лікування такого кон’юнктивіту застосовують противірусні очні краплі і мазі.

Алергічний кон’юнктивіт

Алергічний кон’юнктивіт – це реакція очей на подразник (пилок рослин, пил, шерсть тварин, продукти харчування, медпрепарати).

Симптоми алергічного кон’юнктивіту

При алергічному кон’юнктивіті уражаються обидва ока. Дитина скаржиться на свербіж, очі червоні і сльозяться, можуть опухати нижні повіки.

Лікування алергічного кон’юнктивіту

У першу чергу необхідно усунути алерген і закапувати очі антигістамінними краплями.

Заразність кон’юнктивітів

Вірусний і бактеріальний кон’юнктивіт заразні захворювання. Передаються вони через речі загального користування. Наприклад, якщо хвора людина вмилася і витерлася рушником, потім цим же рушником витерла обличчя здорова, вона теж може захворіти тим же кон’юнктивітом. Тому потрібно обмежити контакт дітей з хворим і виділити речі індивідуального користування.

Профілактика кон’юнктивіту у дітей

Кон’юнктивіту набагато простіше запобігти, ніж лікувати. Для цього потрібно виконувати нехитрі правила:

 • дотримуватися особистої гігієни (після вулиці мити руки з милом, не чіпати очі руками, мати особистий рушник та інші предмети побуту);
 • зміцнювати імунітет (пити вітаміни і мінерали, їсти фрукти, загартовуватись, дотримуватися режиму дня);
 • підтримувати чистоту в будинку (робити вологе прибирання, провітрювати приміщення). Якщо спостерігається схильність дитини до певного алергену, потрібно постаратися захистити дитину від контакту з ним. Якщо це пилок рослин, то вікна під час цвітіння потрібно відкривати лише на короткий час, щодня прибираючи приміщення. Якщо це продукти харчування, то необхідно виключити їх з раціону і т.д.;
 • якщо все ж дитина захворіла кон’юнктивітом, потрібно ізолювати її від інших дітей.

Важливо знати!

Кон’юнктивіт у грудничка лікується трохи складніше, ніж у дітей старшого віку, оскільки закапати очі або закласти мазь набагато важче. Дитина вередує, не бажаючи розуміти, що ці процедури просто необхідні.

Запам’ятайте, як лікувати кон’юнктивіт у дітей правильно:

 • тампони потрібно робити з марлі, оскільки, якщо їх зробити з вати і протирати очі, ворсинки, що залишилися на оці, можуть підсилити запалення і доставити додаткові неприємні відчуття;
 • для кожного ока повинен бути окремий чистий тампон;
 • протирати очі слід від внутрішнього куточка ока до зовнішнього;
 • якщо ніяк не вдається відкрити очі і закапати (так буває у немовлят), можна закапати закриті очі, а потім пальцями потягнути нижню повіку, щоб відкрити його і ліки потрапить всередину.

Пам’ятайте, що від того, як лікувати кон’юнктивіт у дітей, залежить їх швидке одужання.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...